31.12.2023, 12:06

31 грудня 1992 року друком вийшло перше число газети "Кримська світлиця"

31 грудня 1992 року – випуск першого номеру газети “Кримська світлиця”

30 грудня 1992р. — у Сімферополі почала виходити україномовна громадсько–політична та літературна газета «Кримська Світлиця» — це Український прапор в Українському Криму!

Вітаємо колектив газети, який не зрадив ідеям свого творіння і продовжує надавати правдиву інформацію по Криму!

Многії та благії літа і нових життєвих, творчих звершень та якнайшвидшої перемоги над нашим споконвічним ворогом – москалією!

За наш чудовий і чарівний Крим та Український прапор, що над ним!

Доречі, минулого року – 29 грудня 2022р. – виповнилося 30 років з дня її утворення.

Представник КРУК-Крайова Рада Українців Криму Сергій КОВАЛЬСЬКИЙ сказав: «Крим потребував і потребує сприяння розвитку україномовного інформаційного простору. Кримська світлиця — це Український прапор в Українському Криму! Тому саме зараз час зробити все можливе, щоб український воїн зайшов до Криму не тільки зі зброєю, вичищаючи нечисть, а й зі зброєю, яка мусить повернути душі людей додому, до України!», — зазначив представник КРУК Сергій КОВАЛЬСЬКИЙ під час публічного заходу: «Кримська світлиця – 30 років: боротьба за Український Крим триває». Захід відбувся в «УКРІНФОРМ».

Про публічний захід, присвяченій 30-річчя газети, опубліковано ряд матеріалів на всеукраїнськийх інформаційних ресурсах.

Уперше Всеукраїнська суспільно-політична газета вийшла 1992 року. В травні 2015 року редакція припинила випуск газети в друкованому вигляді через тимчасову окупацію Кримського півострова. 2016 року вона відновила щотижневий випуск друкованого варіанту газети в Києві. Наразі видання виходить двічі на тиждень. Про це йдеться на сайті Центру прав людини «ЗМІНА».

Вітаючи гостей, головний редактор видання Андрій ЩЕКУН зазначив: «Українці Криму завжди є носіями української ідентичності, української державності в Криму, навіть в період тимчасової окупації. Майбутнє Українського Криму неможливо уявити без кримських українців, без їхньої національної самосвідомості та самоорганізації. І наше українське видання  — це не тільки символ українців в Криму, — це зброя, яка захищає Крим, та зброя, якою треба вміти користуватися для розвитку Кримського півострова, — це зброя, що формує державну політику та згуртовує навколо кримчан. Важливо завжди берегти цю зброю та зміцнювати її міць». Про це інформує АрміяINFORM – інформаційне агентство Міністерства оборони України.

«Ми хотіли, щоб «Кримська Світлиця» стала першою газетою – опорою української влади та українського громадськості в Криму. Я не хочу сказати, що перетворення «Кримської Світлиці» із громадсько-політичної газети в художньо-публіцистичну було помилкою. Це було закономірно, бо через малі сили, які в нас тоді були, через переслідуваннями з боку російськомовних ЗМІ, які відчували, що «Кримська Світлиця» буде для них сильним конкурентом, виконати ту програму було неможливо… Ми маємо робити все, щоб ця програма була виконана після деокупації Криму», – зауважив заступник головного редактора цього видання у 1992-1993 роках, політв’язень Кремля заслужений журналіст України Микола СЕМЕНА під час круглого столу в Укрінформі до 30-річчя газети. Інформує УКРІНФОРМ.

У зібранні взяв участь Голова правління Національної спілки журналістів України Сергій ТОМІЛЕНКО. На початку виступу вінпривітав редакцію видання, зазначивши, що 30-ий день народження газети – важлива подія у світі медіа та й для України загалом.

Він зауважив, що видання ніколи не працювало у комфортних умовах, утім саме це і загартувало команду журналістів, яка з початком великої війни посилила інформаційний опір роспропаганді. Він додав, що НСЖУ щоразу висловлювала солідарність колегам і продовжить це робити надалі.

Окрім того, голова НСЖУ представив посібник та порадник для журналістів «У фокусі – Крим», що створений на основі матеріалів і досвіду кримських колег.

Сергій ТОМІЛЕНКО також підкреслив, що НСЖУ активно бореться за визволення ув’язнених Росією громадянських журналістів з Криму.

Перший заступник Держкомтелерадіо України Богдан ЧЕРВАК повідомив, що редакція газети завжди була осередком українства в Криму. Він констатував, що до 2014 року українська влада не приділяла уваги газеті й не приділяла належної уваги українській культурі на півострові. Про це інформує сайт Національної спілки журналістів України.

Він зазначив, що до 2014 року «Кримська світлиця» була в Криму центром українства. Навколо видання завжди гуртувалися люди, які боролися за те, щоб Крим був українським

«На жаль, не завжди цих людей підтримувала центральна влада. Тому українці не відчували там себе господарями, а були у статусі нацменшини, – наголосив Богдан ЧЕРВАК. – Тепер ми платимо дуже високу ціну за свої минулі помилки. Але я переконаний, що наступний ювілей «Кримської світлиці» ми святкуватимемо вже в українському Сімферополі. Бо Крим завжди був, є і буде українським». Про це йдеться на офіційному сайті Державного комітету телебаченя і радіомовлення України.

Євген ЛУПАКОВ,

український політик, військовик, громадський діяч, народний депутат України ІІ скликання. Капітан 1-го рангу у відставці

663 views
Розгорнути більше...