19.12.2023, 10:02

50 000 рублів за те, що назвала вторгнення РФ в Україну війною та підтримувала українців

КПГ

Кримська правозахисна група (КПГ) опублікували Моніторинговий огляд ситуації з правами людини у Криму за липень-вересень 2023 року.

У змістовній частині “Переслідування за підтримку України та антивоєєну позицію” КПГ задокументувала щонайменше 98 адміністративних проваджень, переданих на розгляд до «судів» Криму за ст. 20.3.3. КпАП РФ («дискредитація російської армії»). За 90 з них було ухвалено про призначення адміністративного покарання (штраф або адміністративний арешт).

За їх інформацією, всього за період повномасштабного вторгнення задокументувано щонайменше 468 таких адміністративних проваджень, за 418 з них було винесено ухвали про призначення адміністративного покарання.

Одною з найпоширеніших причин переслідування залишаються публікації у соціальній мережі. Згідно проаналізованим КПГ рішенням «судів», до адміністративної відповідальності притягають навіть за розміщення національної символіки України.

10 липня 2023 суддя «Красногвардійського районного суду» (перейменовано Яни Капу/Перекоп) оштрафувала двох жителів Криму, які розмістили на своїх акаунтах в соцмережах зображення прапору України. Це в рішеннях «суду» було названо дискредитацією збройних сил РФ. В рішенні «суддя» зазначила так: «звину- вачений розмістив на своїй сторінці в соцмережах зображення національного прапора, а також національних кольорів України, які зараз використовуються збройними силами України під час збройних конфліктів та насильницьких дій, спрямованих проти Збройних Сил РФ, також національні кольори використовуються на форменому обмундируванні збройних сил України, що виражається в явному негативному ставленні до Збройних Сил Російської Федерації”. «Суддя» ухвалила рішення про штраф в розмірі 40 000 рублів для кожного з кримчан.

Іншу жительку Криму оштрафували на 50 000 рублів за те, що вона в одному з чатів у WhatsApp називала вторгнення РФ в Україну війною проти мирного народу та підтримувала українців. Суддя, якщо судити за текстом рішення, називає українців «неонацистами» та зазначає: «Висловлювала своє негативне ставлення до збройних сил РФ та називала СВО війною проти мирного народу, а також геноцидом проти людей. Крім того, у цьому ж чаті висловлювала слова підтримки неонацистам».

Кримчан переслідують й за інші прояви підтримки України.

Так, у вересні був затриманий житель Феодосії Андрій Бабиченко нібито за те, що він «закликав завдавати ударів по кримському мосту і чекав на прихід ЗСУ». За інформацією оку- паційної влади, чоловік також «дискредитував та ображав армію Росії, країну, президента». До «Феодосійського міського суду» були скеровані адміністративні справи проти Андрія Бабиченка за ч. 1 ст. 20.3.3 КпАП РФ (дискредитація збройних сил РФ) та ч. 1 ст. 19.3 КпАП РФ (непокору поліції).

19 вересня суддя «Ялтинського міського суду» оштрафувала на 40 000 рублів жителя Криму, який на вулиці викрикував гасло «Слава Україні». «Суддя» вирішила, що це спрямовувалося на дискредитацію збройних сил РФ.

Проти мешканця Севастополя Гліба Малкова відкрили кримінальну справу за «наругу» над російським прапором (ст. 329 КК РФ). 21-річний чоловік 25 серпня прийшов до «стихійного меморіалу загиблих лідерів ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина та Дмитра Уткіна», штовхнув їхні пор- трети, а також наступив на російський прапор. Окрім цього, його ще двічі притягали до адміні- стративної відповідальності. 26 серпня суддя «Ленінського районного суду» Севастополя ухвалила рішення про адміністративне покарання за ч.1 ст. 20.1 КпАП РФ (дрібне хуліганство), а 11 вересня той самий «суд» виніс рішення про адміністративне покарання Гліба Малкова за ч.1 ст. 20.3.3 КпАП РФ (дискредитація ЗС РФ).

Окрім цього, було задокументовано нові випадки кримінального переслідування кримчан за публічні прояви незгоди з діями російської армії в Україні. Так, 23-річного жителя Бахчисарая Олександра Тюренка арештували через те, що він випорожнився на інсталяцію з літерами Z та V (в РФ головні символи пропаганди війни проти України та закликів до геноциду українців) на знак незгоди з війною. Проти чоловіка відкрили кримінальну справу за ч. 2 ст. 214 КК РФ (вандалізм з мотивів політичної ненависті). Тюренку загрожує до трьох років позбавлення волі.

У співпраці з ФСБ та поліцією РФ продовжує активно діяти інтернет-спільнота під назвою «Кримський СМЕРШ». Учасники спільноти переслідують тих, хто не підтримує російську владу та війну проти України, публікують персональну інформацію про таких людей, розпалюють ненависть до них, закликають до переслідування їх, подають доноси у ФСБ та МВС РФ. Інформація цієї групи стає підставою для відкриття кримінальних та адміністративних справ проти кримчан.

Джерело: КПГ

175 views
Розгорнути більше...