15.04.2024, 19:00

У Болгарії відбулася Чорноморська безпекова конференція Міжнародної Кримської платформи: подробиці

Україна та Болгарія спільно організували Другу Чорноморську безпекову конференцію, яка проходила 14-15 квітня в Софії. Конференція є другим флагманським заходом Кримської платформи і головним майданчиком для обговорення та пошуку рішень проблем безпеки в Чорноморському регіоні

Учасники проаналізували вплив російської агресії на безпекову ситуацію в Чорноморсько-Азовському регіоні та за його межами.

Також була обговорена реалізація української Формули миру. Участь в конференції взяли делегації від 42 держав і 8 міжнародних організацій.

Постійна представниця президента в АРК Таміла Ташева наголосила, що десять років тому Росія розпочала тимчасову окупацію частини української території, включаючи Кримський півострів.

«Слабка реакція міжнародної спільноти у 2014 році сприяла подальшому нападу держави-агресорки у 2022 році. Росія розпочала широкомасштабне вторгнення в Україну, використовуючи, серед іншого, раніше окупований Крим як військову базу», – зазначила вона.

Ташева закцентувала на глобальних наслідках злочинних дій Росії, яка використовує свої збройні сили в Чорному морі не лише для повномасштабного вторгнення, але й для морської блокади як елементу економічного тиску на Україну.

У своїй промові вона також згадала і про спротив громадян України, які проживають в Криму, окупаційному режиму.

Своєю чергою міністр закордонних справ Болгарії Стефан Дімітров заявив, що російська агресія підірвала міжнародну систему безпеки.

«Ця війна є прямим нападом на принципи та стандарти, за які боролася міжнародна спільнота протягом останніх років. Російська агресія підірвала міжнародну систему безпеки й зруйнувала існуючий світопорядок. Також ця агресія є основним викликом для нас, для перегляду основних концепцій безпеки, які панували у світі», – наголосив він.

За його словами, світ щоденно спостерігає за людськими вбивствами та стражданнями, які є немислимими у світовій історії принаймні у XXI столітті. Дімітров наголосив, що болгарський народ виражає повну підтримку громадянам України, які опинилися у небезпеці через російську агресію.

«Росія перетворює на зброю свої економічні й торговельні зв’язки, дестабілізує інші країні та перешкоджає свободі навігації, бере в заручники систему міжнародної продовольчої безпеки», – заявив Дімітров.

Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич вказала, що притягнення РФ до відповідальності є ключовим елементом забезпечення стабільності.

«Росія анексувала Крим і це стало сигналом кінця певної ери. І це вторгнення перетворилося на брутально агресивну війну росії проти України, яка підриває територіальну цілісність Грузії, Молдови та України. Рада Європи докладатиме усіх зусиль для забезпечення стійкості демократії та верховенства права і безпеки в цьому регіоні на противагу авторитарному режиму Росії», – наголосила вона.

Державний секретар США Ентоні Блінкен додав, що успіх України критично важливий для США та демократій по всьому світу. За його словами, світова спільнота має забезпечити, аби Україна міцно стояла на ногах в економічному, військовому та політичному плані.

Блінкен наголосив, що президент РФ Путін сильно помилився, коли почав повномасштабну агресію проти України.

«Він вірив, що сусіди України, Європа і Захід будуть розділені, що вони не наважаться надати підтримку Україні. На всіх фронтах путін помилився. Хоробрі захисники України, а також її союзники допомогли відвоювати принаймні половину територій, які РФ захопила на початку широкомасштабного вторгнення», – заявив він.

Своєю чергою міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зазначив, що лише з приєднанням до НАТО України і Грузії в Чорноморському регіоні буде мир, стабільність та економічний розвиток.

«Понад 10 років Москва підриває безпеку судноплавства і навколишнього середовища в Чорноморському регіоні. Саме тому критично важливо зберігати єдність у підтримці України. Агресивна війна Росії проти України довела, що безпека нашого регіону є неподільною. Лише поразка Росії та повне відновлення суверенітету та територіальної цілісності України принесе в Чорноморський регіон безпеку, стабільність, перспективу потужного економічного розвитку. Україна може досягти такого результату за умови достатньої підтримки», – сказав чиновник.

Кулеба закликав партнерів наблизити цей момент, терміново надавши необхідні додаткові системи «Patriot» та інші сучасні системи протиповітряної оборони, зброю і боєприпаси.

Він підкреслив, що Росія може звинувачувати тільки себе у тому, що з нею ніхто не хоче працювати.

«У Москви було багато можливостей для діалогу перед тим, як вона здійснила вторгнення в Україну та Грузію. Вона обрала агресію, терор і шантаж замість співпраці. Сьогодні немає іншої мови, яку б розуміла Москва, крім мови сили. Це те, що Москва поважає. Все інше сприймається як слабкість», — підкреслив він.

Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем додав, що відновлення територіальної цілісності України, включно з Кримом, є ключовим для справедливого і тривалого миру.

«Підтримка України є головним зовнішньополітичним пріоритетом Швеції на найближчі роки. Як член Міжнародної Кримської платформи та активний учасник української Формули миру я хотів би підкреслити, що повне відновлення територіальної цілісності України, включно з Кримом, відповідно до української Формули миру, є ключовим для справедливого і тривалого миру, відповідно до міжнародного права», — наголосив Більстрем.

Попри те, що виклики залишаються, Чорне море є прикладом того, чого Україна може досягти за підтримки союзників.

«По-перше, Україні вражаючи вдалося домогтися відступу російського флоту в Чорному морі. По-друге, Україна знайшла нові експортні маршрути після виходу Росії з чорноморської зернової ініціативи. Український експорт зерна майже відновився до рівня, який існував до вторгнення. І значно перевищив експорт у межах Чорноморської зернової ініціативи. Це, поряд з продовженням експорту до ЄС, має фундаментальне значення для ЄС у підтримці української економіки», — заявив Більстрем.

Заступник міністра закордонних справ України Микола Точицький вказав, що Україна з лютого 2022 року звільнила понад 20% своєї захопленої території, знищила понад 40% Чорноморського флоту РФ, забезпечила функціювання зернового коридору та направила мільйони тонн зерна країнам, які цього потребують.

Точицький закликав світ надати Україні артилерію та боєприпаси далекого радіусу дії, системи ППО, винищувачі, аби вигнати агресора з української землі.

«Нам треба перелаштувати санкції – відмовитись від тих, які не працюють, запровадивши нові, які стануть ефективнішими», – сказав він.

307 views
Розгорнути більше...