14.04.2025, 20:48

Королівський суд у Лондоні ухвалив вирок колишньому «губернатору» Севастополя Дмитру Овсяннікову

Три роки та чотири місяці в'язниці – такий вирок ухвалив 11 квітня Королівський суд Саутуарка в Лондоні Дмитру Овсяннікову, колишньому «губернатору» окупованого Севастополя.  Суд визнав Овсяннікова винним у навмисному порушенні британських санкцій. Про це повідомляє ВВС

Справа Овсяннікова – судовий прецедент у Великій Британії. 

Зазначається, що у Великій Британії вирок Овсяннікову – це перший вирок за порушення антиросійських санкцій і перший випадок судового переслідування за ухваленим у 2019 році британським законом про боротьбу з ухиленням від санкцій, запроваджених щодо росії. 

Повідомляється, Дмитро Овсянніков із 2016 по 2019 рік був призначений окупантами «губернатором» міста Севастополя в окупованому Криму. З 2017 року Дмитро Овсянніков перебував під персональними санкціями Британії.

Саутуаркський Королівський суд звинувачував Овсяннікова за сімома епізодами порушення санкційного режиму, але в результаті визнав його винним у шести епізодах.

Головними доказами у справі стали дані про фінансові операції сім'ї Овсяннікових. Дмитро Овсянніков, перебуваючи під санкціями, у лютому 2023-го відкрив рахунок у Halifax Bank of Scotland (HBOS), куди його дружина Катерина перевела близько 76 тис. фунтів стерлінгів ($100 тис.).

Ці кошти призначалися для покупки Mercedes-Benz GLC 300, але банк заморозив рахунок, виявивши ім'я клієнта в списку санкцій. Тоді брат Дмитра Олексій купив автомобіль за 54,5 тис. фунтів стерлінгів та страховку на нього, а також сплатив навчання дітей Дмитра у приватній школі Royal Russell School на суму понад 41 тис. фунтів стерлінгів.

І купівля автомобіля, і отримання грошей на рахунок були незаконними: усі активи особи, яка перебуває під санкціями, мають бути заморожені.

У цей же час, Олексія Овсяннікова, брата головного фігуранта кримінальної справи, також визнано винним за двома пунктами звинувачення, зокрема в тому, що заплатив понад 40 тис. фунтів (понад 50 тис. доларів) за навчання двох дітей Дмитра у приватній школі. Олексія Овсяннікова засудили до 15 місяців тюремного ув'язнення з відстрочкою виконання вироку на 15 місяців.

Суд вважає Олексія Овсяннікова спільником свого брата у кримінальній справі. Але виправдав його в тому, що Олексій купив братові машину і давав братові користуватись своєю банківською карткою для покупок. 

Дружина Дмитра Катерина Овсяннікова виправдана за всіма пунктами звинувачень.

Державний обвинувач наголосив, що Дмитро Овсянніков знав про санкції: у лютому 2023 року він сам звертався до британських відомств з проханням їх скасувати, і у своєму зверненні вказував свої ідентифікаційні дані із списку санкцій.

Як Овсянніков опинився у Великій Британії і отримав громадянство

Політична кар'єра Дмитра Овсяннікова, колишнього заступника міністра промисловості Росії, завершилася в квітні 2020 року після скандалу в аеропорту Іжевська, де він образив співробітників. Його виключили з партії «Єдина росії» та звільнили з держслужби. Про це пише журналіст-розслідувач Андрій Караулов.

У грудні 2020 року Овсянніков звернувся до суду ЄС з проханням зняти з нього санкції. І майже через два роки — у жовтні 2022-го Європейський суд виключив його зі списку, вважаючи за недостатні докази його зв'язку з «дестабілізацією України» після звільнення з посади.

Овсянніков прибув до Великобританії 1 лютого 2023 року і оселився в будинку свого брата в Клепхемі, де вже жили його дружина та двоє їхніх дітей, які відвідували приватну школу.

За інформацією державного обвинувача у справі Овсяннікова, завдяки тому, що батько Дмитра та Олексія народився у Бредфорді (1950 року) і є громадянином Великобританії (мати – росіянка), у січні 2023 року Дмитро Овсянніков отримав британський паспорт. Олексій такий уже давно мав. Це дозволило Дмитру легалізуватися у Лондоні. Але не допомогло уникнути кримінального переслідування за попередні порушення.

Як вже писав «Голос Криму», Овсянніков був арештований у Лондоні у січні 20124 року. 

Зазначається, що Дмитро Овсянніков звернув на себе увагу британських правоохоронців своїми витратами, бо не врахував, що обмеження, введені щодо нього, забороняють йому не лише доступ до активів, а й навіть купівлю їжі. Пізніше британські органи контролю дозволили йому витрачати 3 тис. фунтів на місяць на базові потреби.

Вся родина Овсяннікових, за даними ВВС News, продовжує наполягати на невинуватості, стверджуючи, що не знали про заборони або їхні деталі. Однак суд вважав ці аргументи непереконливими, особливо на тлі активних спроб Дмитра оскаржити санкції.

Довідка. Дмитро Овсянніков народився в Омську у 1977 році. Навчався у Севастопольському приладобудівному інституті.

 2001 року переміг у конкурсі «Кадровий резерв державної служби». З того часу розпочалася його кар'єра у російський владі. 

Обіймав посаду федерального інспектора по Кіровській області Росії. Працював у керівництві заводу, керував департаментом регіональної промислової політики Мінпромторгу росії, був заступником міністра промисловості та торгівлі рф. 

У 2016-2019 роках був призначений окупантами «губернатором» Севастополя.

Восени 2019 року обійняв посаду заступника міністра промисловості та торгівлі росії.

У квітні 2020-го влаштував скандал в Іжевському аеропорту, відмовившись пред'являти паспорт та квиток, образив співробітників відділу безпеки. 

Після виключення з партії «Єдина росія» та звільнення з посади виїхав з росії.

Звідки в Овсяннікова гроші? 

Дмитро Овсянніков запам'ятався жителям окупованого Севастополя низкою скандалів, конфліктів та нереалізованих проектів.

Севастопольські «депутати» міськради окупаційної влади міста звинувачували Овсяннікова у спробах приватизувати стратегічні об'єкти. Наприклад, такі як «Севморпорт». 

Підозрювали його і в махінаціях із земельними ділянками, і спробах взяти під контроль виконавчої влади «Контрольно-лічильну палату» окупованого півострова, яка виявляла фінансові порушення. У тому числі такі, як завищення вартості будівництва та реконструкції ряду об'єктів, зокрема реконструкції парку Перемоги та «зникнення» 2 млрд рублів, виділених на будівництво очисних споруд «Південні».

 «Голос Криму» писав про те, що ці споруди досі не збудовано. Але Овсяннікову  не було пред'явлено жодного офіційного обвинувачення у будь-якій кримінальній справі за результатами його діяльністі у Севастополі. Навпаки – він допрацювався до заступника міністра промисловості та торгівлі росії.

Журналіст-розслідувач Андрій Караулов, стверджує , що Овсяннікову персональні санкції, які він просив з нього зняти ще до початку кримінального процесу, заважали не тільки шикарно жити в Англії, а й вести бізнес на Кіпрі.

Однак, незважаючи на те, що Овсянніков явно мав кошти для життя, 19 лютого 2021 року подавав до суду клопотання про тимчасову допомогу, де просив сплатити його витрати на адвокатів, – цей факт також оприлюднив журналіст Караулов.

Суд відмовив Овсяннікову, оскільки той не зміг «подати разом з документами, що підтверджують, правдиву і всеосяжну картину свого фінансового становища», яка «дозволила б оцінити серйозний і непоправний характер фінансових збитків, завданих йому на Кіпрі».

Овсянніков пояснив суду, що позбавлений санкціями можливості працювати з Кіпром, він не може подати будь-які інші докази своїх витрат. Але суд залишив своє рішення чинним.

«Голос Криму» писав про те, що Овсянніков потрапив у санкційні списки низки західних країн саме після того, як очолив російську окупаційну адміністрацію в окупованому Севастополі.


Розгорнути більше...