Колаборанти заявляють про «зв'язки українців Криму з закордонними співвітчизниками»
Поділитись
В окупованому Сімферополі у республіканській бібліотеці імені Івана Франка відбувся «міжнародний круглий стіл» під назвою «Зв’язки українців Криму зі співвітчизниками за кордоном».
Фото колоборантів після проведення так званого круглого столу в Криму
Подібні показові заходи в Криму від початку його російської окупації у 2014 році відбуваються не вперше, однак цьогорічна акція припала на хвилю масових затримань, арештів та ув’язнень російськими окупантами мешканців півострова, що виявили проукраїнську або антивоєнну позицію.
Цього разу організаторами «круглого столу» виступили «державний комітет у справах міжнаціональних відносин республіки Крим», «державна бюджетна установа “Дім дружби народів”» та організація під назвою «Українська громада Криму». Нечисленних гостей розважали місцеві творчі колективи з «національними» номерами.
Серед іншого, в роботі «круглого столу» взяли участь «заступник голови ради міністрів республіки Крим – постійний представник республіки Крим при президенті РФ» Ґєоргій Мурадов, «заступник голови державної ради республіки Крим» Айдер Тіппа, «голова державного комітету з питань міжнаціональних відносин республіки Крим» Руслан Якубов, а також неназвані «представники МЗС РФ у Сімферополі» (зокрема, ідентифікований Олєґ Родівілов), «громадської палати республіки Крим» та керівники місцевих «національно-культурних автономій». Імена всіх учасників заходу не розкриваються, однак було заявлено, що на нього зібралися «представники української діаспори Білорусі, Польщі та Естонії», а також «делегати з історичних регіонів Росії», як останнім часом російська пропаганда називає окуповані території України.
Повідомляється, що «міжнародні делегації з Білорусі, Польщі та Латвії» взяли участь у заході за допомогою відеозв’язку.
Модератором «круглого столу» виступив Роман Чєґрінєц, якого російські окупанти позиціонують як «голову комісії громадської палати республіки Крим з питань збереження та зміцнення традиційних російських духовно-моральних цінностей, захисту історичної правди, культури та патріотичного виховання».
«Громадську палату Криму» також презентували Ібраім Ширін, який очолює в ній «комісію з питань міжнаціональних і міжконфесійних відносин та народної дипломатії», та Іван Абажер.
Також участь у заході узяли «другий секретар представника міністерства закордонних справ РФ у Сімферополі» Олєґ Родівілов та «начальник кримського відділу міжрегіонального управління федеральної агенції в справах національностей Росії по Північнокавказькому федеральному округу, республіці Крим та місту Севастополю» Максім Юрасов.
Під час свого виступу «голова державного комітету в справах міжнаціональних відносин республіки Крим» Руслан Якубов заявив, що проведення заходу «має дуже важливу роль в інформуванні людей про об’єктивну ситуацію та про розвиток українського народу в російському Криму».
У своїх доповідях так звані «науковці та експерти» «наводили безліч прикладів» того, що наразі окуповані РФ території України «завжди були російськими». На додачу пролунала заява про те, що Богдан Хмельницький у 1648 та 1649 роках буцімто «звертався до Москви з проханням надати йому російське підданство».
Під час свого дистанційного виступу Ґєоргій Мурадов заявив, що одним з найважливіших аспектів роботи зі «співвітчизниками, які мешкають у країнах близького закордону», є «відновлення спільності народів триєдиного кореня – великоросів, малоросів та білорусів». Окупаційний «чиновник» заявив, що наразі Росія «твердо стала на шлях захисту своїх співвітчизників, в тому числі українців»; відтак, на його думку, особливо важливо спільно з окупованими РФ територіями України, де українську мову було оголошено «регіональною», працювати з українськими громадами в РФ та за кордоном, «акцентуючи увагу на єдиній історії російського та українського народів, збереженні історичної пам’яті, просуванні невестернізированої східноукраїнської версії української мови».
На думку Мурадова, неприпустимо усуватися від активної взаємодії з українцями, які «залишаються під владою київського антиросійського режиму», та «дозволяти, щоб їхня земля знову перетворювалася на оплот західної агресії проти Росії». Наприкінці свого виступу він наполіг на «необхідності формування реальної та правдивої історії України та вирішення завдання її об’єктивної інтерпретації за допомогою науковців у Криму, нових суб’єктах РФ та Москві», оскільки наразі офіційний Київ буцімто «просуває антиросійську версію української історії».
З благословення митрополита Сімферопольського і Кримського Тіхона, який очолює «Кримську митрополію РПЦ», участь у заході взяв «заступник керівника місіонерського відділу Сімферопольської і Кримської єпархії», клірик храму Всіх Святих у Сімферополі протоієрей Максим Кондаков. Звертаючись до організаторів та учасників «круглого столу», священник російської церкви заявив про важливість зміцнення міжконфесійного та міжнаціонального миру на окупованому півострові. В контексті заявлених до обговорення тем Кондаков навів цитату, приписувану російською церковною пропагандою преподобному Лаврентію Чернігівському, що вшановується як святий в РПЦ: «Як не можна розділити Пресвяту Трійцю – Отця, Сина і Святого Духа, це Єдиний Бог, – так не можна розділити Росію, Україну та Білорусь: це разом Свята Русь, знайте, пам’ятайте і не забувайте».
В залі проведення «круглого столу» було оформлено виставку з інформацією про учасників війни проти України.
За результатами «круглого столу» самопроголошена «очільниця української громади Криму» Анастасія Ґрідчіна, яка також є «депутатом державної ради республіки Крим», зробила цинічний висновок про те, що «сьогодні в російському Криму є всі можливості і створено дієві механізми для розвитку української мови, культури, традицій та звичаїв»: мовляв, українська мова в окупованому Криму має статус державної, а також на півострові буцімто «щорічно проводяться заходи, метою яких є популяризація самобутності українського народу, видаються періодичні видання та література українською мовою».
При цьому ані словом не було згадано про закриття практично всіх шкіл і класів з українською мовою навчання, знищення осередків Православної церкви України та Української греко-католицької церкви, ліквідацію україномовних бібліотечних фондів, переслідування побутового спілкування українською мовою тощо. Єдиним у Криму «періодичним виданням українською мовою», яке згадала Ґрідчіна, є «провладний» журнал «Крим сьогодні», у якому в неякісному перекладі переповідаються наративи російської пропаганди.
За словами Анастасії Ґрідчіної, захід було організовано з метою «напрацювання нових заходів з розвитку та гармонізації міжнаціональних відносин у Криму, а також зміцнення традиційних цінностей багатонаціонального краю».
Додатково Ґрідчіна заявила, що українська громада Криму буцімто «цілковито підтримує політику національного лідера Владіміра Путіна», оскільки «його вольові рішення спрямовані виключно на підтримку мирних людей, що стали заручниками західної гри».
На думку колаборантки, на підконтрольній українському урядові території «в пастці опинилися тисячі українців, чия думка цілковито ігнорується і зводиться нанівець», і відтак завданням Росії є «звільнення українського народу від фашистського тягаря, аби зробити все можливе, щоб зберігалися та примножувалися його культурні особливості як історично сформована частина російського православного світу».
При цьому Ґрідчіна висловила переконання, що «круглий стіл» стане «закликом до української діаспори в цілому світі зберігати та розвивати традиційні духовно-моральні цінності як частину великого “русского міра”, частиною якого є українська культура».
Наостанок колаборантка заявила, що за підсумками роботи круглого столу сформовано «резолюцію», в якій відображено «ключові аспекти, що стосуються зміцнення культурних зв’язків українських співвітчизників, які мешкають за кордоном».
Серед іншого, у «резолюції» було відзначено протест учасників заходу проти заборони на території України діяльності «канонічної» УПЦ МП як «жорстокого та нелюдського прояву нацизму».