19.12.2023, 11:34

Експерти надають пропозиції щодо інформаційної реінтеграції Криму

 

20 грудня у Києві відбудеться презентація звіту  експертів «Формування комплексного бачення та рекомендацій органам державної влади України щодо  подолання наслідків  окупації та викликів у  процесі реінтеграції ТОТ АР Крим та м. Севастополя у чотирьох сферах: інформаційній, освітньо-науковій, культурній, релігійній».

Зокрема, буде презентовано напрацювання щодо формування державної політики в інформаційній сфері. До вивчення цієї теми було залучено багатьох експертів, що є фахівцями медіа, а також представників державних органів влади, що формують та реалізують інформаційну політику.

Гаяна Юксель. Фото Дмитра Юрченка АрміяInform

«Вважаю, що після визволення Криму від російської навали саме інформаційна сфера стане однією з найголовніших, адже на першому етапі в умовах можливих руйнувань інфраструктури, засобів комунікації, логістичних шляхів, налагодження інформаційного зв’язку  та розповсюдження правдивої інформації стане запорукою перших кроків будування української державності», – зазначила у коментарі ІА «Голос Криму» Гаяна Юксель, експертка групи «Гуманітарна політика» Кримської платформи, доцентка Таврійського Національного Університету імені В.І. Вернадського, кандидатка філологічних наук, доцент, членкиня Меджлісу кримськотатарського народу.

Вона розповіла, що у звіті приведено детальний опис етапів захоплення інформаційної сфери півострова з 2014 року, примусового переформатування медійного ландшафту, а також ідеологічних та організаційних наслідків окупації. Надано опис бачення майбутньої моделі для реінтеграції, проведено оцінку ризиків та загроз, багатоваріантність можливих сценаріїв розвитку подій.

Також експерти підготували і рекомендаційну частину, де зосереджено увагу на післяокупаційних заходах державних органів влади у сфері інформаційної політики, на темі Криму як частини міжнародної політики та висвітлення питання деокупації у міжнародних ЗМІ.

«Окремо написано про реалізацію засобів подолання наслідків гібридних інформаційних викликів та заходи у сфері видавничої справи. Надані пропозиції щодо законодавчого забезпечення реалізації інформаційної політики з питань реінтеграції ТОТ АР Крим та м.Севастополь. Також пропонуються  необхідні кроки з притягнення до відповідальності за колабораційну, антидержавну діяльність в інформаційній сфері за період окупації», – зазначила експертка.

У свою чергу координатор групи «Гуманітарна політика» експертної мережі Кримської платформи, головний редактор газети “Кримська світлиця” Андрій Щекун нагадав, що 27 грудня  2018 році  громадськість добилася того, що Кабмін прийняв розпорядження «Про схвалення Стратегії інформаційної реінтеграції Автономної Республіки Крим та м. Севастополя».

Андрій Щекун. Фото УКМЦ

«На жаль,  напрацьований експертами разом з представниками державних органів влади документ так і не був реалізований. Висновок тут напрошується один – немає на сьогоднішній день Криму у державній інформаційній політиці», – констатував експерт.

Він також згадав про ще один важливий документ – Указ Президента України №117/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11 березня 2021 року «Про Стратегію деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя».

У статті 73 Указу зазначено, що «Україна забезпечує системну підтримку засобів масової інформації, які вимушено були переміщені на підконтрольну Україні територію у зв’язку з тимчасовою окупацією і продовжують діяльність».

«На жаль, це не виконується. Ми фактично втрачаємо найпопулярнішу газету, символ Українського Криму, «Кримська світлиця», яка потребує державної підтримки. Держава належно не підтримує дві телерадіокомпанії –  «Чорноморська» і «АТР» як найпопулярніші телевізійні ЗМІ для кримчан», – зазначив Андрій Щекун.

Він наголосив на тому, що держава такими діями, або ж бездіяльністю займається самознищенням потужних інформаційних кримських проектів.

«Як можна назвати те, що в 2019 році у Києві Міністерство культури України відібрало редакційне приміщення у газети «Кримська світлиця»  і знищило програму підтримки ЗМІ культурологічного направлення. Те саме зробили окупанти в 2014 році в Сімферополі, захопивши приміщення редакції україномовного видання. Я повторюся  – це самознищення інформаційного простору», – констатував експерт.

Андрій Щекун зазначив, що у напрацьованому експертами звіті прописані чіткі рекомендації, які потрібно реалізовувати в державній політиці з питань реінтеграції ТОТ АР Крим та м. Севастополь.

«У своєму звіті ми намагаємося, у черговий раз, звернути увагу державних посадовців на те, що достатньо імітації діяльності, достатньо говорити неправду кримчанам і громадськості, достатньо говорити лозунгами і завченими термінами.  Почніть працювати», – закликає експерт можновладців.

Проект реалізовувався  громадською організацією «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім».

Ознайомитися з експертним звітом щодо освітньо-наукової сфери можна тут:

ЗВІТ. Інформаційний напрямок

Також по темі: У Києві відбудеться презентація експертного звіту з формування гуманітарної політики Криму

__________________________________

Цей захід став можливим завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів.

Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному веб-сайті USAID та сторінці у Facebook.

Погляди та інтерпретації, представлені на презентації звіту, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за презентацію несуть виключно автори та УГСПЛ.

482 views
Розгорнути більше...