09.02.2025, 17:24

Окупанти передали кримський інститут виноградарства «ядерній» установі

Російський національний дослідний центр «Курчатовський інститут» було проголошено засновником і власником «кримського всеросійського національного НДІ виноградарства та виноробства «Магарач». Відповідне розпорядження 1 лютого підписав прем'єр-міністр РФ Міхаіл Мішустін; зміни мають бути внесені протягом двох місяців.

Ілюстаритивне зображення. Фото з відкритих джерел

«Курчатовський інститут» має такі основні напрямки діяльності, як безпечний розвиток ядерної енергетики, керований термоядерний синтез та плазмові процеси, ядерна фізика низьких та середніх енергій, фізика твердого тіла та надпровідність, мезонна хімія. Також установа проводить фундаментальні та прикладні дослідження в галузі молекулярної фізики, фізичної та неорганічної хімії, хімічної фізики, фізики та хімії плазми, промислової безпеки, екології, елементної бази мікроелектроніки тощо. 

Наразі «Курчатовський інститут» є одним із найбільших наукових центрів РФ як за чисельністю, так і за широтою наукових інтересів та експериментальних можливостей не лише в атомній науці та техніці, а й у різних галузях фізики. Установа підпорядковується безпосередньо урядові РФ і входить до переліку системотворчих організацій держави-агресора; через повномасштабну війну РФ проти України перебуває під міжнародними санкціями. Разом з тим окупанти заявляють, що «Курчатовський інститут» займається питаннями виноградарства та виноробства «з наукової точки зору».

Довідка. Інститут «Магарач» веде свою історію від 1828 року, коли було відкрито Магарацьке училище виноробства та виноградарства на базі закладених в урочищі Магарач дослідних і маткових розплідників понад 400 сортів винограду; до закладу приймалися сироти та діти військових, яких роками навчали вирощуванню винограду. В різний час в інституті працювали відомі українські науковці Анастасій Сербуленко, батько та син Сергій і Микола Охременки, Микола Хількевич, Гліб Паламарчук, Павло Голодрига та інші. Після відновлення незалежності України, у 1991 році інститут винограду і вина «Магарач» став відділенням Національної академії аграрних наук України. З російською окупацією Криму у 2014 році установу було передано до Російської академії наук у статусі «всеросійського національного науково-дослідного інституту виноградарства і виноробства»; нині російська пропаганда стверджує, що його було «засновано у 2015 році».

Нещодавно повідомлялося, що фахівці інституту «Магарач» у 2024 році розлили на своєму «відродженому» у 2022 році дослідно-експериментальному винзаводі у Лівадії, який раніше належав ПАТ «Масандра», 63,7 тис. пляшок вина, що у 4,5 рази перевищило показник 2023 року. За рік було зроблено розлив вин із «захищеним» географічним найменуванням «Сухе червоне «Каберне Магарач» в обсязі 44 698 пляшок, «марочне біле «Херес Магарач» врожаю 2005 року в обсязі 6492 пляшки, врожаю 2023 року «Сухе біле «Аліготе Магарач», «Сухе біле «Ркацителі Магарач», «Сухе червоне «Бастардо Магарач», «Марочне десертне біле «Мускат білий Магарач» врожаю 1998 та 2008 років, а також «Марочне десертне червоне «Ювілей Магарачу» врожаю 2011 року.



53 views
Розгорнути більше...