13.11.2023, 07:09

Під час війни захист культури має залишатися на порядку денному, - Дарина Підгорна

Дарина Підгорна. Фото УКМЦ

У рамках Другого парламентського саміту Міжнародної Кримської платформи відбулася низка заходів, в яких взяла участь юристка Регіонального центру прав людини, експертка групи «Гуманітарна політика» Кримської платформи Дарина Підгорна, яка зосередила свої виступи на темі захисту культурної спадщини в період війни.

Під час пресконференції «Наслідки окупації Криму» вона звернула увагу журналістів на те, що починаючи від 2014 року Росія систематично грабує та знищує культурну спадщину України, зокрема пам’ятки археології та музейні цінності.

За її словами щороку в окупованому Криму відбувається від 20 до 50 незаконних археологічних експедицій, під час яких викопують тисячі цінностей. При чому більшість знайдених артефактів або  фізично знищується росіянами, або безслідно зникає в архівах, сховищах та музеях як кримських, так і на території РФ.

«Минулого року на сайті Інституту археології Російської академії наук була опублікована інформація, що під час однієї експедиції, яка тривала 2 місяці, на території Херсонесу знайшли понад 1 млн артефактів, 200 тисяч з яких перевезли «для вивчення і реставрації» на територію РФ. За приблизними оцінками, понад пів мільярда цінностей вирили, знищили та вивезли з території України лише в межах одного регіону», — констатувала Дарина Підгорна на пресконференції.

Юристка зазначила, що злочинну практику вивезення та нищення культурної спадщини України РФ продовжує втілювати і на нових тимчасово окупованих територіях. Зокрема, РФ незаконно вивезла музейні фонди Херсонщини та Запоріжжя.

«Протягом 9 років конфлікту Російська Федерація руйнує українську культурну спадщину. Звісно, питання збереження життя людей під час бойових дій є пріоритетним, однак ми не маємо забувати і про важливість захисту культури під час війни. Ми маємо пам’ятати про захист і збереження бібліотек, архівів, галерей, музеїв, історичних та культових споруд, археологічних пам’яток, колекцій тощо», — зауважила експертка.

Представники українських громадських інституцій під час зустрічі на Парламетському саміті в Празі. Фото Andrea Špaková

На зустрічі з представниками Сенату та Палатою депутатів Парламенту Чеської Республіки Дарина Підгорна наголосила на тому, що РФ систематично здійснює руйнування, знищення культурних обʼєктів України на території півострову. При цьому вона вміло прикриває свої злочини через маніпулювання суспільною думкою, медіа — руйнівну діяльність описують словами «реконструкція», «відновлення», «відбудова». За словами експертки, внаслідок такої діяльності під загрозою знищення опинилися Національний заповідник «Херсонес Таврійський», Бахчисарайський палац, Докова вежа, курган Госпітальний, підводне місто Акра та сотні інших пам’яток.

«Крім руйнувань об’єктів культури й історії заради сумнівних проєктів, Москва організувала масштабне незаконне вивезення культурних цінностей. Частина об’єктів осідає у російських музеях, а частина — на чорному ринку. Наразі Регіональний центр прав людини співпрацює з НАЗК щодо створення та наповнення реєстру викраденої росіянами культурної спадщини з окупованих територій. Так ми зможемо відслідковувати, що було викрадено, куди та хто його перемістив, встановлювати винуватців та запобігати новим злочинам», — наголосила юристка під час свого виступу перед сенаторами та депутатами чеського парламенту. 

Також експертка групи «Гуманітарна політика» Кримської платформи Дарина Підгорна взяла участь у зустрічі, що відбулася у Карловому університеті. Вона зауважила, що під час спілкування зі слухачами часто з аудиторії лунали питання про правовий статус Кримського півострова після його деокупації та про долю сучасної системи безпеки.

«Однозначної відповіді на ці питання поки що немає. Щодо статусу Криму, то на сьогодні необхідно найбільшу увагу зосередити власне на тому, яким ми хочемо бачити Крим? Як має відбуватися реінтеграція регіону та його мешканців, як найефективніше закривати виклики та потреби регіону, як влаштувати там безпечне правове, соціальне середовище для життя?», – зазначила експертка.

Джерело: РЦПЛ

654 views
Розгорнути більше...