14.05.2025, 16:09

Музеї окупованого Криму планують відновити боротьбу за «скіфське золото»

Так звана колекція скіфського золота є надто значною, і кримські музеї, до яких її предмети не було повернено через російську окупацію Криму, мають намір щодо повернення до питання про її належність у подальшому. Про це російській пропагандистській агенції ТАСС заявив колаборант і зрадникАндрєй Мальґін, що позиціонує себе як «директора Центрального музею Тавриди».

«Ми не поспішаємо. Такі об'єми спадщини не можуть просто зникнути, розчинитися. Настане час, і ми знову повернемося до вирішення цієї проблеми», – відповів він на питання про те, чи триває робота з повернення колекції до окупованого Криму.

Разом з тим Мальґін зазначив, що з огляду на повномасштабну війну РФ проти України та «інші обставини» перед музеями окупованого Криму з'явилися «нові важливі завдання».

«Поточні події дещо відтінили питання [«скіфського золота»]. З'явилися нові питання, вже пов'язані зі спадщиною територій, зі збереженням культурної спадщини в історичних регіонах РФ [так російська пропаганда називає окуповані території України – ред.], і ми також пов'язані з їхнім вирішенням. Ми занурені у насущні завдання, які перед нами ставить суспільство», – висловився він.

Колекцію з близько двох тисяч унікальних предметів із золота, срібла, бронзи та кераміки, відомих загалом як «скіфське золото», було вивезено у 2013 році з музеїв АР Крим і Севастополя на виставку «Крим: золото й таємниці Чорного моря», що відбувалася в Амстердамі (Нідерланди) у Музеї Алларда Пірсона в лютому–серпні 2014 року. Протягом кількох років судові інстанції Нідерландів ухвалювали рішення щодо передачі «скіфського золота» на підконтрольну територію України, на що російська сторона з залученням підконтрольних окупантам музеїв Криму подавала апеляції. В листопаді 2023 року зібрання було передано до Національного музею історії України, де воно зберігатиметься до деокупації Криму. 

4 липня 2024 року «скіфське золото» було презентовано в Києві на виставці «Скарби Криму. Повернення», після чого згаданий «директор Центрального музею Тавриди» Андрєй Мальґін заявив, що всі предмети колекції були знайдені на території Криму, експонувалися і вивчалися в кримських музеях, і відтак буцімто «жодного стосунку до історії України не мають», а більша їх частина була артефактами «ще задовго до появи самого терміна Україна».

Нещодавно колаборант Андрєй Мальґін виступив із заявою про те, що очолюваний ним «Центральний музей Тавриди» в окупованому Сімферополі «успішно забезпечує умови для зберігання» 10 тисяч предметів, у тому числі й тих, які російські окупанти викрали з краєзнавчого та художнього музеїв Херсона під час відступу восени 2022 року.

69 views
Розгорнути більше...