29.10.2023, 10:29

Про можливі наслідки військового звільнення Криму

Під час панельних заходів Кримської платформи в Празі. Авторка фото
Andrea Špaková

У рамках програми Другого парламентського саміту у Празі Експертною мережею Кримської платформи відбулася дискусія щодо можливих наслідків військового звільнення Криму та вплив деокупації на Чорноморський регіон.

З вітальним словом виступили  Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, Спікерка Палати депутатів парламенту Чеської Республіки Маркета Пекарова Адамова, заступник Міністра закордонних справ Чеської Республіки Ян Маріан.

Від експертної мережі Кримської платформи виступила Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи. У своєму виступі вона зазначила: «До повномасштабного вторгнення РФ в Україну в 2022 році як мінімум 116 громадян України були політичними в’язнями Кремля. Ви маєте розуміти, що зараз там людей переслідують за будь-яку проукраїнську позицію. Навіть за українські пісні, наприклад «Ой у лузі червона калина», за український гімн, за українську пісню «Стефанія», з якою Україна виступала на останньому конкурсі Євробачення. І кількість затримань лише зростає».

Ян Маріан підкреслив, що чехський народ знає, що таке окупація, і тому в них багато співчуття та солідарності: «Перед недемократичними режимами ми не повинні бути сором’язливими. Ми будемо підтримувати громадськість бути інноваційними, відкритими та безстрашними. І ви можете розраховувати на нашу підтримку».

Перша заступниця Міністра закордонних справ України Еміне Джапарова пояснила роль Кримської платформи у деокупації Криму, пріоритети якої змінилися від виключно дипломатичного інструменту до більш широкого використання, де парламентарі, лідери та експерти обговорюють усі способи деокупації Криму, включаючи військове звільнення. «Крим дав нам дуже важливий урок: якщо агресію не зупинити, вона буде тільки зростати», – підсумувала пані Джапарова.

Любош Веселий, спеціальний представник з питань координації російської політики (Міністерство закордонних справ Чеської Республіки) підкреслив, що Крим не буде автоматично деокупований, і Україна та міжнародне громадянське суспільство повинні об’єднати свої зусилля, щоб це відбулося найближчим часом. «Ця війна не закінчиться, якщо Крим не буде звільнений. Це не просто питання закону, це питання національної безпеки», – додав він.

Віктор Кевлюк, полковник у відставці, експерт Центру оборонних Стратегій, детальніше пояснив учасникам заходу про небезпеку російського флоту, розташованого в Чорному морі, а також про те, які є зараз військові потреби України для захисту від російської агресії. 

Президент Центру запобігання та раннього попередження конфліктів, колишній державний радник прем’єр-міністра Румунії із зовнішньої політики, безпеки та стратегічних питань Юліан Кіфу зазначив, що Румунія – це не лише країна, яка підтримує Україну, але й потерпає від російської присутності в Чорному морі, яка блокує торгівлю, транспорт, польоти. Неприйнятно грати з мінами в морі. У нас немає точних доказів, звідки вони приходять, але сумно бачити, що коридор, який ми створили з іншими країнами, щоб уникнути блокувань, є ціллю (для атак)».

Джерело: Експертна мережа “Кримська платформа”

365 views
Розгорнути більше...