Помер колишній голова Одесько-Сімферопольської єпархії Католицької церкви
Поділитись
12 листопада 2024 року в рідному селі Мурафі (Жмеринський район Вінницької області) помер єпископ-емерит Римо-католицької церкви Броніслав Бернацький, що в травні 2002 року очолив щойно створену Одесько-Сімферопольську дієцезію, правлячим архієреєм якої був до свого виходу на спочинок у лютому 2022 року.
30 вересня цього року владика Броніслав відзначив 80-річний ювілей. 10 листопада повідомлялося про його перебування в реанімації у важкому стані.
16 листопада відбудуться похоронні урочистості в Одесі, де владика Броніслав Бернацький ніс служіння ординарія Одесько-Сімферопольської дієцезії; після цього тіло єпископа перевезуть до міста Бара на Вінниччині, де він свого часу служив священиком, та поховають у Мурафі, де він провів останні роки життя.
Під час свого єпископського уряду владика Броніслав Бернацький неодноразово відвідував Крим. У квітні 2008 року він узяв участь у посвяченні нового храму РКЦ в Євпаторії. У Севастополі він долучався до спільних з вірянами молитов під історичною будівлею храму, яку в роки ІІ світової війни було розбомблено і під час відбудови міста відбудовано як кінотеатр, і яку місцева влада вже в роки незалежності України відмовлялася повертати релігійній громаді. Під час цих відвідин владика Броніслав називав Крим серед регіонів України, де «було знищено звірячим чином багато українців, люди до цих пір так важко приймають віру і живуть совєтським менталітетом». Єпископ також неодноразово закликав вірян просити в Бога мудрості для влади Севастополя в справі повернення храму.
Під час подій Революції гідності в січні 2014 року, єпископ Броніслав Бернацький став одним з підписантів листа представників релігійних громад півдня України до місцевої та центральної влади з закликом до припинення дестабілізації ситуації в країні.
Броніслав Бернацький
Під час російської окупації Криму, напередодні протизаконного «референдуму про статус півострова» владика Броніслав як єпископ дієцезії, до складу якої входить Крим, виступив із заявою щодо безпричинного ворожого вторгнення до України. «Крим був місцем, де люди багатьох різних національностей жили в мирі та гармонії. А зараз він став місцем народної ненависті і конфліктів», – відзначав він. Згадуючи минулі втручання РФ до інших країн з подальшою окупацією територій, єпископ передбачив, що відрив Криму від України стане тільки початком – на черзі схід та південь, або ж навіть ціла країна. «Російська армія в Криму, а Європейський Союз і США “глибоко занепокоєні” і “застерігають” Путіна. Світ говорить, критикує Росію і робить те, чого очікує Путін – конкретно нічого. Ця нестача реакції є небезпечно подібна до історії 1933–1939 років, коли її відсутність призвела до початку ІІ Світової війни.
Спостерігаючи за розвитком подій, бачу, що немає жодної надії на те, що Росія зупиниться, і що коли міжнародні сили не допомагають Україні, нашою єдиною надією є Бог. Закликаю уряди всіх світових держав, щоб зробили все можливе, щоб стримати Росію, поки не пізно для нас і цілого світу», – висловився тоді правлячий архієрей Одесько-Сімферопольської дієцезії.
Пізніше, восени 2014 року, єпископ Броніслав висловлював стурбованість з приводу психологічного тиску окупантів на священиків та вірян, у тому числі й через примус до співпраці, що призвело до скорочення кількості членів парафій.
Єпископ Броніслав Бернацький також відвідував Крим під час його російської окупації. Так, у вересні 2015 року під час перебування на парафії в Сімферополі він закликав місцевих священників та богопосвячених осіб «бути світлом і сіллю, яка надає смаку та сили у цей неспокійний час».