Санкції та свобода слова: де позиція кримських журналістів?
05.02.2021, 11:29
Поділитись
2 лютого 2021 року Президент України Володимир Зеленський Указом №43/2021 ввів у дію рішення РНБО «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» щодо народного депутата Тараса Козака та низки компаній, пов’язаних з телеканалами ZIK, 112, NewsOne. Козак – є номінальним власником медіаімперії Віктора Медведчука – проросійського українського політика, кума російського Президента Путіна.
Персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи застосовуватимуться, зокрема, до громадянина України Тараса Козака, юридичних осіб «Товариство з обмеженою відповідальністю «АРІАДНА ТВ», «Товариство з обмеженою відповідальністю «НОВИЙ ФОРМАТ ТВ», «Товариство з обмеженою відповідальністю «ТВ ВИБІР», «Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ «112-ТВ», «Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР ТВ», «Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАРТНЕР ТВ», «Товариство з обмеженою відповідальністю «НОВИНИ 24 ГОДИНИ», «Товариство з обмеженою відповідальністю «Нові комунікації».
Чи мав право так вчинити Президент чи це наступ на свободу слова. Вже кілька днів тривають гарячі словесні баталії з цього приводу. Заблоковані телеканали одразу назвали санкції цензурою, а голова Національної спілки журналістів України – наступом на свободу слова. Політики з партій «Європейська солідарність» та «Голос» переконані, що рішення вірне. Проросійські партії натомість назвали санкції політичним переслідуванням та придушенням свободи слова, неприпустимим для європейської держави.
Журналісти чи пропагандисти?
Одним з перших на рішення Президента відреагував голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. Він назвав ситуацію надзвичайною та наступом на свободу слова.
«Позасудова раптова заборона діяльності трьох українських телеканалів – це надзвичайна ситуація…Політична належність українських власників зареєстрованих в Україні ЗМІ – не злочин. Рішення української влади є інформаційним вибухом та шокує міжнародні інституції, які опікуються захистом прав журналістів та свободою слова. Національна спілка журналістів України інформуватиме про надзвичайну ситуацію Міжнародну федерацію журналістів, Європейську федерацію журналістів, наших партнерів – Офіс ОБСЄ з питань свободи медіа…НСЖУ послідовна у захисті прав українських журналістів: ми захищали і захищаємо колег, яких кидали у в’язниці в Росії, в окупованому Донбасі та анексованому Криму… Тому цей пост – не про політичну підтримку українських політиків. А про право українських ЗМІ та журналістів мати права та обов‘язки – за Законом, а не отримати раптове блокування – за указом…», – написав на своїй сторінці у фейсбуці Томіленко.
Інша журналістська організація – Незалежна Медіа-Профспілка України також оприлюднила заяву з приводу введення Указом Президента санкцій, що тягне фактичне закриття окремих телеканалів в Україні, де йдеться про прецедент, за яким керівництво держави може непрозоро ухвалювати рішення щодо будь-яких медійних організацій, водночас в організації натякнули на те, що потрібно розрізняти пропагандистські ресурси від справжніх медіа:
«НМПУ послідовно виступає за розділення пропагандистських ресурсів від справжніх медіа, проти дискредитації журналістської професії через продаж посвідчень, виконання брудних політичних чи інших замовлень. Таке розділення при вступі до НМПУ здійснюється через обов’язкове підписання зобов’язання дотримуватися Кодексу етики українського журналіста. Можливо, тому серед членів НМПУ, за попередньою інформацією, немає працівників медіа-організацій, котрі потрапили під санкції.
Комітет НМПУ змушений був ще у червні 2019 року застерегти працівників телеканалу ZIK щодо небезпеки роботи на політично-заангажованих власників медіа в умовах непідписаної Колективної угоди, угоди про редакційну політику тощо. Водночас потрібно визнати, що і держава за часи Незалежності не зробила усього необхідного, щоб відділити пропагандистські ресурси від медіа і таким чином навіть правильне за змістом рішення може викликати несприйняття через сумнівний спосіб його впровадження.
В умовах відсутності довіри до демократичних інституцій (суди, правоохоронні органи, органи влади), маючи очевидні політичні, а не лише правові підстави для реалізації, дане рішення може призвести не тільки до подальшої дискредитації журналістської професії через експлуатацію «боротьби за свободу слова» окремими політичними силами, але й до суттєвих втрат України на міжнародній арені. Створюється сценарій і прецедент, за яким керівництво держави може непрозоро ухвалювати рішення щодо будь-яких медійних організацій, а в умовах правової невизначеності це шлях до згортання демократії і диктатури. Боротися із ворогом, найпідлішим і найпідступнішим, не можна його ж методами…».
Керівник первинного журналістського осередку «Голос Криму» Незалежної медіа-профспілка України, один із засновників Крайової Ради Українців Криму (КРУК) Андрій Щекун переконаний, що позиція Президента та РНБОУ правильна і закликає висловити позицію кримську організацію НСЖУ.
«Позиція НСЖУ та тих, хто так сильно «опікується свободою слова», захищаючи телеканали проти яких ввели санкції є нічим іншим, як необ`єктивною думкою з погляду викликів та загроз для нашої держави. Тим більше, багато чого невідомо, маю на увазі під грифом ДСК. Окрім того, санкції ввели, наскільки мені зрозуміло, не проти журналістів та їх діяльності, а проти юридичних осіб, що отримували кошти на свою діяльність з незаконних схем – поставками вугілля з окупованих територій, що сприяють фінансуванню тероризму.
Друга складова, – це законні дії РНБО і Указ Президента на виконання ЗУ «Про санкції» – про це право і повноваження державних органів влади ніхто чомусь не хоче звернути увагу і проаналізувати, чи компетентно вони вчинили. А всі підстави є.
Щодо Нацради і НСЖУ – їх діяльність давно поза компетенцією, більш того вони не мають функцій та повноважень здійснювати санкційну політику, тому апелювати треба всім тим, хто вважає, що потрібне їх рішення і рішення суду чітко. Нічого не порушено. Право тепер захисту в суді мають тепер ці ТВ-канали і весь «мертветчуківський бомонд». А наше право захистити державницькі дії Президента України (можна і не називати його по прізвищу якщо комусь так це важливо) та рішення РНБО. Для цього ми повинні всі докласти певні зусилля. Більш того, що НСЖУ виступило від імені керівника, а не від рішення НСЖУ – тобто безпідставно порушуючи Статут цієї інституції. І мені більше зараз цікава позиція не стільки НСЖУ, представництво якої навіть не поцікавилося в РНБО і Президента України щодо цієї ситуації і необґрунтовано “меле язиком, як помелом”, а цікава позиція Кримської організації НСЖУ? Чому ніхто з членів кримської НСЖУ до сих пір не висловив власну думку? Де їх позиція?».
Реакція української влади
Спікер Верховної Ради України ДмитроРазумков – єдиний член РНБО, який не підписав рішення про санкції.
«Якщо ми говоримо про санкції, то санкції ми вводимо щодо тих, кого ми не можемо покарати тут. Це іноземні держави, іноземні суб’єкти господарювання, які перебувають поза межами українських правоохоронних органів, органів, що відповідають за національну безпеку, і не можуть відповідати перед українським судом. Кожен, хто фінансує тероризм, хто допомагає так званим «ЛНР» і «ДНР» або помічений у співпраці з країною-агресором, повинен відповідати згідно з чинним законодавством. Але тут не про санкції, тут про відповідальність… Повинна бути термінова інформація на генерального прокурора – подання, підозра і в межах чинного законодавства український суд повинен ухвалити рішення», – заявив Разумков на брифінгу у Верховній Раді.
Голова Служби безпеки України Іван Бакановназвав рішення РНБО щодо запровадження санкцій проти телеканалів 112, NewsOne та ZIK послідовним кроком української влади у боротьбі з російською гібридною агресією. За словами очільника відомства, рекомендація щодо запровадження санкцій належить ВР та СБУ.
«Проти України ведеться гібридна війна, зокрема, й на інформаційному полі. Ми маємо системно їй протидіяти, аби захистити інтереси держави. Запровадження санкцій – іще один важливий та послідовний крок для цього. Тож, враховуючи дані, якими володіє Служба безпеки, а також численні порушення законодавства у сфері телерадіомовлення, зафіксовані Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення, СБУ надала обґрунтовані рекомендації РНБО прийняти відповідне рішення», – наголосив Іван Баканов.
Як підкреслив Голова СБУ, рішення РНБО спрямоване на захист територіальної цілісності та суверенітету України і не має жодного відношення до обмеження свободи слова.
«Існує велика різниця між свободою слова та відвертою антиукраїнською риторикою. Свобода слова закінчується там, де з’являються ознаки посягання на територіальну цілісність та суверенітет України», – резюмував Баканов.
З думкою НСЖУ про те, що блокування каналів є тиском на свободу слова, не погодилися в Офісі президента. Прессекретарка Зеленського Юлія Мендель на сторінці у фейсбуці наголосила, що вищезгадані медіа стали «інструментом пропаганди, який використовується в інтересах держави-агресора».
Олексій Данілов, Секретар Ради національної безпеки і оборони України також оприлюднив свою позицію з цього приводу та наголосив, що діяльність міжнародних і національних організацій, які опікуються захистом свободи слова і відстоюванням прав журналістів, є надзвичайно важливою і невід’ємною ознакою вільного і демократичного суспільства.
«Стурбованість, яку ці поважні організації висловлюють щодо санкцій, введених в дію рішенням РНБО України щодо окремих інформаційних ресурсів, очікувані і зрозумілі. Водночас вважаємо за необхідне закликати поважні журналістські інституції не робити поверхневі оцінки і стандартні заяви, а вивчити деталі, розібратися у суті, а не за формою.
Війна, яку веде проти нашої країни Росія, використовуючи, зокрема, всі технології інформаційної війни, які жодним чином «не відповідають міжнародно-правовим стандартам», на необхідність дотримання яких нам вказують. Одним із знарядь гібридної зброї Росії в боротьбі проти України є телевізійні ресурси, фінансування яких фактично здійснює країна-агресор через афілійованих з нею політиків. IFJ и EFJ варто було зробити найелементарніший аналіз контенту телевізійних каналів, долею яких вони так опікуються, щоб визначити, наскільки він відповідає високим світовим журналістським стандартам об’єктивності і неупередженості.
Україна на сьогоднішній день перебуває в ситуації відкритої військової агресії, коли вперше з 1945 року на європейському континенті, одна країна зробила спробу анексувати частину територію іншої держави. На нашу країну напали, і ми будемо діяти так, як потрібно, щоб зберегти Державу і Незалежність».
Що думають активісти громадських об’єднань
Громадська організація «Центр протидії корупції» заявила, що зв’язок Тараса Козака із терористами «ЛНР/ДНР» та постачанням вугілля з окупованих Росією територій тягнеться ще з 2014 року. Про це повідомила виконавчий директор та член правління ЦПК Дар’я Каленюк у блозі на «Українській правді».
«Згідно з офіційними даними, 16 грудня 2014 року ПАТ Центренерго уклало договір із компанією Arida Global Limited з Гонконга на поставку десятків тисяч тонн вугілля. Вугілля мало закуповуватися з Південної Африки, але в 2016 році “Українська правда” виявила, що насправді під виглядом південноафриканського вугілля Аріда продавала державним ТЕЦ контрабандне вугілля з «ДНР/ЛНР».
Каленюк відзначила, що ще 5 листопада 2013 року гонконзька Arida Global Limited підписала кредитний договір на 8 мільйонів доларів з кіпрською компанією Hakail Limited, бенефіціарним власником якої і був Тарас Козак. Козак вказує бенефіціарний контроль над Hakail Limited в своїх щорічних деклараціях, починаючи від 2015 року і закінчуючи 2019 роком. За даними держреєстру Кіпру, Hakail Limited був у власності іншої офшорної компанії Козака – Turul Investments Limited – ще від 2012 року.
Згідно з аудиторськими звітами, за цим кредитним договором компанія Arida отримала від кіпрського офшору Козака за 2014 та 2015 роки 7,4 млн доларів кредитних коштів. Кредит надавався під 2.5% річних. Він не був застрахований заставним майном, і його мали повернути до 6 листопада 2015 року. Але Arida Global Limited не повернула позичені кошти, а кіпрський офшор Козака списав цей борг.
Каленюк підкреслила, що гонконзька компанія Arida Global Limited, яка постачала в Україну контрабандне вугілля з окупованих територій, в 2014-2015 роках отримувала безповоротне багатомільйонне фінансування від кіпрського офшору Козака.
Пізніше ГО «Центр протидії корупції» повідомила, що скерувала відкритого листа до Державного департаменту та Міністерства фінансів США з проханням застосувати санкції до народного депутата Тараса Козака та дружини Віктора Медведчука. Про це написав у фейсбуці голова «ЦПК» Віталій Шабунін.
«Разом з колегами надіслали Головам Держдепу та Мінфіну США відкритого листа, яким просимо розширити санкції по Медведчуку на його дружину та Козака. Саме через мережу зареєстрованих на них кампаній Медведчук уникає руйнівних наслідків санкцій США персонально по ньому», – заявив Шабунін.
Він зазначив, що цьому листі вперше оприлюднено непублічні звернення «ЦПК» в OFAC щодо санкцій стосовно Медведчука від 2018 і 2020 років.
Організація «Центр демократії та верховенства права»вважає рішення щодо блокування активів Тараса Козака, зокрема телеканалів NewsOne, 112 та ZIK виправданим в демократичному суспільстві, а надто в ситуації, коли країна перебуває в стані неоголошеної війни з Російською федерацією.
«У випадку телеканалів NewsOne, 112 і ZIK, крім довгої історії порушень національного законодавства та зловживання правом на свободу вираження, ймовірні правопорушення вбачаються не лише в поширенні контенту, а і загалом в організації діяльності медіа як таких. Фактично, в такій ситуації будь-яка активність ресурсів загрожує національній безпеці України, а отже – є підставою для застосування санкцій. Враховуючи, що порушення мали систематичний характер, а риторика медіа залишалася незмінною протягом років – блокування ресурсів є пропорційним заходом… Ми переконані, що належне і якісне розслідування СБУ терористичної діяльності і подальше притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які виступали як організатори чи пособники такої діяльності, є вкрай важливим як в контексті захисту національної безпеки та суверенітету, так і захисту журналістської професії, що потерпає від дезінформації та спеціальних інформаційно-підривних операцій», – йдеться в повідомленні організації.
Міжнародна реакція
Міжнародна і Європейська федерації журналістів назвали блокування каналів ZIK, NewsOne та “112 Україна” позасудовою, політично вмотивованою забороною, яка стала кричущим нападом на свободу преси. Члени федерацій закликали владу скасувати заборону. Про це повідомили на сайті Європейської федерації журналістів, інформує сайт Zmina.
«Ця довільна та політично вмотивована заборона неприйнятна в умовах демократії. Заборона ставить під загрозу роботу сотень працівників засобів масової інформації, які не мають нічого спільного з політичною належністю власників засобів масової інформації (за даними авторів заяви, йдеться про близько 1500 людей. – Ред.). IFJ закликає українську владу скасувати заборону і поважати свободу інформації та слова», – заявив генеральний секретар Міжнародної федерації журналістів Ентоні Беллангер.
Генеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєррес заявив, що заборона трансляцій є однією з найекстремальніших форм обмеження свободи ЗМІ, які мають застосовуватися лише в дуже виняткових обставинах: «Держави зобов’язані гарантувати ефективний плюралізм ЗМІ. Спосіб застосування процесу ліцензування повинен забезпечувати достатні гарантії проти свавілля, зокрема належне обґрунтування владою своїх рішень про відмову в ліцензії на мовлення. Здається очевидним, що заборона президента зовсім не відповідає міжнародно-правовим стандартам щодо свободи слова та засобів масової інформації».
У той час Посольство США у повідомленні на фейсбуці підтримало Україну в протидії впливу Росії: «США підтримують зусилля з протидії зловмисному впливу Росії, докладені вчора Україною на захист свого суверенітету й територіальної цілісності та відповідно до українського законодавства. Ми всі маємо працювати разом, щоб не давати застосовувати дезінформацію як зброю в інформаційній війні проти суверенних держав».
Рада зі свободи слова не вбачає у санкціях загрози свободі слова, але закликає СБУ роз’яснити підстави. Нагадаємо, Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України — це консультативно-дорадчий орган, створений відповідно до указу президента № 808/2019. До складу ради входять 15 членів, обраних на установчих зборах: Вадим Міський (секретар Ради), Олександр Бурмагін, Наталія Влащенко, Ірина Городецька, Наталія Гуменюк, Діана Дуцик, Павло Єлізаров, Максим Кречетов, Тетяна Лебедєва, Світлана Остапа, Людмила Писанко, Тетяна Попова, Сергій Томіленко, Тарас Шевченко, Сергій Штурхецький.
Якщо це допустимо з точки зору національної безпеки, Рада закликає СБУ невідкладно оприлюднити обґрунтування щодо встановлених фактів здійснення терористичної діяльності. Як повідомив «Детектору медіа» секретар Ради при президентові Вадим Міський, орган екстрено зустрівся у онлайн-режимі у зв’язку з резонансом, що виник після рішення РНБО про санкції стосовно телеканалів ZIK, NewsOne та «112 Україна». Члени Ради докладно вивчили різні позиції стосовно цього питання та ухвалили рішення більшістю голосів, кілька з членів Ради надали свої окремі думки — дехто як додаток до голосу «за» заяву, дехто утримавшись при голосуванні, при цьому був лише один голос проти.
«Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України, в межах здійснення моніторингу стану забезпечення захисту свободи слова в Україні (відповідно до п.п. 2 п. 4 Положення про Раду з питань свободи слова та захисту журналістів, затвердженого Указом Президента України №808/2019 від 06.11.2019), констатує, що рішення Ради національної безпеки і оборони України від 02.02.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», затверджене Указом Президента України №43/2021, не можуть вважатися такими, що зачіпають таку фундаментальну цінність демократичного суспільства, як свободу слова. Відповідні рішення не вмотивовані редакційною політикою та контентом телеканалів, до яких застосовані санкції», – йдеться в повідомленні.
Також Рада закликає не спекулювати питаннями свободи слова у цій ситуації: «Водночас, у рішенні РНБО вказано, що підставою для їх прийняття стали пропозиції від Служби безпеки України, а отже матеріальна частина таких пропозицій має містити обґрунтування щодо встановлених фактів здійснення терористичної діяльності. Якщо це допустимо з точки зору національної безпеки, закликаємо Службу безпеки невідкладно оприлюднити таку інформацію».