06.02.2024, 12:46

Правозахисники закликають доопрацювати законопроєкт, аби українські виші для дітей з ТОТ стали досяжними

Дев’ятикласники з Херсонщини провели останній дзвінок на руїнах своєї школи. Фото: KP.UA

Кримська правозахисна група на своєму сайті оприлюднила заяву правозахисників щодо законопроєкту про реформування системи фінансування здобуття вищої освіти.

Дана позиція була складена на основі аналізу проєкту Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам», який на початку січня 2024 року був зареєстрований у Верховній Раді України.

Про законопроєкт

Метою проєкту стало реформування системи фінансування здобуття вищої освіти на основі диверсифікації способів фінансового забезпечення навчання здобувачів та підвищенні ефективності фінансового використання державних коштів у частині фінансування державного замовлення.

Застереження

Правозахисники  у своєму зверненні зазначили, що реформування системи освіти повинно враховувати складне становище осіб на ТОТ або тих, які належать до числа ВПО. Адже прийняння законопроєкту у такому вигляді може створити певні ризики для цієї категорії вступників.

Унеможливлення безоплатного навчання

Проблема криється у тому, що законопроєктом пропонується виключити положення ЗУ «Про вищу освіту» про те, що особи, які проживають на ТОТ, можуть за бажанням разово скористатися правом на безоплатне навчання зі стипендіальним забезпеченням на підготовчих курсах ЗВО.

Тут правозахисники наголошують, що діти, які тривалий час проживали на ТОТ і бажають здобути освіту на українській території, потребують допомоги для опанування шкільної програми, в тому числі й фінансової. Проте сам виїзд з ТОТ вже передбачає значне навантаження на абітурієнта/студента та родину, тож необхідність самостійно сплачувати вартість навчання на підготовчих курсах на додаток до інших побутових витрат – є фінансово обтяжливим для них.

Відбір для соціальної допомоги

Згідно з пропонованими змінами, державною цільовою підтримкою так само будуть забезпечуватися найбільш вразливі категорії здобувачів освіти. Проте така допомога буде надаватися лише за умови, якщо фінансово-майновий стан сім’ї одержувача відповідатиме певним критеріям (які надалі мають бути визначені Кабінетом Міністрів України).

Однак, зважаючи на практику застосування критеріїв оцінки фінансово-майнового стану для призначення соціальної допомоги, у заяві акцентується на існуванні підстав вважати, що критерії для абітурієнтів/студентів з-поміж ВПО будуть достатньо жорсткими та можуть не враховувати вразливість, спричинену переміщенням.

У підсумку представники організацій наголошують, що позаяк проєкт містить суперечливі положення – його впровадження без доопрацювання не призведе до досягнення заявлених цілей та мети законопроєкту.  Все це скоріше призведе до демотивації української молоді, вибору ЗВО за кордоном, а також перешкоджатиме реалізації права на освіту та реінтеграції осіб з тимчасового окупованих територій України.

378 views
Розгорнути більше...