04.10.2024, 12:33

Освіта в окупованому Криму: як знищували україномовну освіту та чому навчають «вчителі» дітей

З 2014 року в окупованому Криму українська освіта почала поступово знищуватися. Замість вивчення рідної мови та історії, дітям нав’язують російські наративи, що спотворюють реальність і виховують у них ненависть до України. Вся освітня система Криму перетворена на інструмент російської пропаганди, спрямований на русифікацію та підготовку нового покоління прихильників «русского мира».

Що ж окупаційна влада обіцяла кримцям?

Тогочасна так звана заступниця міністра “Міністерства освіти, науки та молоді Республіки Крим”, окупованого Криму Наталія Журба під час “реформування освіти” в Криму в 2014 році запевняла, що кількість шкіл і класів з українською мовою навчання не зменшиться. Федеральні підручники вони «планували» перекласти на українську та кримськотатарську мови.

Що відбулося натомість?

За даними Міжнародного суду ООН від 31 січня 2024 року було зниження на 80% україномовної освіти в перший рік після протиправної анексії Криму, а наступного року ще на 50%.

У 2014 році кримських вчителів української мови почали примусово перекваліфіковувати у вчителів російської мови. Ті хто відмовлялися, переслідувалися російською владою, їх звільняли з роботи.

З бібліотек та шкіл вилучали українські підручники з історії, літератури та інших предметів. Їх замінювали російськими, які спотворювали історичні факти та пропагували ідеологію “русского мира”.

Мілітаризація освіти. На чому ставлять пріорітет у вихованні дітей в кримських школах?

У Криму активно просувається російська державна програма «патріотичного виховання», яка фактично є інструментом ідеологічної обробки молоді. Школярів та студентів залучають до участі у “військово-патріотичних заходах”, таких як догляд за військовими похованнями та відвідування ветеранів, з метою виховання в них лояльності до російської влади та готовності до військової служби. Ці заходи є частиною ширшої кампанії з мілітаризації суспільства.

Головна мета таких заходів – “виховати нове покоління” лояльних громадян, які будуть сліпо підтримувати політику Кремля та готові захищати інтереси Росії. Через освітню систему молоді нав’язують імперські амбіції, виправдовують анексію Криму та інші агресивні дії РФ.

Мілітаризація освіти готує молодь до військових конфліктів. Школярів залучають до “військово-патріотичних заходів”, виховуючи в них агресивність та готовність до насильства.

На фото: школярі з окупованого Криму зайняли 2 місце в другому  етапі військово-патріотичної гри «Зарніца 2.0»

 

Які наслідки такої політики для кримської освіти?

Знищення української освіти в окупованому Криму є злочином проти людства. Як результат, довготривалі негативні наслідки для етнічних українців в окупованому Криму, потребується негайне втручання міжнародних організацій, у тому числі ООН. Міжнародна спільнота повинна вжити всіх можливих заходів для захисту прав українців в окупованому Криму та відновлення української освіти на півострові.

Така політика країни-агресора російської федерації призводить до знищення національної ідентичності. Руйнуючи українську освіту, Росія намагається стерти національну ідентичність українців, які проживають на Кримському півострові. Фальсифікація історії та пропаганда імперських амбіцій Росії призводять до спотворення історичної пам’яті та формування у молоді спотвореного уявлення про минуле українського Криму.

Влада ЛЯШЕНКО

288 views
Розгорнути більше...