09.03.2024, 13:57

«Це була б анексія, якби Крим добровільно приєднався до Росії, насправді це була збройна окупація», – Ірина Сєдова  

У Києві відбулася публічна дискусія на тему «10 років: Кримський спротив за завісою мовчання» за участі журналістів, що стали свідками початку окупації Криму 2014 року та ризикуючи свободою й життям, висвітлювали події 2014 року та брали участь у русі опору окупації.

Кримська журналістка та дослідниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова розповіла, що окупаційні дії від самого свого початку змусили її зрозуміти, що вона не може лишитися осторонь та спостерігати. «Я збагнула, що вже не зовсім як журналістка, я ще й громадська активістка. Приїздила до Києва, і ми з колегами не тільки висвітлювати те, що тут відбувається, а й безпосередньо брали участь», – розповідає пані Ірина.

Вона згадала, як вирішила взяти участь у кримському Майдані, як вийшла з українським прапором, і як встався напад «тітушок». «Вони були підкуплені місцевою поліцією, яка, скоріш за все, вже була тоді завербована ФСБ. Мої колеги пізніше повідомили мені, що бачили, як «тітушкам» платили місцеві «органи», – спогадає журналістка.

Після цього, каже пані Сєдова, почалися погрози, тож проукраїнські акції в Керчі більше не проводилися. Надалі відбувалися тільки проросійські мітинги, де вдавалося, що це нібито місцева самооборона, місцеві проєкти. «Але ми знали, що це завербовані агенти російської розвідки, бо вони приїздили на військових вантажівках, а потім перевдягалися у форму місцевої самооборони, роблячи це в храмах московського патріархату, де панотці також вже були завербовані ФСБ», – каже Ірина Сєдова.

Журналістка акцентує, що весь цей час вона разом з редакцією спостерігала, фільмувала все це, за що неодноразово отримувала погрози. «Ми все одно намагалися показувати людям, що це не просто якісь там проросійські кримчани виступають на мітингах, це справжня окупація. – наголошує пані Ірина. – Ми намагалися донести й те, що з 1 березня на поромній переправі стояли УРАЛИ з російськими номерами, і вся так звана самооборона розмовляла з московським акцентом, але на них не було розпізнавальних знаків, тож це було доволі складно втілити».

Пані Сєдова прийняла рішення виїхати з Криму, коли там вже відбувався референдум і «погрози дійшли такої точки, коли без зброї чинити спротив цьому було не можливо». Журналістка наголошує, що те, як пишуть «відбулася анексія Криму» є неправильним: «Це була б анексія, якби Крим добровільно приєднався до Росії, насправді це була збройна окупація», – підсумовує пані.

Анастасія ХОМЕНКО

371 views
Розгорнути більше...