Неаполь Скіфський: археологічна пам’ятка під загрозою
Поділитись
У серпні 2024 року Інтернетом поширилась інформація про пожежу на території Музею-заповідника «Неаполь Скіфський», що розташований у межах окупованого Сімферополя. Слід зазначити, що пожеж за це літо тут було дві: одна – у червні, друга – у серпні. Всі вони були оперативно ліквідовані, проте шкоди археологічній пам’ятці завдали неабиякої.
Що стало причиною займання: чи то необережні, чи то свідомі дії людей, достеменно не відомо. Однак, враховуючи те, що територія музею-заповідника являє собою велику ділянку землі просто неба, вогонь дуже швидко поширився.
Цікаво, що буквально наступного дня після появи інформації про пожежу на офіційному сайті так званого уряду окупованого півострова з’явилась інформація про створення «Автономної некомерційної організації «Відродження об’єктів культурної спадщини Республіки Крим «Неаполь Скіфський», яка проводитиме заходи щодо «збереження та відновлення об’єктів культурної спадщини, що розташовані на території Республіки Крим», зокрема так званого Історико-археологічного музею-заповідника «Неаполь Скіфський» у Сімферополі.
У зв’язку з цим було підписано меморандум між так званим заступником керівника Адміністрації глави держави-окупанта Максимом Орєшкіним, «главою Криму» Сергієм Аксьоновим та так званою Сімферопольською та Кримською єпархією РПЦ в особі владики Тихона (Шевкунова).
Сергій Аксьонов подякував «митрополиту Сімферопольському та Кримському» Тихону за активну діяльність щодо відновлення історичних пам’яток. «Завдяки підтримці президента, Максима Станіславовича Орєшкіна, який є піклувальником, і федеральним органам влади ми реалізуємо програму з відродження історичних пам’яток у Криму. Впевнений, спільно ми здійснимо і проєкт відновлення комплексу «Неаполь Скіфський», – заявив «глава Криму».
Крім того, Сергій Аксьонов повідомив, що концепцію розвитку музею-заповідника «Неаполь Скіфський» буде представлено та узгоджено з главою РФ до кінця року. «У Криму понад 4,5 тисячі пам’яток історії та культури, які потребують реставрації, відновлення та збереження для майбутніх поколінь. Їхнє відродження – це одне з важливих завдань державної політики. Створення сучасної інфраструктури зробить ці об’єкти доступними та привабливими для гостей, що дозволить включити їх у наявні та нові туристичні маршрути», – наголосив Аксьонов.
Своєю чергою, владика Тихон зазначив, що «АНО «Відродження об’єктів культурної спадщини Республіки Крим “Неаполь Скіфський”» займатиметься реставрацією та відродженням усіх пам’яток на території Криму.
«У Криму багато храмів, монастирів, пам’яток архітектури збережено та відреставровано. Це величезна праця. Однак залишилися пам’ятки, які ми маємо зберегти для майбутніх поколінь. АНО «Неаполь Скіфський» займатиметься реставрацією та відродженням тих пам’яток, які дуже потребують нашої участі. Це і стародавні храми, і нове будівництво на Неаполі Скіфському. Це дивовижне місце, яке потребує і праці археологів, і будівництва найцікавішого комплексу, що приваблюватиме відвідувачів і стане однією з визначних пам’яток Сімферополя та Криму», – сказав Тихон.
Отже, після таких заяв і завершення будівництва «Нового Херсонеса» цілком логічно можна очікувати на появу «Нового Неаполя Скіфського». І, можливо, ці дві пожежі є не випадковим збігом обставин, а одним із кроків розчищення території для майбутнього будівництва «сучасної інфраструктури» новими ділками від «влади» і церкви на черговій археологічній пам’ятці окупованого півострова.
Довідка: Музей-заповідник «Неаполь Скіфський» було створено у 2011 р. з ініціативи Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Експозиційна територія музею є упорядкованим туристичним майданчиком на місці розташування Південного палацу Неаполя Скіфського – найбільшої варварської фортеці Північного Причорномор’я II ст. до н.е. – III ст. н.е., згаданої в античних епіграфічних джерелах. Створенню музею передувала тривала історія археологічних досліджень пам’ятки.
Російський археолог граф А.С. Уваров проводив значні за обсягом розкопки на городищі в 1853 р. Він зазначив, що Неаполь спочатку виник як грецьке поселення, засноване вихідцями з острова Родос, але згодом перетворився на резиденцію і фортецю скіфських царів. У 1926 році на городищі почалося будівництво резервуара, покликаного забезпечити водою Сімферополь, що розростався. Східну ділянку південної оборонної стіни було зруйновано. Невеликими розкопками в межах котловану та траси водопровідної труби тим часом керував талановитий кримський археолог Н.Л. Ернст. Ним же 1927 р. було досліджено кілька вирубних склепів на Західному некрополі.
Одразу після закінчення Другої світової війни, при залученні німецьких військовополонених, почалися масштабні розкопки в районі центральних воріт, які містили дослідження похоронної камери мавзолею Скілура і південної ділянки оборонної стіни. Було здійснено найвизначніше відкриття історії досліджень Неаполя Скіфського – західна вежа-мавзолей з багатошаровими похованнями скіфської знаті. Розкопки велися до 1950 року, були також відкриті «будинки з портиками», зерносховища, досліджено ділянку із ґрунтовими склепами Східного некрополя.
З 1954 до 1959 року розкопки проводилися на прилеглій до центральних воріт території та на Східному некрополі. Було відкрито мегарони – своєрідні палаци скіфської знаті та досліджено нові вирубні склепи. Крім того, з 1953 р. розпочалася реконструкція водоочисних споруд м. Сімферополя, яка передбачала руйнування багатьох об’єктів на Неаполі. Період з 1954 до 1963 року мав переважно охоронний характер, у межах будівельних котлованів було досліджено трасу східної оборонної стіни та прилеглий до неї комплекс будівель. Паралельно безрезультатно здійснювався пошук акрополя (адміністративного та культурного центру міста).
Аж до 2011 р. на Неаполі не проводилося масштабних досліджень, мали місце лише невеликі розкопки у 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1999, 2003, 2004 та 2005 роках. Розкопки ділянки західної оборонної стіни останніх 2 років дали важливі результати щодо початку функціонування фортеці – з 80-х років. 2 ст. до н.е., що було підтверджено таврованою ручкою амфори херсонеського виробництва.
У 2011 році з ініціативи Кримського республіканського комітету з охорони культурної спадщини було створено Історико-археологічний заповідник «Неаполь Скіфський». В рамках його діяльності розпочато роботи з розчищення та реконструкції території Південного палацу з ділянкою траси південної оборонної стіни та мавзолеєм Скілура.
До кінця 2011 р. частину території було підготовлено під екскурсійне обслуговування та нині вона є експозицією заповідника. До неї включено південні оборонні споруди з центральними воротами, мавзолеї Скілура та Аргота, житлові та ритуальні споруди Південного палацу, виноробний комплекс.
У внутрішньому приміщенні кам’яної вежі (охоронної конструкції над мавзолеєм Скілура) вже після окупації півострова, у 2018 році, після реконструкції відкрито консольну галерею – експозиційний простір для тимчасових виставок музею. Нині там відкрито виставку «Давня столиця», присвячену історії досліджень Неаполя Скіфського.
ВІДЕО наслідків пожежі Неаполь Скіфського дивитися за посиланням