23.01.2024, 07:24

Перейменування міста Щолкіне в Криму: із чотирьох пропозицій обрано Гераклій

Відповідно до Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, Український національний інститут національної пам’яті готують проєкт Постанови Верховної Ради України «Про перейменування деяких населених пунктів Автономної Республіки Крим».

Представники української громади Криму, зокрема руху «Євромайдан-Крим», редакції газети «Кримська світлиця», громадської організації «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім» звернулися до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України з пропозиціями про перейменування декількох найменувань населених пунктів Автономної Республіки Крим.

Городище Гераклій. Фото: wikimapia.org

На громадське обговорення були подані чотири пропозиції щодо перейменування міста Щолкіне, а саме:

  • Місто Сонячне. У 1985 році в місті Щолкіне була побудована перша сонячна електростанція в Україні і, зокрема, на пострадянському просторі.
  • Місто Кемське. На честь Сергія Кемського, Героя Небесної Сотні, уродженця міста Керчі. 21 листопада 2014 року йому присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена “Золота Зірка” (посмертно) — «За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народу, виявлені під час Революції Гідності». Як ми повідомляли раніше ця пропозиція  надійшла від голови громадської організації «Євромайдан-Крим» Сергія Мокренюка.
  • Місто Казан-Тип. Найменування Казантип має тюркське походження. Перекладається як «дно казана» (qazan — казан, tüp (у степовому говорі tip) — дно або денце). Назву Казан-Тип мало село Мисове, яке було в радянський час перейменовано і знаходиться поблизу Казантипського заповідника.
  • Місто Гераклій. За однією із версій городище Гераклій на мисі Казан-тип було відкрито в 1953 році. Населений пункт, що з’явився в ІІІ-ІІ столітті до н. е. і припинило своє існування у ІІІ столітті н. е., ймовірно, під час вторгнення готів. Городище Гераклій є в описах римського географа та мандрівника Страбона і відомого давньогрецького вченого Клавдія Птоломея.
Городище Гераклій. Фото: wikimapia.org

Українці Криму запропонували перейменувати місто Щолкіно на місто Гераклій.

Український інститут національної пам’яті та Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України підтримали пропозицію представників української громади Криму.

Наразі тривають обговорення громадськості за участі Меджлісу кримськотатарського народу та української громади Криму.

Ініціативу щодо назви міста Гераклій також було підтримано українським громадянським рухом добровольців «Простір свободи».

На схід від Гераклій можна бачити залишки кам’яних стін-крепид. Фото: wikimapia.org

Довідково: Гераклій — античне боспорське місто, яке згадується давньогрецьким істориком Геродотом у його праці «Історія».  Історик стверджує, що Гераклій був розташований «на мисі Кріуметопон», який, як вважається, є сучасним мисом Казантип. Античне місто відігравало важливу роль у Боспорському царстві, бо  слугувало портом і торговим центром. Крім того, місто було одним з центрів грецької культури в Північному Причорномор’ї. Гераклій також був важливим релігійним центром. У місті знаходився храм Зевса Гераклійського, храмів був одним з найбільших в Боспорському царстві.

Версія про те, що Гераклій знаходився на мисі Казантип, посилюється і тим фактом, що на цьому мисі були виявлені руїни античного міста. Городище площею близько 1 гектара, який археолог  І. Т. Круглікова ідентифікувала з городищем Гераклій.

507 views
Розгорнути більше...