12.04.2025, 16:37

В окупованому Криму дітей, не громадян Росії, перестали пускати до школи – це «вдосконалення міграційної політики Росії»

В окупованому Криму батьки першокласників зіштовхнулися із проблемою при зарахуванні дітей до школи. Про це пишуть у Кримських пабліках. У тому числі, такі проблеми з 1 квітня спостерігаються і в Севастополі: 

«Школи вимагають штамп про громадянство у свідоцтві про народження, але поставити його виявилося непросто», – йдеться у повідомленні.

Окупаційна «поліція» Севастополя підтвердила: з 1 квітня набули чинності нові закони росії. Відповідно їм, в школах вимагають штамп про знаходження дитини на території росії на законних підставах, інакше вона не буде допущена до навчання. А всі тимчасово окуповані території (ТОТ), включаючи Крим, росія вважає своїми «новими територіями», тому, зрозуміло, що з цією проблемою зіткнулися, не тільки в Криму, а по всій території Росії та на всіх ТОТ.

У зв'язку з цим, батьки, не тільки першокласників, а всіх дітей до 14 років - тих, які ще не отримали свої власні паспорти громадян Росії, повинні подбати про те, щоб у  свідоцтві про народження дитини стояв штампи міграційної служби: це – або штамп про громадянство росії, або - про дозвіл на проживання в рф. 

Вимоги окупантів обумовлені низкою поправок до закону росії про освіту, які Держдума рф прийняла ще в грудні 2024 року: мова про зарахування до шкіл тільки дітей тих «іноземців», які обов'язково знають російську мову і знаходяться на території росії на законних підставах. 

Згідно з цими законодавчими актами, з 1 квітня 2025 року дітей мігрантів, які не знають російської мови, заборонено зараховувати до російських шкіл. Для визначення рівня знань проводитимуть безкоштовне тестування. Тест розробив «Родібнагляд». До школи, як ми вже вказали, також не приймуть тих, хто перебуває у Росії незаконно – тобто, дітей «без штампа» у свідоцтві про народження.  

Щоб отримати «заповітний» штамп, батьки повинні принести з реєстраційних центрів або з відділків міграційних служб пакет документів: свої паспорти громадян рф (або паспорти іноземних громадян разом з дозволом на проживання на території росії) та свідоцтво про народження дитини.

З повідомлень у кримських пабликах очевидно, що у багатьох дітей на ТОТ України свідоцтво про народження дитини все ще українського зразка, тому їм доведеться разом з цим документом надати ще й його нотаріально завірений переклад.

Так званий «директор департаменту освіти» окупаційної влади Севастополя Максим Кривоніс запевнив, що відкрито додаткові пункти «штампування», графік роботи яких уже розширено.  А також зазначив: 

«Якщо штампу немає, заява на «Держпослугах» буде знаходиться «на розгляді»  (мова про портал – по типу української «Дії», який кожен громадянин Росії зобов'язаний встановити на своєму мобільному телефоні та зареєструватися в ньому – автор). Документи до школи можна принести до 30 червня. Навіть в останній день дитину зарахують за пропискою», – заявивколаборант.

Судячи з масових звернень мешканців півострова до окупаційної влади Криму, про які пишуть місцеві ЗМІ, вирішити проблему «у телефоні», мало кому вдається: заява батька про прийом дитини до школи на порталі «Держпослуги», як уже сказав колаборант Кривоніс, потрапляє в режим очікування і «підписується» лише після візиту батьків до реєстраційних центрів із зазначеним пакетом документів.  

Варто зазначити, що стосуються після прийняття зазначених поправок до законів росії про освіту, спікер Держдуми Росії В'ячеслав Володін заявив агентству ТАСС, що з початку 2024 року парламент рф вже ухвалив 14 федеральних законів, «спрямованих на вдосконалення міграційної політики та боротьбу з нелегальною міграцією». Тобто зміни були внесені не тільки до закону Росії про освіту.

А ще один із авторів згаданого законопроекту, голова комітету із соціальної політики та справ ветеранів у російській Держдумі Ярослав Нілов зазначив, що присутність у класах дітей, які не знають російської мови, заважає іншим учням. 

"Ми повинні думати про наших, російських дітей", - сказав  Нілов у розмові з кореспондентом російського агентства РБК. 

Нілов тоді також додав, що депутати від фракції ЛДПР вже внесли до Держдуми рф законопроект, в якому пропонується зробити всю шкільну та професійну освіту в Росії для мігрантів платною. 

«Голос Криму» вже писав про те, що правила проживання в Росії для «іноземних громадян», до яких потрапили і громадяни України, які проживають на ТОТ, постійно посилюються.  Жителів ТОТ примушують якомога скоріше  отримати російські паспорти, а також замінити водійські посвідчення.

Розгорнути більше...