03.04.2025, 07:23

Понад 1000 об'єктів культурної спадщини України в окупованому Криму перебувають у жалюгідному стані

Понад 40% об'єктів культурної спадщини на території окупованого Криму вимагають ремонту у найближчі п'ять років. Про це повідомили окупаційне «міністерство культури Республіки Крим» російському агентству «ТАСС». 

«На сьогоднішній день до єдиного державного реєстру об'єктів культурної спадщини півострова включено 2 409 об'єктів культурної спадщини. По всіх об'єктах складено акти технічного стану з планом проведення робіт щодо їх збереження. Згідно з цими актами, по 1 070 об'єктів потребують проведення робіт із їх збереження у найближчий п'ять років. Це становить 44% від загальної кількості об'єктів культурної спадщини", – повідомили у «мінкульті» Криму.

У «мінкульті республіки» також зазначили, що, згідно з федеральним законодавством рф, витрати на утримання об'єктів культурної спадщини та підтримка їх у належному стані є обов'язком власників цих об'єктів. Але, мовляв, «мінкульт» окупованого півострова постійно «веде роботу щодо включення об'єктів, що перебувають у «республіканській» та «муніципальній» власності, до діючих програм» по збереженню цих об'єктів. 

У цей же час об'єкти культурної спадщини продаються.
«На продаж виставлені історичні будинки, які за українським законодавством вважаються пам'ятками архітектури, а за російським – об'єктами культурної спадщини. Деякі з цих об'єктів до так званої «націоналізації» володіли громадяни країн, які в Росії вважають недружніми», – пише видання «Крим. Реалії». 

А «недружніми» в Росії і на окупованих нею територіях, вважаються переважно власники з українським громадянством. Раніше про це писали “Голос Криму”.

У руках у нових власників культурної спадщини окупованого півострова історичні будівлі перетворюються на руїни. 

«У вересні 2015 року окупаційна «федеральна митна служба» (ФМС) Криму стала власником санаторію «Ясна галявина», – наводить приклад севастопольський інфоресурс «Меридіан». 

Водночас санаторієм у користування ФМС дістався пам'ятник федерального значення – палац графині Паніної. 


Фото зустрічі Антона Чехова та Лева Толстого у Гаспрі

У минулі століття тут гостювали відомі діячі культур минулого століття Антон Чехов, Лев Толстой, Максим Горький, Іван Бунін, Василь Жуковський і Федір Шаляпін. Зберігся навіть знімок, на якому зображені Лев Толстой та Антон Чехов на балконі цього палацу.  

Зазначається, що до окупації Кримського півострова палац Паніної був у непоганому стані та виконував функцію адміністративної будівлі здравниці.

На фотографіях Єкатєріни Бухтіярової, які розміщені у згаданому матеріалі, стан знаменитого балкону та загалом палацу Паніної на 2019 рік – жалюгідний. В аналогічному стані перебувають ще багато об'єктів пам'ятників архітектури на окупованих територіях України.



Стан балкону, 2025 рік. Фото "Меридіан"



Сучасний стан палацу Паніної в Гаспрі, 2025 рік. Фото: Меридіан
Розгорнути більше...