10.02.2025, 13:29

У Сімферополі відреставрують «дворянський театр»

В окупованому Сімферополі місцева «влада» запланувала «реставрацію» історичної будівлі Дворянського театру. З такою заявою на підконтрольному російським окупантам радіо «Спутник в Крыму» виступив «заступник голови департаменту державної охорони культурної спадщини міністерства культури республіки Крим» Алєксандр Жаворонков.

За словами окупаційного «чиновника», цього року планується «відремонтувати» покрівлю споруди. Крім цього, він висловив сподівання на те, що в «республіканському» бюджеті вдасться знайти кошти на «реставрацію» фасадів та інтер'єрів.

Довідка. Дворянський театр у Сімферополі веде свою історію від 1821 року: тоді він був заснований московським купцем Федором Волковим у стайнях при місцевому дворянському зібранні. У 1873 році було споруджено нову будівлю на 410 місць. У 1876–1877 рр. майже весь зимовий сезон у трупі Яковлєва, що орендувала Дворянський театр, грав «батько» українського театру Марко Кропивницький: на сцені в Сімферополі він дебютував у ролі городничого в гоголівському «Ревізорі». Протягом 1880–1900 рр. у Дворянському театрі виступали Михайло Старицький (зі своїм колективом), Микола Садовський, Марія Заньковецька, а також театральні трупи Георгія Деркача (Любимова), Степана Глазуненка (Глазунова), Павла Прохоровича та ін.

Листівка із зображенням театру. Фото з відкритих джерел

У лютому 1901 року на сцені Дворянського театру в Сімферополі відбувся «перший український народний спектакль» – постановка комедії І. Карпенка-Карого «Мартин Боруля» «гуртком аматорів сценічної штуки під управою Щербини»: цей захід, поєднаний із літературно-музичним вечором до 40-х роковин за Тарасом Шевченком, став початком діяльності місцевого українського клубу.

У 1911 році за проектом українського архітектора Олексія Бекетова в Сімферополі на вулиці Пушкінській було споруджено нову будівлю Дворянського театру на 1216 місць, у стилі модерн з елементами неокласицизму.

У 1918 році в будівлі театру відбулося урочисте відкриття Таврійського університету.

Найвірогідніше, на сцені цього театру під час німецької окупації Криму відбулася перша після перерви в майже чверть століття українська театральна постановка – опера С. Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм», що кілька тижнів йшла з великим успіхом. «Український музично-драматичний театр ім. Т. Шевченка», колектив якого налічував до 60 осіб, був організований на початку 1942 року на основі капели бандуристів і давав вистави також у Джанкої, Севастополі та Ялті. 

Функції адміністратора театру виконував учасник українського підпілля в Криму Іван Янцишин. У березні 1943 року колектив організував у театрі величний концерт на честь Тараса Шевченка, що перетворився на спонтанну маніфестацію українців; за деякий час українську трупу було ліквідовано німецькою адміністрацією, а низку акторів заарештовано за зв'язки з українським підпіллям.

Будівля першого кримського театру не збереглася: в жовтні 1979 року адміністрація драматичного театру імені Горького в особі головного режисера Новікова знесла його самовільно, попри державний облік. У 1979–1995 рр. відбулася реставрація будівлі; на місці знесеної споруди було прибудовано новий корпус.



43 views
Розгорнути більше...