03.03.2024, 15:46

«Україна втратила 8 років за розмовами та констатуванням», – Андрій Щекун

Представник Крайової Ради Українців Криму Андрій Щекун. Фото: АрміяInform

У інтерв’ю АрміяInform до Дня кримського спротиву Андрій Щекун, представник Крайової Ради Українців Криму, а також співкоординатор громадського руху «Євромайдан-Крим» (2013–2014 рр.) наголошує, що спротив триває не 10 років: він почався з першого дня, коли українці проголосували на референдумі за незалежність України. І саме кримчани найбільше відчували цей спротив, бо є його носіями.

Справа спротиву

«Що таке реальний спротив агресору ми добре знаємо. Перший період спротиву окупації – це Мєшковський період, 1993–1995 роки. Далі – Помаранчева революція, Майдан Гідності, рух «Євромайдан-Крим», – звертається до історії пан Андрій.

У своєму виступі він також акцентує, що «з Києва не було видно організованого спротиву в Криму» через те, що не було запиту. «Ви ж розумієте, що на будь-який підпільний організований рух потрібні насамперед запит, ресурси та формування політики? Ну, підірвали там щось, далі що? Як це все правильно зробити, як убезпечити себе і родину, інформаційна складова тощо. Цього всього не було, бо держава не потребувала», – наголошує представник КРУК.

Проблема дипломатії

Проста арифметика показує результати дипломатичних кроків вирішення конфлікту: вісім років до широкомасштабного вторгнення Україна говорила про реінтеграцію Криму виключно дипломатичним шляхом. Андрій Щекун переконаний, що Україна втратила 8 років за розмовами та констатуванням.

«У 2021 році з’являється міжнародний проєкт «Кримська платформа». У декларації проєкту суть державної політики України визначено як «Виключно дипломатичним шляхом». Навіть не припускається, як варіант, дипломатично-військовий шлях. Це що, захист територіальної цілісності України?», – загадується над питанням пан Андрій. Він також додає й позитивний фактор: весь цей час вони тримали в тонусі всі державні органи влади, і тема Криму не зникла з порядку денного.

Реальна реінтеграція Криму – це ЗСУ

«Вони не розмовляють, вони гатять. Це деокупація реалістична. І вона діє», – переконаний Андрій Щекун. За його словами, після деокупації повинна включатися політика реінтеграції.

Представник вважає, що починати треба з інформаційного простору. Слідом за солдатами має зайти газета «Кримська світлиця» із надруковано там покроковою інструкцією «Що робити далі». Другою складовою, на думку пана Щекуна, має бути військова адміністрація, яка буде впроваджувати державну і кадрову політику.

«Війни починаються з гуманітарної політики. І якщо ми сьогодні знову не звертатимемо уваги на інформаційне поле, релігію, освіту, науку і культуру, не реалізуємо політику, яка буде спрямована на формування української ідентичності,  то знову будемо учиняти спротив тим же незниклим проросійським організаціям», – додає він.

293 views
Розгорнути більше...