18.12.2023, 11:34

Риторика «вірте нам, усе буде добре» в реінтеграції Криму вже не працює, - Юрій Смєлянський

Експерти 20 грудня презентуватимуть звіт  «Формування комплексного бачення та рекомендацій органам державної влади України щодо  подолання наслідків  окупації та викликів у  процесі реінтеграції ТОТ АР Крим та м. Севастополя у чотирьох сферах: інформаційній, освітньо-науковій, культурній, релігійній».

Робота над звітом тривала протягом чотирьох місяців. До його підготовки були залучені експерти, що входять до групи «Гуманітрана політика» експертної мережі Кримської платформи».  Зокрема, над тема, що стосується формування державної політики в освітньо-науковій сфері працювати співкоординатори:

Валентина Потапова

Валентина Потапова, керівниця напрямку національної адвокації в сфері освіти Центру громадянської просвіти «Альменда», експертка робочої групи “Гуманітарна політика” Експертної мережі Кримської платформи;

Юрій Смєлянський

Юрій Смєлянський, експерт з питань тимчасово окупованих територій, співзасновник БО “Інститут Чорноморських стратегічних досліджень”, експерт робочої групи “Гуманітарна політика” Експертної мережі Кримської платформи.

«Наша частина звіту описує сформований погляд на те, як треба підходити до питань розробки політики реінтеграції в регіональному освітньому просторі Кримського півострова. І, власне, на базі сформованої кримської політики до вирішення таких самих питань на інших деокупованих територіях України,  враховуючи регіональні особливості», – прокоментував ІА «Голос Криму» експерт з питань тимчасово окупованих територій, співзасновник БО «Інститут Чорноморських стратегічних досліджень», експерт групи «Гуманітарна політика» експертної мережі Кримської платформи.

Він зазначив, що у структурі звіту приділена увага історичному контексту функціонування кримської регіональної освітньої моделі; опису ситуації за умов окупації. Також у звіті сформовано класифікацію ризиків, загроз, проблем, які вже існують та які можуть виникнути; рекомендації щодо мінімізації впливу ризиків та загроз, подолання проблем. Крім того, показано приклади помилкових рішень, які також породжують ризики, загрози та проблеми в майбутньому.

Експерт також звернув увагу на те, що сьогодні, у переважній більшості, публічно про Крим говорять у контексті «а що там відбувається в окупованому Криму».

«Деякі ЗМІ на цьому спеціалізуються.  Це безумовно потрібно і важливо. Але важливо й інше – формування відповідей на величезну кількість інших питань: «А як буде потім після деокупації? Якою буде реінтеграція?» Риторика на кшталт «вірте нам, усе буде добре», «ми повернемо як було» не працює. І її в жодному разі недостатньо», – констатував Смєлянський.

Він також звурнув увагу на прийнятий у листопаді цього року Верховною Радою України  закон 9591 щодо визнання результатів навчання на окупованих територіях.

«Від чиновників ми почули багато захопливих слів за результатами ухвалення цього закону. А що насправді? Що таке закон? Нормативно-правовий акт вищої юридичної сили, що регулює найважливіші суспільні відносини шляхом встановлення загальнообов’язкових правил.

Тож, які правила встановив цей закон? Нових правил щодо справді найважливішої проблеми суспільних відносин не створено. Вірніше, вони створені у найкращих традиціях створення корупційного простору. Усі необхідні рішення прийматиме Кабмін та профільне міністерство. Тобто у системі «ручного керування». Враховуючи, що з Києва не зможуть, є такий принцип субсидарності. Отже, передадуть повноваження вниз, де яскравим весняним кольором розквітне ефект виконавця, який породжує лише негатив. Такою є наша українська реальність. Бюджетне фінансування начебто передбачено, але без будь-якої конкретизації щодо розпорядників бюджетних коштів, орієнтовних обсягів фінансування тощо. Тобто на жодне з проблемних питань відповіді немає. Все це невизначеність, яка породжує ризики, загрози та проблеми», – зазначив експерт.

Проект реалізовувався  громадською організацією «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім».

Ознайомитися з експертним звітом щодо освітньо-наукової сфери можна тут:

ЗВІТ. Освітньо-науковий напрямок

Також по темі: У Києві відбудеться презентація експертного звіту з формування гуманітарної політики Криму

__________________________________

Цей захід став можливим завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів.

Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному веб-сайті USAID та сторінці у Facebook.

Погляди та інтерпретації, представлені на презентації звіту, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за презентацію несуть виключно автори та УГСПЛ.

615 views
Розгорнути більше...