Експертна рада при ППУ в АР Крим обговорили питання ТНУ (ЗВЕРНЕННЯ)
Поділитись
23 січня відбулося засідання членів Експертної ради при Представництві Президента України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі. Про це зазначає Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим на сайті Представництва.
Як зазначається, від Представництва в ньому взяли участь Постійна Представниця Таміла Ташева, заступники Постійної Представниці Денис Чистіков та Ольга Куришко, керівник відділу роботи зі зверненнями громадян та документального забезпечення Євген Самуха.
Як повідомляє офіційний інформаційний ресурс Представництва, у центрі уваги засідання був аналіз результатів діяльності Експертної ради у 2023 році, а також плани роботи Представництва на 2024 рік. Окрім цього, було обговорено план підготовки заходів до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та 10 роковин тимчасової окупації Криму.
За отриманою інформацією від експертів, під час цього засідання було також розглянуто питання негативної ситуації, що склалася навколо Таврійського національного університету. Редакція “Голос Криму” про це детально писала раніше.
Під час обговорення члени Експертної ради при ППУ в АР Крим запропонували розглянути проєкт Звернення до державних органів влади України, який був доопрацьований і підписаний. Сьогодні ми його маємо змогу опублікувати на сайті “Голос Криму”.
Експерти просять всіх, хто поділяє цю точку зору, цю позицію, що викладена в цьому Зверненні членів Експертної ради при Представництві Президента України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, підтримати своїм підписом.
Зазначається, що Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського має бути збережений.
ТЕКСТ ЗВЕРНЕННЯ
Президент України
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України
ЗВЕРНЕННЯ
Члени Експертної ради при Представництві Президента України в Автономній Республіці Крим 23 січня 2024 року на своєму засіданні обговорили питання подальшого існування переміщеного Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського (Далі — ТНУ імені В. І. Вернадського).
Звертаємо увагу державних органів влади України на необхідність подальшого громадського та експертного обговорення майбутнього закладу вищої освіти, а також напрацюванні механізму реінтеграції у науково-освітньому напрямку тимчасово окупованих АР Крим та м. Севастополя з урахуванням ролі ТНУ імені В. І. Вернадського в цьому процесі.
У 2015 році Міністерство освіти і науки України прийняло рішення про релокацію єдиного вищого навчального закладу з Кримського півострова. Тоді влада та громадськість були одностайні у тому, що його збереження та продовження функціонування є надзвичайно важливим стратегічним рішенням в контексті повернення Криму. Адже подальший розвиток ТНУ імені В. І. Вернадського у Києві — це шлях від гасла «Крим – це Україна!» до дій зі створення суспільно-політичного освітнього проєкту в державній політиці.
В контексті реорганізації ТНУ імені В. І. Вернадського важливим є положення пункту 59 Стратегії деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя затвердженої Указом Президента України №117/2021 від 24 березня 2021 року, про те, що проведення освітньої реформи має враховувати потреби громадян, що проживають в тимчасовій окупації. Оскільки після деокупації Криму вищу освіту в на півострові необхідно буде створювати з нуля.
Наразі реорганізація університету шляхом приєднання до Національного університету «Києво-Могилянська академія» сприймається громадськістю як відмова від державної політики у сфері освітньої реінтеграції тимчасово окупованої території Кримського півострова. Такий крок закладає обґрунтовані сумніви здатності державної влади України реалізувати необхідні реінтеграційні процеси. Наслідком цього буде формування повної недовіри до влади у питаннях формування та реалізації державної політики щодо окупованих територій України загалом та Кримського півострову зокрема.
Ліквідація ТНУ імені В. І. Вернадського може послабити міжнародну позицію України в рамках діяльності Міжнародної Кримської платформи.
Зазначаємо, що рішення про ліквідацію єдиного переміщеного з Криму закладу вищої освіти, у разі його прийняття, обов’язково буде використано владою держави-агресора рф як з пропагандистською метою, в першу чергу, на тимчасово окупованій території Криму, так і з на міжнародних майданчиках.
Члени Експертної ради при Представництві Президента України в Автономній Республіці Крим вважають, що ТНУ імені В. І. Вернадського має забезпечувати науково-методичний супровід та надавати практичні рекомендації щодо формування та реалізації державної політики в гуманітарній сфері, реінтеграції деокупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, брати активну участь у підготовці кадровий резерв, зокрема в освітній сфері. Важливою задачею ТНУ імені В. І. Вернадського має стати відновлення української вищої освіти одразу після деокупації АР Крим та м. Севастополя.
ЗАКЛИКАЄМО:
Державні органи влади України призупинити розпочатий процес реорганізації/ліквідації ТНУ.
На базі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій створити робочу групу з представників кримської громадянської та експертної спільноти, представників усіх заінтересованих державних органів влади України, представників Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського для обговорення цього питання та ухвалення рішень щодо збереження та розвитку єдиного переміщеного закладу вищої освіти з ТОТ АР Крим та м. Севастополь.
Звернення на цей час підписали члени Експертної ради при ППУ:
Юрій Смєлянський, експерт з питань окупованих територій, економічний експерт, співзасновник БО «Інститут Чорноморських стратегічних досліджень»
Гаяна Юксель, кандидат філологічних наук, доцент, доцент Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського
Сергій Ковальський, член Експертної Ради при Представництві Президента в Автономній Республіці Крим, голова громадської організації «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім»
Валентина Потапова, членкиня Експертної Ради при Представництві Президента в Автономній Республіці Крим, керівниця напряму національної адвокації Центру Громадянської Просвіти «Альменда»
Леонід Сітченко, член Експертної Ради при Представництві Президента в Автономній Республіці Крим, юрист Української Гельсінської спілки з прав людини.
Катерина Рашевська, член Експертної Ради при Представництві Президента в Автономній Республіці Крим, експертка Регіонального центру прав людини
Підгорна Дарина, юрист Регіонального центру прав людини
Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи, членкиня Експертної Ради при Представництві Президента в Автономній Республіці Крим
Після завершення засідання членів Експертної ради при Представництві Президента України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі його керівниця Таміла Ташева подякувала експертам за роботу: «Дякуємо членам Експертної ради за експертні думки та участь в сьогоднішньому засіданні, зокрема члену Меджлісу кримськотатарського народу, голові правління громадської організації «Кримськотатарський ресурсний центр» Ескендеру Барієву, голові правління громадської організації «Кримський центр ділового і культурного співробітництва «Українській дім» Сергію Ковальському, заступниці голови громадської організації «Центр громадянської просвіти «Альменда» Валентині Потаповій, юристці громадської організації «Регіональний центр прав людини» Катерині Рашевській, адвокатці, експертці Ukrainian Legal Advisory Group Дар’ї Свиридовій, юристу громадської спілки «Українська Гельсінська спілка з прав людини» Леоніду Сітченку, голові правління громадської організації «Кримська правозахисна група» Ользі Скрипник, голові правління благодійної організації «Інститут чорноморських стратегічних досліджень» Юрію Смелянському, експертці Українського незалежного центру політичних досліджень Юлії Тищенко, голові правління громадської організації «Крим SOS» Олексію Тільненку, доцентці кафедри слов’янської філології та журналістики Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського, членкині Меджлісу кримськотатарського народу Гаяні Юксель».