Естонія повертає Україні награбоване окупантами з Криму та півдня країни
Поділитись
Мова йде про 274 артефакти, стародавні золоті та срібні прикраси, монети, посуд для пиття та інші речі віком близько 2300 років. Таку знахідку ще у 2018 році конфіскували естонські прикордонники у водія з Латвії. Про це повідомляє французька новинна радіостанція RFI.
Що сталося на митниці?
«Під час огляду в кабіні було виявлено предмет із жовтого металу, загорнутий у папір , який здавався старим і зробленим із золота. Водій не зміг сказати нічого розумного про те, звідки він узявся», – розповідає начальник митного пункту Лухамаа Тоомас Хуйк. При ретельному огляді прикордонники знайшли в кабіні вантажівки десяток схожих паперових пакунків.
За словами Іванса (водія), скарби могли підкинути двоє російськомовних чоловіків після проходження російського митного контролю. Помічник прокурора Лиунаської окружної прокуратури Інгмар Лаас зазначив, що чоловіки нібито попросили водія відвезти коробки з електронним обладнанням до Риги за пляшку коньяку. За версією самого водія, поки вони були в магазині, хтось таємно підклав археологічні артефакти йому в кабіну.
Встановлення походження артефактів
Після виявлення коштовної знахідки, митники повідомили про неї естонському Департаменту захисту пам’яток старовини. Вже за запитом департаменту, Історичний музей країни провів експертизу, яка показала, що вік одних лише монет становить понад 2000 років.
А ось на встановлення походження прикрас і підвісок пішло кілька років. «Зрештою, ясність внесли українські археологи, які довели, що знахідки походять, в основному, з територій східної та південної України, включаючи окупований Крим», – йдеться у матеріалі ERR.ee.
Реакція суспільства
Посол США в Естонській Республіці Джордж Кент також відреагував на черговий випадок культурного розкрадання: «Це ще одне нагадування про різні способи, якими Росія краде під час окупації – дітей, культурну спадщину, історію – і про глибину їхньої багатошарової брехні. Ті, хто стверджує, що Крим історично був російським, не мають жодного уявлення про історію цього місця чи регіону».
А Неле Кангерт, археологічна радниця Ради національної спадщини Естонії, зауважила: «Українці повідомили, що з 2014 року в Криму з дозволу окупаційної влади було проведено сотні археологічних розкопок. Жителі України не мають жодного уявлення про ці знахідки. Фактично вони позбавлені можливості приймати рішення щодо своєї власної історичної спадщини».
Виставка артефактів в Естонії
Далі вона заявила, що ці об’єкти мають «високу культурну цінність» і повинні бути виставлені на загальний огляд. Тож 23 січня в Естонському історичному музеї відбулося відкриття виставки «Награбовані скарби. Золото з України», пише польська газета «Wszystko co Najważniejsze».
До відкриття виставки долучилися Міністерка культури Естонії Хейді Пурга, Посол України в Естонській Республіці Максим Кононенко та Посол з особливих доручень Департаменту публічної дипломатії та комунікацій МЗС України Ігор Осташа.
Також, як повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України під час демонстрації «награбованих скарбів», відбулася урочиста церемонія повернення об’єктів культурної спадщини Україні та укладення Меморандуму між Міністерством культури Естонії та МКІП України.
Тоді ж Хейді Пурга відзначила: «Український народ протягом своєї історії переживав важкі випробування, під час яких його скарби розкрадалися, а культурна спадщина зазнавала руйнувань. Сьогодні наше чітке зобов’язання повернути ці історичні знахідки в Україну. Цим ми демонструємо, що культура не зникає, навіть якщо її намагаються знищити». Також вона підкреслила, що цей значущий історичний момент ще раз підтверджує солідарність та тісну дружбу між Естонією та Україною.
Її слова підтримав й Максим Кононенко: «Повертаючи нам вкрадені скарби, ви чітко демонструєте Україні, світові та агресору: Крим – це Україна!… Повертаючи нам вкрадені скарби, ви надсилаєте чіткий сигнал: український народ заслуговує на свою культурну спадщину, і ми зробимо все можливе для відновлення справедливості!». Від імені Президента України Володимира Зеленського й українського народу, посол висловив вдячність Естонії та естонському народу за потужну підтримку.
Повернення на Батьківщину
Виставка об’єктів культурної спадщини Україні в Естонському історичному музеї тривала до 29 січня. Опісля, артефакти повернули для зберігання Департаменту охорони пам’яток давнини Естонії, де їх готуватимуть до транспортування в Україну.