26.10.2023, 08:01

66% ВПО хочуть повернутися додому

Уперше проблема ВПО постала після російського захоплення Криму та частини території Донбасу. Тоді змушені були переселитися приблизно 1,5 млн осіб. Нова, значно потужніша хвиля вимушених переселень, спричинена повномасштабним вторгненням РФ, повідомляє Національний інститут стратегічних досліджень.

Станом на середину червня 2023 року зареєстровано 4 871 807 ВПО. Серед них 60% – жінки, 40% – чоловіки. Кожний п’ятий серед зареєстрованих ВПО (21,6%) – дитина віком до 17 років.

Згідно з опитуванням, більшість ВПО зі Сходу та Півдня країни – відповідно 67% (приблизно 3,4 млн осіб) та 17% (близько 867 тис. осіб). Зокрема, вихідцями з областей є:

  • Харківська – 25%;
  • Донецька – 21%;
  • Запорізька – 10%;
  • Херсонська – 10%
  • Луганська – 7%.

Зрештою повернутися додому хочуть 66% (орієнтовно 3,3 млн осіб). Більшість опитаних мотивало б до повернення відновлення нормального життя (64%), возз’єднання з сім’єю (25%), наявність нерухомого майна в місці походження (22%), економічні причини на кшталт можливості отримувати більший дохід (21%).

Натомість п’ята частина не планує повертатися. Серед них 15%, або орієнтовно 745 тис. осіб, – прагнуть інтеграції в нинішньому місці проживання, 3%, орієнтовно 142 тис., – в іншому в межах країни.

«Першочерговим завданням держави із запобігання ризикам, зумовлених вимушеною міграцією, є створення правових, економічних та інституційних засад для послаблення напруженості у сферах матеріального забезпечення, зайнятості ВПО, поліпшення умов їхнього життя, доступності та якості соціальних, медичних, освітніх послуг», – наголосили у НІСД.

З метою розв’язання житлового питання ВПО, житло яких зруйноване, потрібно спростити процедуру відшкодування збитків за втрачене та пошкоджене майно, прискорити процес виділення земельних ділянок під забудову, створити фонд доступного житла.

Необхідні спеціальні заходи з підтримки ВПО на ринку праці, такі, як програми громадських робіт, розбудова інфраструктури дистанційної роботи та навчання тощо.

Щоб надолужити зумовлені війною та вимушеними переміщеннями прогалини в навчанні учнів та студентів, їм мають надаватися можливості для додаткової, компенсаційної освіти.

Удосконалення потребує підтримка самозайнятості вимушених переселенців, зокрема спрощення доступу до мікрокредитів для започаткування власного бізнесу, а також спеціальних грантів.

Джерело: НІСД

193 views
Розгорнути більше...