26.11.2023, 07:38

Як і чому в Криму виникла громадянська журналістика у розмові з Миколою Семеною

Кримський журналіст Микола Семена надав екслюзивне інтерв’ю польському виданню Niezależna .

Як зазначається в польському виданню, російська окупація Криму в 2014 році вичавила незалежну та професійну журналістику. Тоді мешканці півострову почали знімати на смартфони події, особливо по’язані з обшуками та судовими процесами політв’язнів, та писати тексти. 

«У відповідь на репресії росії в Криму виникла громадянська журналістика», – зазначив Микола Семена польському ЗМІ. Однак і таких активістів ФСБ почала викрадати, затримувати, арештовувати та судити, каже в ексклюзивному інтерв’ю для Niezalezna.pl кримський журналіст Микола Семена.

«Два зрадники в Криму в 2014 році склали для ФСБ список українських журналістів, і їх почали репресувати», розповів  Микола Семена.

У наступні роки з Криму було витиснуто, вигнано, затримано, засуджено всіх представників українських та міжнародних незалежних медіа. Піддано репресіям та засуджено на умовний термін і самого Миколу Семену. Тож згодом йому, як і іншим професійним журналістам, довелося виїхати з Криму.

У розмові також було посталено запитання в який спосіб Національна спілка журналістів України та європейські медіа спілки допомагають нашим журналістам вийти на волю та повернутися в Україну.

«Національна спілка журналістів України бореться за їх звільнення щодня. Ми видаємо їм міжнародні прескарти. Привертаємо увагу міжнародної спільноти, сподіваємося, це трохи допоможе», – сказав секретар НСЖУ Микола Семена.

Довідково. Микола Семена – кримський журналіст, оглядач Крим.Реалії. Закінчив факультет журналістики Київського університету ім. Шевченка в 1976 році, в українській журналістиці – понад 50 років. Працював у ЗМІ Чернігівської, Запорізької областей, більше ніж 30 років – журналістом у Криму. Співпрацював з журналами «Известия» (радянський період), «Дзеркало Тижня», «День», багатьма журналами. Автор книги про Мустафу Джемілєва «Людина, яка перемогла сталінізм». З квітня 2014 року до квітня 2016 року – оглядач Крим.Реалії. Зазнавав переслідувань з боку ФСБ Росії. У 2017 році був засуджений російським кримським судом до 2,5 років позбавлення волі умовно із забороною публічної діяльності на 2 роки. Європарламент, органи влади України, російські правозахисні організації «Меморіал», «Агора» і тридцять правозахисних організацій у Європі визнали «справу Семени» політично мотивованою. Автор книги «Кримський репортаж. Хроніки окупації Криму в 2014-2016 рр.», перекладеної в 2018 році англійською мовою.

Член НСЖУ з 1988 року, Заслужений журналіст України, член Українського ПЕН-центру, лауреат Національної премії імені Ігоря Лубченка, лауреат премії імені Павла Шеремета Форуму громадянського суспільства країн Східного партнерства. Нагороджений орденом «За мужність», премії «За журналістику як вчинок» Фонду ім. Сахарова (Росія), відзнаками Верховної Ради України, Президента України. У лютому 2020 виїхав з окупованого Криму і відновив співпрацю з Крим.Реалії. Обраний одним з секретарів НСЖУ.

Джерело: Niezalezna.pl  

401 views
Розгорнути більше...