12.01.2024, 16:04

Експерти порівняли експорт російської сирої нафти з морських портів Чорного моря за період дії ембарго

Моніторингова група редакції BlackSeaNews та «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» оприлюднила аналіз експорту російської сирої нафти з морських портів Чорного моря за період дії ембарго ЄС і G7 у проміжку з 5 грудня 2022 року по 31 грудня 2023 року.

У грудні 2022 року набула чинності заборона ЄС на імпорт російської нафти, що доставляється морем, крім Болгарії. На додачу до цього ембарго ЄС разом зі США та G7 запровадили механізм обмеження цін на російську нафту, що постачається до інших країн (тих, що не вводили санкцій щодо російської нафти).

Цей механізм полягає в забороні надавати морські послуги для транспортування російської нафти в треті країни і страхувати такі вантажі, якщо її ціна перевищуватиме певну «стелю» – $60 за барель. Метою схеми було скорочення доходів Росії та водночас уникнення зростання цін на нафту.

Надходження від експорту енергоресурсів є найбільшим зовнішнім джерелом фінансування військових витрат Росії. Тенденції експорту російської сирої нафти та нафтопродуктів – це один з найважливіших індикаторів подальшої тривалості війни.

Всього за термін дії ембарго ЄС з морських портів Росії в Чорному морі в різні країни світу було експортовано 47,5 млн тонн російської сирої нафти.

Кількість російської нафти на ринку за цей період майже не змінилася. До введення ембарго у квітні-грудні 2022 року з Чорного моря в середньому експортувалося 3,57 млн тонн сирої нафти на місяць, а в січні-грудні 2023 – в середньому 3,52 млн тонн на місяць.

До портів країн ЄС та до рейдових перевалок поблизу узбережжя країн ЄС протягом року дії ембарго було експортовано 9,6 млн тонн сирої нафти з чорноморських портів Росії або 20,22% загального обсягу експорту. До інших країн, було експортовано 37,9 млн тонн російської сирої нафти з чорноморських портів Росії або 79,78% загального обсягу.

Щомісячна частка портів країн ЄС в експорті російської сирої нафти з морських портів Чорного моря має тенденцію до зменшення, хоча й демонструє значні коливання.

Джерело: BlackSeaNews

356 views
Розгорнути більше...