20.07.2024, 20:36

Екологи попереджають про ризики розробки сховища відходів металургії у Керчі

У Керчі ведеться активна розробка одного із двох сховищ відходів Камиш-Бурунського залізорудного комбінату. Жителі міста та екологи не на жарт стривожені: шлам, що видобувається в сховищі, який з високою ймовірністю використовують при будівництві дороги в керченському мікрорайоні Верхній Сонячний, містить небезпечні для здоров’я людей хімічні речовини.

Камиш-Бурунський залізорудний комбінат – колись велике підприємство, яке займалося видобуванням та збагаченням залізняку. Відходи виробництва (хвости) протягом 50 років, поки комбінат функціонував, скидалися у хвостосховища, утворені на місці озер Нижньо-Чурбаське та Верхньо-Чурбаське. У радянські часи ці поховання шламу були закритою територією.

Фахівці комбінату моніторили ситуацію, стежили за тим, щоб піщана дамба, що відокремлює сховища від моря, знаходилася в нормальному стані. У період загальної розрухи 1990-х завод припинив роботу, і за хвостосховищами перестали стежити.

У 2018 році на Верхньо-Чурбаському хвостосховищі почали видобувати шлам, який цінний тим, що через високий вміст заліза робить цемент міцнішим. При цьому громадські діячі неодноразово звертали увагу окупаційної влади та наглядових відомств на незаконний видобуток піску з греблі, що запобігає попаданню відходів до Керченської протоки. Тоді катастрофі вдалося запобігти.

Тиждень тому керчани повідомили, що хтось розкопує вже Нижньо-Чурбаське хвостосховище. Такий же ґрунт використовується на будівництві транспортної розв’язки в мікрорайоні Верхнє Сонячне. Судячи з матеріалів, розкопують сховище.

Шлам, що знаходиться в похованні, містить дуже багато різних хімічних елементів, у тому числі і досить цінних, наприклад, ванадій. Його використовують для посилення міцності сплавів. Однак у шламі є і небезпечні для організму людини речовини, насамперед миш’як. Переходячи у водорозчинні сполуки, він стає отрутою.

110 views
Розгорнути більше...