06.07.2024, 11:20

Розмінування Чорного моря Румунією, Болгарією та Туреччиною: що відомо

Румунія, Болгарія та Туреччина розпочали міжнародну операцію з розмінування Чорного моря. До завдань залучать кораблі розмінування, гелікоптери та безпілотники.

Речник ВМС України Дмитро Плетенчук зазначив, що одне з головних завдань партнерів – розчистити шляхи для цивільного судноплавства.

«Течія в Чорному морі влаштована так, що вибухонебезпечні предмети від наших берегів, однозначно все одно потрапляють до берегів Румунії, Болгарії, Турецької республіки, турецьких проток і навіть до Грузії. Забезпечення безпеки цивільного судноплавства – це завдання для флоту будь-якої країни, в тому числі і для нас. Ми можемо зазначити, що наявна проблема існує, і що ці країни вимушені з нею так само боротися, тому що вони з нею стикаються», – пояснив він.

Своєю чергою ексзаступник начальника штабу ВМС ЗСУ Андрій Риженко вказав, якби ця місія була б під проводом НАТО, тоді могло б бути застосовано набагато більше сил і засобів.

«Але тут питання в тому, що якраз агресія Росії накладає багато таких можливих політичних перепон на цей процес, тому було вирішено, що будуть працювати ці три Чорноморські країни у складі такої коаліції. Ми це підтримуємо, взаємодії є, тому думаю, що буде корисно для безпеки Чорного моря», – зазначив Риженко.

За різними даними, в акваторії Чорного моря можуть бути від кількох сотень до кількох тисяч вибухонебезпечних об’єктів. За 2,5 роки війни вдалося ліквідувати лише кілька десятків мін. В число сучасних дрейфуючих мін варто додати й ті, що плавають ще з минулого століття.

Прогнози експертів щодо тривалості розмінування різняться. На думку Риженка, аби відновити судноплавство з портів, які заблоковані зараз – Миколаїв, Очаків, Херсон, знадобиться від декількох тижнів до декількох місяців.

«Можливо розмінувати фарватери для того, щоб відкрити їх для судноплавства. Зараз цьому тільки перешкоджає можливість силового впливу Російської Федерації з Криму, тобто удари ракет. Для того, щоб провести добре обстеження портової акваторії, можливо районів підходів до портів, територіальних вод, тут, я думаю, десь до року треба», – вказав він.

Плетенчук переконаний, що через велику акваторію Чорного моря, операція з усунення мінної небезпеки може тривати від 3 до 5 років.

«Слід урахувати, що акваторія величезна. У нас є порти на Азові, окуповані, в Криму, Херсонська область, Миколаївська область. Уявіть собі територію і відповідно в активній фазі ця операція буде тривати кілька місяців, 5-7 місяців може тривати. Потім розпочинається основна фаза – це кілька років, 3-5 років аби розмінувати акваторію Чорного моря. І після цього цими проблемами будуть опікуватися навіть наші онуки», – пояснив речник ВМС.

Джерело: Суспільне

278 views
Розгорнути більше...