04.04.2025, 10:44

Знищення національній ідентичності українських дітей на ТОТ відбувається по «кримському сценарію»

Росія цілеспрямовано запроваджує на окупованих територіях України політику знищення національній ідентичності дітей. До такого висновку дійшли фахівці Центр громадянської просвіти «Альменда», які досліджували ситуацію на ТОТ з 30 вересня 2022 року. Саме з цього часу  ці території були незаконно  «включенні» до складу росії, і на них стало  поширюватися російське федеральне законодавство. 

Марія Суляліна, голова ЦГП “Альменда” продемонструвала масштабність перевиховання дітей через кількість учасників молодіжних рухів, кадетських класів на ТОТ, цифри, що ілюструють ситуацію з доступом до української мови та щорічним збільшенням російського федерального бюджету на молодіжну політику.

Вона навела приклад, що лише за короткий період з кінця 2023-2024 навчального року кількість кадетських класів в окупованому Криму зросла на 63: зі 197 до 260 класів. А кількість коштів, запланованих на молодь, в цьому році становить понад 70 млрд рублів.

 «Кримський сценарій» знищення національній ідентичності у дітей та молоді на ТОТ – це «політика, яка була розроблена і втілена на території окупованих АР Крим і міста Севастополь. Це політика русифікації, індоктринації і мілітаризації», – зазначають дослідники «Альменди» у своєму аналітичному звіті.

Валентина Потапова, керівниця напрямку національної адвокації ЦГП “Альменда” додатково наголосила на тих викликах, які вимушені долати діти в окупації, намагаючись зберегти зв’язок з Україною в освітньому та культурному середовищі, та окреслила основні дії, які має зрештою зробити держава.

Серед таких: запровадження системної державної політики щодо доступу до освіти для ТОТ, розробка державних програм підтримки при поверненні на підконтрольну територію, в освіті та сприянні реінтеграції, та консолідація зусиль ключових творців змін: влади, ОГС, міжнародних партнерів.

Автори звіту зазначають: "Русифікація має на меті цілеспрямоване знищення українознавчого компонента в освіті й витіснення української мови з суспільного обігу. Індоктринація спрямована на нав’язування російської громадянської ідентичності. Мілітаризація включає пропаганду культури війни та виховання мотивації служити в збройних силах Російської Федерації".

Втілення окупантами саме цього «кримського сценарію» підтверджують російські високопосадовці. 

«На початку 2024 року голова Міносвіти рф Сергій Кравцов доповів, що «активно ведеться робота з підтримки освітніх організацій» так званих «нових регіонів», і загалом планується протягом двох років здійснити їх «максимальну інтеграцію» до російської системи освіти», – йдеться в досліджені. 
«Кримський сценарій» реалізується всіма органами влади рф, та органами окупаційної влади на ТОТ України та громадські всі організації та релігійні установи, які спрямовані на виховання дітей та молоді. Знищення української ідентичності відбувається як через формальну освіту, так й через неформальну освіту – через молодіжні й дитячі рухи та розгалужену мережу таборів.

За даними дослідників, масштаби катастрофи завеликі: на ТОТ, які складають зараз близько 20% території України, включно з АР Крим і містом Севастополь, а також окремими частинами Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, мешкає приблизно 1 млн 600  тис дітей.

Анастасія Воробйова, залучена експертка та авторка звіту, розповіла про зміни у російському законодавстві, які вказують на серйозні наміри країни-агресорки щодо молодого покоління на захоплених територіях. 

Серед ключових: 
▪️зміни у законі про освіту та молодіжну політику, 
▪️заходи з примусової паспортизації, 
▪️прийняття стратегії протидії екстремізму. У 2024 році, до прикладу, було легалізовано залучення дітей до шиття одягу для військовослужбовців РФ, збирання дронів в школах в рамках “трудового виховного процесу”.

"У вищезгаданій стратегії протидії екстремізму, сама Україна є основним джерелом екстремістських загроз, яке потрібно ліквідувати", - зазначила експертка.
За спостереженнями правозахисників,  Росія повномасштабно не лише розпочала війну проти України, а й розширила плани з захоплення свідомості (а подекуди вже й життя) дітей та молоді на окупованих територіях. 

Для цього на законодавчому рівні приймаються нові закони, які полегшують реалізацію злочинів, будується мережа форм впровадження індоктринації та мілітаризації, яка охоплює всі сфери життя дитини, виділяють кошти, не шкодуючи їх так само як і на ракети. У вирі цього всього постає питання: якою є наша відповідь? Чи ми готові просто так віддати 1,6 мільйона українських дітей?


Розгорнути більше...