11.07.2024, 14:24

Створення «мосту до членства» України в НАТО: про що говорили на саміті Альянсу

Лідери держав-членів Північноатлантичного альянсу на саміті у Вашингтоні заявили про невідворотність майбутнього вступу України до НАТО. Окрім цього, країни наголосили, що повністю підтримують право України обирати механізми безпеки й вирішувати власне майбутнє, вільне від зовнішнього втручання.

Короткі підсумки та головні тези декларації – далі у матеріалі.

«Ми завжди виступали за те, що майбутнє України – у НАТО»

Старший директор з питань Європи Ради національної безпеки США Майкл Карпентер в інтервʼю для «Голосу Америки» заявив, що створення «мосту до членства» України в НАТО – суттєвий результат саміту.

За його очікуваннями, «українці будуть задоволені результатами», адже дана практика означає, що НАТО створює ціле нове командування у Вісбадені у Німеччині для підтримки України у навчанні, координації, оснащенні, логістиці, розвитку військ.

На додаток до цього, підкреслив Карпентер, є довгострокові фінансові зобов’язання партнерів по НАТО.

«Тут є і політичний компонент, який включає розміщення високопоставленого цивільного представника в Києві для управління інституційним оборонним процесом, поки Україна не стане членом НАТО», – говорить посадовець Білого дому.

Питання: «Коли саме Україна приєднається до НАТО, а не якщо»

Президент Польщі Анджей Дуда, виступаючи на саміті, висловив сподівання, що саміт альянсу продемонструє, що шлях України до НАТО є незворотним.

Водночас він заявив, що Україна скоріш за все не отримає запрошення приєднатись до НАТО на цьому саміті. Однак, за його словами, питання постає не про те, «чи приєднається» Україна до НАТО, а «коли приєднається».

Країни НАТО нададуть Україні €40 млрд допомоги

У підсумковій декларації саміту наголосили: «Оскільки Україна продовжує цю життєво важливу роботу, ми продовжуватимемо підтримувати її на незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включно з членством в НАТО.

Головні тези саміту:

  • Росія залишається найбільш значною та прямою загрозою безпеці.
  • Витрати на оборону європейських членів Альянсу та Канади зросли на 18% у 2024 році.
  • Поглиблення стратегічного партнерства між РФ та КНР викликає занепокоєння.
  • Агресивні гібридні дії Росії можуть змусити союзників застосувати 5 статтю.
  • НАТО призначить старшого представника Альянсу в Україні.
  • Україні нададуть мінімальне базове фінансування у розмірі €40 млрд протягом наступного року.

Країна-окупантка відреагувала погрозами в бік України та НАТО

На фоні обговорень лідерів країн-членів Північноатлантичного альянсу в межах саміту, Росія традиційно відреагувала погрозами як в бік України, так і в бік НАТО.

Заступник голови Ради Безпеки РФ Медведєв у своєму телеграм-каналі заявив, що «РФ повинна зробити все, щоб шлях України до НАТО закінчився або зникненням України, або зникненням альянсу». Або, за його словами, краще «і те, і інше».

104 views
Розгорнути більше...