27.11.2023, 13:03

10 років судових процесів і «скіфське золото» нарешті в Україні

Артефакти з чотирьох музеїв Криму, які були представлені на виставці «Крим: золото й таємниці Чорного моря» в Амстердамі, повернулися до України. Музей Алларда Пірсона передав їх до Національного музею історії України. Саме там вони зберігатимуться до деокупації Криму. Повідомляє Національний музей історії України на сторінці у Фейсбук.

«Під час юридичних суперечок наш музей був визначений як місце зберігання колекцій кримських музеїв. Це означає, що зі свого боку музей докладе максимум зусиль для їх збереження та для того, щоб громадяни і гості України змогли їх побачити. Разом з тим, оскільки колекція набула міжнародного політичного резонансу, її стан і подальша доля будуть відтепер під прискіпливою увагою світу. Це, у свою чергу, покладає відповідальність на всіх, хто стояв за політичним рішенням щодо повернення колекції у воюючу Україну. Вони мають забезпечити їй безпрецедентну охорону, а також відповідну економічну підтримку Національному музею історії України», – зазначив Генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук.

Нагадаємо, що за рішенням Верховного Суду Нідерландів, Україна мала виплатити Музею Алларда Пірсона 111,689 євро з нарахуванням відсотків за весь час збереження колекцій кримських музеїв. Після спільної наради та зобов’язань, взятих Національним музеєм історії України та Міністерством культури та інформаційної політики України, Музей Алларда Пірсона відмовився від визначеної судом виплати на свою користь.

«В листопаді предмети з кримських музеїв пройшли незалежну перевірку, після чого їх ретельно запакували відповідно до музейних правил. Потім артефакти перевезли до Києва. Нині фахівці обстежують стан цих речей. Ідеться про 565 предметів, це, зокрема, античні скульптури, скіфські та сарматські прикраси, китайські лакові шкатулки, яким дві тисячі років», – йдеться у повідомлені.

Довідково: Колекцію «Скіфського золота» – близько 2 тисяч унікальних предметів із золота, срібла, бронзи та кераміки – вивезли на виставки до Європи у 2013 році, коли Крим ще був у складі України.

14 грудня 2016 року окружний суд Амстердама ухвалив, що колекція скіфського золота з Криму має бути спрямована в Україну, як того вимагає голландський закон про культурну спадщину. Російська сторона подала апеляцію.

26 жовтня 2021 року Апеляційний суд Амстердама ухвалив, що музей Алларда Пірсона має передати колекцію на зберігання Україні. Тоді так звані Музеї Криму подали касаційну скаргу до Верховного суду Нідерландів.

389 views
Розгорнути більше...