У Криму понад 30 тисяч дітей в Юнармії, - Марія Суляліна
Поділитись
Марія Суляліна,голова Центру громадянської просвіти «Альменда»
У рамках Другого парламентського саміту Кримської платформи у Празі відбулася експертна дискусія на тему відновлення справедливості та гарантій неповторення російської агресії. Марія Суляліна, експертка групи “Гуманітарна політика” Кримської платформи у своєму виступі зосередила увагу на злочинах, які Російська Федерація систематично вчиняла проти найбільш уразливих – проти наших дітей – з явним наміром знищити їхню українську ідентичність.
«Ми чітко бачимо, що це не спонтанні дії окупаційної влади, а це добре підготовлена та поширена система знищення української ідентичності дітей, які проживають на тимчасово окупованих територіях. Ці дії охоплюють як формальну, так і неформальну освіту та включаючи мілітаризацію, індоктринацію, знищення української складової у вихованні та пропаганді культури війни. Система, яка охоплює дітей із дитсадків, дітей, чия ідентичність тільки починає формуватися і які вже потрапили в пастку російської пропаганди», – зазначила експертка.
Вона повідомила, що Росія роками випробовувала цю систему в Криму. Крок за кроком російська пропаганда збільшує тиск на дітей у формальній освіті та забирає все більше дітей до молодіжних військових рухів. «Лише в юнармійському русі в Криму зараз діє не менше 874 загонів, в яких беруть участь понад 30 тисяч дітей. План на цей рік, який неодноразово публічно проголошували різні окупаційні органи влади, полягає в тому, щоб долучити до руху ЮНАРМІЯ кожну 10 дитину шкільного віку», – навела факти моніторингової роботи Марія Суляліна.
У виступі експертки зазначається, що ця мілітаризація та індоктринація стала можливою через те, що на ці порушення немає адекватної реакції міжнародної спільноти. Відсутність реакції спонукала РФ запровадити цю систему на територіях, окупованих після лютого 2022 року.
Слід звернути увагу, що дії Росії по відношенню до українських дітей, є порушеннями:
Статті 8, 29, 31, 38, 39 Конвенції ООН про права дитини
Стаття 50 Конвенції про захист цивільного населення під час війни
Стаття 78 Додаткового протоколу I до Женевських конвенцій щодо захисту жертв міжнародних збройних конфліктів
Стаття 20 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права
Голова “Центру громадянської просвіти “Альменда”, експертка Кримської платформи Марія Суляліна наголосила на тому, що Росія не збирається зупинятися ні на хвилину. “Лише один із останніх прикладів – літній період, який завжди був періодом відпочинку та щастя для дітей у Криму, який був морем та радістю, тепер є ще одним інструментом для зміни особистості дитини”, – констатує вона.
Деякі цифри цього літа:
∼ 170 000 дітей з тимчасово окупованого Криму були мілітаризовані під виглядом відпочинку.
Ці літні кримські табори відвідали:
4358 дітей з окупованого Запоріжжя
727 дітей з окупованої Херсонщини
понад 4 тисячі з окупованих Донецька та Луганська
Діти перебували у таборах:
Табори «Горний» та «Ласпі», де проходили заходи з «військово-патріотичного» виховання. Ці зміни називаються «Школа майбутніх полководців», «Рух перших», «Братство орлят Росії» і «Ростемо патріотами».
Дитячий оздоровчий центр «Алиє паруса», де працювала спеціальна табірна зміна для дітей козаків «Школа майбутніх отаманів», спрямована на військову підготовку дітей. Табір патріотичного спрямування «Час перших». Тут також був навчальний тир для дітей, щоб готувати їх до військової служби і виховувати їх «в дусі безкорисливої відданості своїй Батьківщині».
Військово-польовий табір «Кримський рубіж», організований «Кримпатріотцентром». Кожна зміна тривала 5 днів, охоплювало не менше 600 і більше дітей з тимчасово окупованих територій АР Крим та Херсонської області. Діти опановували навички володіння вогнепальною зброєю та тактичною підготовкою «з метою виховання у молоді інтересу до служби в Збройних Силах Росії».
У цих таборах також проходили зустрічі з учасниками так званої «СВО», діти плели маскувальні сітки для російських військових і писали листи російським солдатам.
Загалом, мілітаризація та «патріотичне виховання» дітей лише посилюється, що включає новий єдиний підручник, інтенсифікацію військової підготовки на базі школи, пропаганду служби в російській армії. Кількість кадетських класів – це спеціальні військові класи в школі – в Криму зараз та наразі становить 191. Тільки для порівняння в 2016 році було 12 кадетських класів.
“Ось чому я хочу підкреслити одну важливу думку – сильний наратив, який ми бачимо як у російських підручниках, так і в усіх позакласних заходах. І цей наратив полягає в тому, що Росія захищає стабільність і мир у світі, а той, хто хоче дестабілізувати мир, — це так званий «західний світ» і США. І ця розповідь-пропаганда повторюється нашим дітям щодня: на уроках, під час зустрічі з російськими солдатами; під час спеціальних заходів, таких як лист до солдата; під час заходів із вшанування солдатів, які зараз воюють проти нашої України. Цей наратив повторюється разом із пропагандою служби в російській армії”, – констатувала експертка Марія Суляліна.
У висновках експертів зазначено, що росіяни мають намір не просто знищити українську ідентичність наших дітей, а підготувати з них мобілізаційний резерв для цієї та майбутніх війн, якщо Росію зараз не зупинять. Ось чому питання якнайшвидшого звільнення всіх українських територій, включаючи Крим, також стосується і захисту наших дітей, нашого нового покоління, забезпечення їм мирного майбутнього.
Своїм виступом Марія Суляліна закликала міжнародну спільноту до необхідності показати злочинцям, що вони відповідатимуть за свої дії проти наших дітей. «Оскільки за описаною мною системою стоять конкретні люди – Дмитро Полковніков, директор «КримПатріотЦентру», Сергій Гаврильчик, керівник регіонального штабу ВО «Молода армія» в Республіці Крим, Людмила Єрмакова, директор «Сонячна Тавріка», яка включає мережу таборів. І принаймні те, що ми могли б зробити прямо зараз, це нарешті запровадити проти них санкції за порушення, які вони робили роками», – наголосила правозахисниця.
“І останнє, але не менш важливе, – ми повинні показати РФ, що світ бачить і називає систему знищення національної ідентичності українських дітей серйозним міжнародним порушенням. Нам це потрібно нарешті відобразити не тільки в заявах і резолюціях. Ми повинні забезпечити чітку відповідальність за ці порушення. Не тільки для захисту українських дітей, які зараз в окупації, а для всіх дітей, які опинилися в таких же ситуаціях. Тож ніхто в майбутньому ніколи не буде націлюватися на особистість дітей і намагатися перетворити їх на ідеальних універсальних солдатів”, – звернула увагу учасників ІІ парламентського Саміту Кримської платформи експертка.