01.08.2024, 08:07

Мінкульт України домагається включення Херсонеса до списку об'єктів ЮНЕСКО, які перебувають під загрозою

Міністерство культури та інформаційної політики України (МКІП) розпочало новий етап робіт із Секретаріатом ЮНЕСКО щодо можливих шляхів захисту пам’ятки всесвітнього значення у тимчасово окупованому Севастополі – «Херсонесу Таврійського та його хори». Цей об’єкт Росія намагається привласнити собі.

Також на території Херсонесу окупанти проводять незаконні будівельні роботи під приводом створення «історико-археологічного парку». Про це повідомила завідувачка сектору з питань моніторингу ситуації на ТОТ Департаменту культурної спадщини МКІП Ліна Дорошенко у коментарі Суспільне Крим.

«Під час 46 засідання Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у Нью-Делі голова української делегації Анастасія Бондар під час свого виступу актуалізувала питання стану збереження об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Херсонес Таврійський та його хора». Після цього розпочалися переговори з Секретаріатом КВС щодо можливих алгоритмів для внесення цього об’єкта у список Всесвітньої спадщини під загрозою. Складність ситуації – що це тимчасово окуповані території, доступу моніторингових місій туди немає. Проте існують процедури, які потенційно все-таки дозволяють зробити це по-іншому. Зараз ми її активно вивчаємо, щоб все було згідно з нормами міжнародного права, що існують», – зазначила вона.

Дорошенко додала, що МКІП також звернулося до директора Центру всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Лазара Ассомо з проханням надати повну офіційну інформацію, якими зараз даними володіє організація про стан збереження Херсонесу, проведення незаконних робіт там, адже Україна з початку окупації Криму позбавлена доступу до цих археологічних об’єктів на території пам’ятки.

«Враховуючи всі фактори, враховуючи те, що в ЗМІ з’явилися дані про те, що російська сторона передала ЮНЕСКО умовні звіти й інформацію про проведені незаконні роботи, ми активізувалися й, використовуючи той фактор, що Україна вперше є повноправним членом Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, ми намагалися, відповідно до правил і процедур, що існують, актуалізувати це питання і нам це вдалося», – вказала вона.

Дорошенко наголосила, що Росія має понести відповідальність, відповідно до міжнародного права, як за викрадення музейних експонатів, так і за масштабні археологічні незаконні роботи, а також інші протиправні дії, що здійснюються на окупованих територіях стосовно пам’яток культурної спадщини і рухомих культурних цінностей, які окупанти фактично викрадають.

237 views
Розгорнути більше...