18.05.2024, 08:09

80-ті роковини:  День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Зображення зі сторінки Меджлісу кримськотатарського народу у Фейсбук

18 травня в Україні вшановують пам’ять жертв депортації кримськотатарського народу. Вісімдесят років тому, від ранку 18 травня і до вечора 20 травня 1944 року, відбулася ретельно спланована радянською владою головна хвиля депортації.

«Під час головної хвилі депортації виселено 180 014 осіб, для перевезення яких було використано 67 ешелонів. Крім того, 6 тисяч мобілізованих військкоматами протягом квітня–травня кримськотатарських юнаків окремо відправлено на наряди Головного управління формування резервів до Гурьєва (Атирау, Казахстан), Куйбишева та Рибінська, а ще 5 тисяч кримських татар заслано на роботи до таборів тресту «Московуголь». Разом вигнано з Криму за перші два дні 191 044 осіб. Крім того 5989 осіб, звинувачених у співпраці з німцями і так званих «антирадянських елементів» заарештували під час депортації. Вони потрапили до ГУЛАГу і в подальшому не враховувалися в загальних зведеннях про вигнанців.

У ході червневих депортацій болгар, вірмен, греків та «іноземних підданих» було додатково було виселено 3141 кримського татарина, яким пощастило врятуватися в травні. Таким чином, загальна кількість вигнаного з Криму корінного народу склала: 183 тисячі осіб на загальне спец поселення, 6 тисяч у табори управління резервів, 6 тисяч до ГУЛАГу, 5 тисяч спецконтингенту для Московського вугільного тресту – загалом 200 тисяч осіб. Серед дорослих спецпоселенців знаходилося також 2882 росіян, українців, циган, караїмів та представників інших національностей, яких було виселено через приналежність до змішаних шлюбів», – зазначається у матеріалі Українського інституту національної пам’яті.

Під час депортації загинуло 46% примусово виселених представників корінного народу України.

Офіційна причина виселення була сформульована в постанові Державного комітету оборони СРСР від 11 травня 1944 року «Про кримських татар»: нелояльність по відношенню до радянського режиму.

Лише у 1967 році Верховна Рада СРСР визнала необґрунтованість тотального звинувачення кримських татар, але на відміну від інших «покараних народів», вони не отримали права повернутися до Криму. У 1989 році радянським парламентом депортація була визнана незаконною та злочинною.

12 листопада 2015 року Верховна Рада України прийняла постанову «Про визнання геноциду кримськотатарського народу», де визнала депортацію  кримських татар у 1944 році геноцидом.

8 травня 2024 року Верховна Рада України схвалила Звернення до  урядів та парламентів іноземних держав, міжнародних організацій та парламентських асамблей визнати депортацію кримських татар у 1944 році актом геноциду кримськотатарського народу.

18 травня о 12.00 годині хвилиною мовчання Україна вшанує жертв геноциду кримськотатарського народу.

З переліком заходів можна ознайомитися ТУТ.

290 views
Розгорнути більше...