14.12.2023, 10:49

Рішення ЄСПЛ у справі щодо Криму варто очікувати за рік, півтора

Українська делегація під час виступу в ЄСПЛ. Фото зі сторінки Фейсбук Маргарити Сокоренко

Після усних слухань у міждержавній справі «України проти Росії» щодо Криму ЄСПЛ має детально розглянути всі аргументи надані українською стороною для прийняття рішення.

«Тільки ЄСПЛ знає, коли буде винесене це рішення. Зараз суд має детально розглянути всі аргументи, було подано багато матеріалів, йдеться про порушення прав людини з 2014 року. Моє особисте сподівання, що рішення буде наступного року, півтора року максимум», – зазначила Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко у коментарі «Укрінформ».

У дописі на Фейсбук Уповноважена зазначила, що саме з «кримської» міждержавної справи й почалася безпрецедентна «міждержавна» історія України у ЄСПЛ.

«Беручи до уваги потужну доказову базу, яку ми надали за останні 9 років, включаючи аргументи під час цих усних слухань, просимо ЄСПЛ визнати Росію відповідальною за порушення прав людини, гарантованих Конвенцією, які розглядаються в міждержавній справі», – сказала у своїй промові, звертаючись до суддів Маргарита Сокоренко.

Голова української делегації, заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра під час усних слухань підкреслила, що широко поширені та систематичні порушення прав людини, вчинені Росією та її ставлениками в Криму, від самого початку були спрямовані проти етнічних та релігійних меншин, проукраїнських активістів та журналістів, військовослужбовців українських збройних сил, і всі ті особи, групи та організації, які виступали проти російської окупації або, як вважалося, виступають проти російської окупації. Про це йдеться на сайт Міністерства юстиції України .

У Мінюсті нагадають, 14 січня 2021 року ЄСПЛ оголосив ухвалу від 16 січня 2020 року щодо прийнятності справи «Україна проти Росії (щодо Криму)», визнавши її частково прийнятною, та прийняв рішення про приєднання до міждержавної справи «Україна проти Росії» щодо політичних в’язнів.

У цій ухвалі ЄСПЛ встановив, що РФ здійснює ефективний контроль над Автономною Республікою Крим та м. Севастополь з 27 лютого 2014 року та визнав прийнятними скарги Уряду України про існування адміністративної практики РФ стосовно порушень прав людини, а саме щодо:

  • насильницьких зникнень та відсутності ефективного розслідування у цьому зв’язку;
  • жорстокого поводження;
  • незаконних затримань;
  • поширення законодавства РФ на територію Криму, у результаті чого  з 27.02.2014 суди, які діють на півострові, не можуть вважатись такими, що встановлені законом;
  • незаконного автоматичного нав’язування російського громадянства;
  • незаконних обшуків приватної власності;
  • утисків, переслідування та конфіскації майна релігійних організацій, що не належать до російської православної церкви;
  • припинення діяльності українських медіа;
  • заборони публічних зібрань, а також залякування та незаконне затримання організаторів демонстрацій;
  • експропріації майна цивільних осіб та приватних підприємств без компенсації;
  • заборони української мови в школах та переслідування україномовних дітей у школі;
  • обмеження свободи пересування між Автономною Республікою Крим та материковою частиною України в результаті фактичного перетворення РФ адміністративного розмежування на кордон (між Росією та Україною);
  • переслідування кримських татар.
434 views
Розгорнути більше...