11.09.2024, 19:00

Саміт Кримської платформи у Києві: хто взяв участь та головні заяви

У середу, 11 вересня, в Україні розпочався четвертий саміт міжнародної Кримської платформи. Для участі в заході до Києва прибули лідери та представники низки держав. Серед них президент Литви Гітанас Науседа та прем’єр-міністр Хорватії Андрій Пленкович.

Також серед гостей прем’єр-міністрка Латвії Евіка Сіліня, голова Держдепу США Ентоні Блінкен, глава МЗС Великої Британії Девід Леммі, спікер сенату Чехії Мілош Вистрчіл, спікер парламенту Молдови Ігор Гросс.

У Києві також відкрили Меморіал пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Цю подію приурочили до четвертого саміту Кримської платформи.

Участь в урочистій церемонії взяли президент України Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська, повідомляє Офіс глави держави. глава держави зазначив, що колись такий меморіал обов’язково з’явиться в українському, вільному Криму.

«Крим – це не просто територія. Це частина нашої душі, це земля, де наші люди жили в мирі, жили в гармонії зі своєю культурою, зі своєю мовою, зі своїми традиціями. Ми не просто боремося за повернення Криму – ми боремося за відновлення справедливості, за можливість для кожного кримчанина повернутися додому, у свій дім, у свій Крим, вільний від Росії та страху», – наголосив президент.

Він також зауважив, що план Формули миру – це й план повернення Криму, відновлення прав кримськотатарського народу, українців та всіх, хто живе на цій землі.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган у відеозвернення до учасників Саміту заявив, що його країна незмінно підтримує територіальну цілісність, суверенітет і незалежність України, а повернення Криму під український контроль – вимога міжнародного права, передає турецьке інформагентство Anadolu.

Ердоган наголосив, що сподівається на «додаткові кроки зі зміцнення прав кримськотатарських тюрків» у майбутньому. Крім того, турецький лідер зауважив, що його країна «щиро бажає завершення війни справедливим і міцним миром на основі територіальної цілісності, суверенітету і незалежності України».

Своєю чергою президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Євросоюз завжди підтримуватиме територіальну цілісність України, у тому числі визнаватиме Крим та місто Севастополь частиною української держави.

«Минуло 10 років відтоді, як Росія почала агресію проти України. Українці сміливо вимагають справедливості, демократії та європейського майбутнього. Росія відповіла незаконною окупацією півострова. Це ясно: Крим і Севастополь – це Україна. ЄС ніколи не втомиться підтримувати територіальну цілісність України. Разом ми витримаємо та переможемо, об’єднавшись, оскільки ми єдині у своїй прихильності до вільної та демократичної України», – наголосила вона.

У 2024 році учасники Саміту приділять особливу увагу деокупації та реінтеграції Кримського півострова в контексті обов’язкового елементу реалізації української Формули миру, успіхам Сил безпеки й оборони України в Чорному морі, а також ситуації із правами людини в окупованому Криму та важливості звільнення цивільних заручників.

Кримська платформа, ініційована президентом України Володимиром Зеленським, продовжує залишатися важливим міжнародним консультаційно-координаційним інструментом, метою якого є деокупація Кримського півострова.

Додамо, постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева зазначала, що на Саміті Кримської платформи буде обговорюватися тема санкцій.

213 views
Розгорнути більше...