17.01.2024, 08:01

З моменту незаконної анексії Криму війна триває майже 10 років, - Президент України

Президент України Володимир Зеленський під час виступу в Давосі. Фото: Офіс Президента України

 

Президент України виступив з промовою перед учасниками Всесвітнього економічного форуму у Давосі. Текст виступу на офіційному сайті  Президента України.

Президент звернувся до аудиторії з трьома поставленими запитаннями, на які грунтовно в промові надав відповіді. Зокрема, “Коли закінчиться війна?”,  “Чи можлива Третя світова війна?”, “Чи настав час вести переговори з Путіним?”.

“Повномасштабна війна у Європі триває вже майже два роки. Якщо рахувати час із моменту незаконної анексії Росією нашого Криму, то це вже майже десять років”, – зазначив Президент України.

Володимир Зеленський звернув увагу на те, що Путін відверто говорить про те, чого він хоче, що він робить і хто є його цілями.

“Насправді Путін уособлює війну. Ми всі знаємо, що він є єдиною причиною, чому тривають різні війни й конфлікти й чому всі спроби відновити мир зазнали невдачі. І він не зміниться. Не зміниться”, – констатує Президент.

На думку ЗеленськогоІ головне в цій ситуації тепер змінитися всім.

“Ми всі повинні змінитися настільки, щоб божевілля, яке живе в голові цієї людини або будь-якого іншого агресора, не взяло гору”, – наголошує Президент.

Володимир Зеленський звертає увагу також про те, що йдеться не лише про Україну. “Можливі напрямки й навіть часові межі нової російської агресії поза Україною стають все більш очевидними”, – звертає він увагу аудиторії. І водночас закликає покласти кінець покласти край Путіни та його воєнній стратегії.

“У будь-якому жорстокому протистоянні завжди є момент, коли катастрофу можна зупинити. Україна є такою можливістю”, – підкреслив Президент.

Володимир Зеленський також апелює до багатьох країн світу та тих політиків, які постійного наголошували Україні – не ескалюйте! Саме це, на думку Президента, шкодило найбільше, ця концепція.

“Кожне «не ескалюйте», адресоване нам, звучало для Путіна як «ти переможеш». Ми просили нові види озброєнь, а у відповідь чули: «не ескалюйте». Але потім зброя надійшла, і ескалації не сталося. Російська ракета впала на територію НАТО – у відповідь знову було «не ескалюйте». Але відплата в ту мить могла б багато чого навчити Росію й додала б Заходу необхідної впевненості. Ми говорили про блокування транзиту санкційних товарів до Калінінграда, але відповідь була: «не ескалюйте». Повна сила санкцій могла б змусити Путіна піти на поступки”, – зауважив Президент України.

На думку Президента через цей заклик не провокувати ескалацію було втрачено час. А також втрачено життя багатьох наших найдосвідченіших воїнів, які воювали з 2014 року. Були втрачені деякі можливості.

У свої промові Президент доказово продемонстрував силу України, в яку не вірив світ і в питанні зернового коридору, і в питанні Чорноморського флоту. Водночас він звернув на ще, не менш значиме питання – необхідності мати сучасні літаки Україні.

“Ми повинні здобути перевагу в повітрі для України так само, як ми здобули перевагу на Чорному морі. Ми можемо це зробити. Партнери знають, що потрібно і в яких кількостях. Це дасть змогу досягти прогресу на землі”, – звернувся Володимир Зеленський.

Він навів приклад нещодавного збиття двох сучасних літаків російської армії над Азовським морем. “Буквально два дні тому ми довели, що Україна може уражати навіть дуже цінні російські військові літаки, які раніше ніхто не збивав”, – констаував Президент.

Не оминув Зеленський питання і санкційної політики партнерів. Він наголосив на її важливості, і подякував. Але водночас він розкритикував її мобільність в прийнятті рішень.

“Багато санкційних кроків відкладалися місяцями, а то й роками, оскільки вони стикалися зі шквалом погроз із боку Москви. Але жодна з цих погроз не справдилася. Кожна буря виявлялася їхнім блефом”, – зазначив Президент.

І водночас він наголосив, як можна бути задоволеним санкціями проти Росії чи експортними обмеженнями, якщо вони навіть не блокують її ракетне виробництво? “У кожній російській ракеті є критично важливі компоненти із західних країн. Десятки компонентів у кожній ракеті. І це факт”, – зазначив Зеленський.

Президент звернув увагу світу на те, що ядерна промисловість Росії досі не перебуває під світовими санкціями, хоча Путін – єдиний терорист у світі, який узяв у заручники атомну електростанцію. І закликав всіх бути рішучішими в питаннях арешту активів російської країни, що здійснює світову агресію.

“Це буде сильним рішенням цього року, коли заморожені російські активи – суверенні та олігархічні – будуть спрямовані на захист від російської війни та на відбудову України”, – звернувся Президент.

Особливої уваги Президент приділив питанню можливості замороженню конфлікту з Росією.

“Я не хочу задовольнятися трюїзмом, що будь-який заморожений конфлікт рано чи пізно розгориться знову”, – зазначив Зеленський.

Він нагадав, що після 2014 року були спроби заморозити війну на Донбасі. А також про те, що були дуже впливові гаранти цього процесу – тодішня канцлерка Німеччини, тодішні президенти Франції.

“Можемо сказати: не ескалюйте. Всім, хто сумнівається. Всім, хто хоче зменшити підтримку. І в цьому застереженні ми абсолютно матимемо рацію. Тому що кожне зменшення тиску на агресора додає роки до війни. Але кожна інвестиція у впевненість захисника скорочує війну”, – зазначив Президент.

Президент закликав зробити можливою відповідь на найбільш вагоме запитання: війна закінчиться справедливим і надійним миром.

Президент підкреслив важливість його перебування в цей час у Швейцарії, де відбулася найбільш представницька зустріч радників із питань національної безпеки щодо імплементації Формули миру.

“Учора я мав дуже продуктивні переговори із Президенткою Швейцарії, на яких обговорювалася можливість проведення саміту на рівні лідерів у Швейцарії – першого Глобального саміту миру. Сьогодні наші команди вже розпочали роботу над організацією такого саміту. Не Третьої світової війни, а Глобального саміту миру”, – зазначив Президент України.

Він публічно запросив кожного лідера й кожну країну, яка поважає мир і міжнародне право, приєднатися до цієї ініціативи.

“Разом ми зможемо відповісти на будь-які важливі питання. І це будуть найкращі відповіді. Мир має бути відповіддю”, – підкреслив Президент України, завершуючи власну промову в Давосі.

 

714 views
Розгорнути більше...