16.02.2024, 13:27

«Це загроза втрати статусу пам'ятки всесвітньої спадщини», – Евеліна Кравченко про відродження Херсонеського чоловічого монастиря

Проведення літургії 15 лютого на території розкопок Херсонеса. Фото: з відкритих джерел

Днями окупанти заявили про наміри відновити у 2024 році  Херсонеський чоловічий монастир, у приміщеннях якого розташований Музей-заповідник «Херсонес Таврійський». 15 лютого там вже відбулася літургія за очільництва так званого голови Кримської митрополії митрополита Тихона.

Про зміни, котрі тепер чекають на об’єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора (5 ст. до н.е. – 14 ст. н.е.)», який розташований на території Національного заповідника «Херсонес Таврійський», та їхнє значення у коментарі «Голос Криму» розповіла археологиня та кандидатка історичних наук Евеліна Кравченко.

Науковиця зазначає, що протягом останніх десяти років в Криму відбувається негативний процес узурпації церковними структурами Російської православної церкви території й будівель Херсонеського заповідника.

«Спочатку цей процес був досить повільний. Він розпочався у 2015-16 роках. Потім був активно підтриманий президентом Путіним. На чолі цього процесу стоїть його особистий духівник Тихон Шевкунов. Він, власне, і очолює фінансування всієї інфраструктури заповідника, а також змін навколо нього. Тих змін, які призвели до катастрофічних наслідків для культурної спадщини та для самої пам’ятки ЮНЕСКО», – розповідає пані Евеліна.

На думку експерта відродження монастиря призведе до того, що всі споруди, які раніше займав Національний заповідник «Херсонес Таврійський», заселять російські монахи. Фонди, бібліотека, наукові відділи, архів, реставраційні майстерні наукової установи буде переміщено у свіжо збудовані споруди так званого археологічного парку «Новий Херсонес». А долю Херсонеського городища, яке знаходиться навколо споруд старого заповідника, навіть передбачити не можливо.

За її словами, ці «зміни» несуть величезну загрозу для пам’ятки: «Для нас – це загроза втрати статусу ЮНЕСКО. Це також колосальний удар по всім дослідникам і тим, хто опікувався долею Херсонеса, хто досліджував його протягом всього свого життя. Для Владіміра Путіна – це колосальний інформаційний і популяризаційний ресурс, який стане його рупором безпосередньо для тої території, на яку він має вплив». Археологиня вважає, що за допомогою цього глава Кремля буде намагатися поширювати свій вплив і зовні.

Науковиця зазначає, що серед кроків, до яких може вдатися Україна, аби спробувати зупинити цей процес – направити повідомлення до ЮНЕСКО про загрозу з детальним інформуванням міжнародної спільноти про всі процеси, які там відбуваються. Далі потрібно здійснювати моніторинг встановлення зв’язків, фінансових схем, відстеження всіх людей, які пов’язані та будуть співпрацювати з цим новим утворенням. Ці всі задокументовані злочини юридичних та фізичних осіб у сфері культурної спадщини на території «Херсонеса Таврійського» мають стати основою для нових санкційних пакетів.

Читайте також по темі: Археологія – “наука поза політикою”, і воєнні злочини

Незаконне будівництво на території Херсонес Таврійського окупаційна адміністрація Севастополя планує завершити в 2024 році

Херсонес в окупації: швидке знищення vs повільний захист

627 views
Розгорнути більше...