23.10.2023, 07:47

Що є більшим пріоритетом – вступ до ЄС чи до НАТО?

Графік 2. Що має бути пріоритетним для України – членство в ЄС чи в НАТО?

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус». До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також опитування не проводилося з громадянами закордоном.

Результати опитувань показали, що абсолютна більшість українців підтримують вступ і в ЄС, і в НАТО. І ці процеси є пов’язаними та паралельними для України.

У всіх регіонах України, насамперед, українці говорять про безпекові та економічні мотиви підтримки євроінтеграції. Проте й інші фактори у всіх регіонах відіграють високу роль.

Щодо пріоритетності.

Останнє опитування КМІС визначило те, що 54% українців вважають, що наразі більший пріоритет – членство в НАТО. Віддають перевагу членству в ЄС – 24% (решта респондентів або відповіли «ні те, ні інше» або не змогли взагалі відповісти). При цьому у всіх регіонах більше тих, хто віддає перевагу НАТО перед ЄС.

Антон Грушецький, виконавчий директор Київського міжнародного інституту соціології в коментарях до результатів опитування зазначив: «Результати опитування, з одного боку, цілком очікувано показують пріоритетність для України гарантування безпеки і економічного розвитку, що є найбільшими драйверами підтримки євроінтеграції. Водночас пріоритетність між ЄС і НАТО показує, що топ-фактор – це все-таки безпека (і за іншими даними ми бачимо, що за рік значно зросло безальтернативне наполягання саме на вступі до НАТО).

Разом з цим, з іншого боку, важливо підкреслити, що українці не зводять європейську та євроатлантичну інтеграцію до утилітарних бажань захисту і добробуту. І ЄС, і НАТО є також ціннісними союзами (попри деяких членів-ренегатів). Серед українців 95% хочуть бачити Україну повноцінно функціонуючою демократією. Тому важливо, що серед драйверів підтримки євроінтеграції велика частка українців говорять і про демократію, і про верховенство права, і про європейську ідентичність України».

За результатами попередніх опитувань КМІС 82% респондентів погоджуються, що майбутнє України як процвітаючої вільної країни залежить від того, чи вона стане членом ЄС (лютий 2023 року).

Водночас 92% українців хотіли б, щоб Україна стала членом ЄС, а 89% – членом НАТО (травень 2023 року).

Опитування демонструють, що наразі у суспільстві склався консенсус щодо підтримки європейської і євроатлантичної інтеграції. Про це зазначається в пресрелізі проведеного останнього опитування з 29 вересня по 9 жовтня 2023 року.

Джерело: КМІС

271 views
Розгорнути більше...