28.01.2024, 14:19

Окупанти відкрили два нових слідчі ізолятори в Криму

Після 24 лютого 2022 року в окупованому Криму до давно існуючого відкрили два нових слідчі ізолятори. Цього року на черзі — четвертий СІЗО. Про це йдеться в інформації Кримської правозахисної групи.

Правозахисники кажуть, вони стали в’язницею не лише для кримчан, проти яких фабрикують політичні справи. На півострів везуть українців, затриманих на новоокупованих територіях — з Херсонської та Запорізької областей. Більше – у матеріалі Суспільне.Крим

За цією інформацією, до 2014 року в Криму функціонував один слідчий ізолятор – у Сімферополі. Він забезпечував потреби пенітенціарної системи у місцях утримання підозрюваних. Утім, після захоплення півострова, в 2015-му окупанти почали будівництво ще двох слідчих ізоляторів.

У СІЗО-1, старому слідчому ізоляторі, почало бракувати місць ще в 2014-му, відколи почалися затримання громадян України за політичними обвинуваченнями: у терористичній діяльності, диверсіях та шпигунстві. Будівлю ізолятора звели ще в 18-му сторіччі – у деяких увʼязнених кримських татар там сиділи прадіди за обвинуваченнями у приналежності до “контрреволюційної націоналістичної кримськотатарської організації”.

Будівля давно потребує капітального ремонту, камери переповнені, арештовані часто сплять по черзі та постійно скаржаться на антисанітарні умови. Розрахований ізолятор на 806 людей, але утримують більше, розповідають колишні політв’язні

Після звільнення він подав позов проти Федеральної служби виконання покарань Росії і відсудив грошову компенсацію. За 13 місяців увʼязнення в умовах, що принижують людську гідність, “суд” призначив 145 тисяч рублів відшкодування. У 2019 році Аметов також подав позов до Європейського суду з прав людини через нелюдські та принизливі умови утримання під вартою. Це порушення 3 статті Європейської конвенції з прав людини. Результату поки чекає.

У серпні 2022 року у відкритому доступі з’явилася інформація про те, що окупанти зареєстрували другий слідчий ізолятор – на 340 місць. За цією ж адресою вже за місяць, у жовтні 2022-го, зареєстрували третій ізолятор – СІЗО-8. Будівництво обох почалося ще раніше, в 2015 році. Його планували завершити за рік, утім роботи розтягнулися на 7 років. Олега Коршунова, який обіймав посаду заступника директора російської Федеральної служби виконання покарань, звинуватили у розтраті 193 мільйонів рублів, виділених на будівництво другого ізолятора в Сімферополі.

Ще один – четвертий – слідчий ізолятор, в рамках російського державного оборонного замовлення, планують звести в окупованому Криму протягом трьох років. За словами голови російської служби виконання покарань Олександра Калашнікова, там планують створити місця для утримання півтори тисячі людей.

Потребу у збільшенні місць утримання на території окупованого півострова дослідниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова пояснює тим, що з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну збільшилася кількість затримань –  як в Криму, так і на новоокупованих територіях.

“Справа в тому, що до окупації в СІЗО перебували тільки підозрювані в кримінальних злочинах. Наразі там багато політичних в’язнів, військовополонених, яких судять за цивільними статтями, порушуючи міжнародне гуманітарне право. Також в ізоляторі утримують цивільних заручників, яких викрадають на новоокупованих територіях і утримують в СІЗО без висунення будь-яких звинувачень”,  – каже Ірина Сєдова. Вона припускає, що будівництво нових СІЗО в Сімферополі має пояснення: тюремники не хочуть працювати поблизу зони активних бойових дій.

Джерело: Кримська правозахисна група

 

361 views
Розгорнути більше...