26.06.2024, 08:01

«Росія використовує пам’ятки культури як ідеологічну зброю», – Кравченко

25 червня у Києві пройшов другий робочий день у рамках III Міжнародного форуму експертної мережі Міжнародної Кримської платформи.

В ході дискусії «Культурна стратегія в умовах війни в Україні: виклики збереження спадщини» Андрій Луцик, експерт Регіонального центру з прав людини, закцентував на тому, що, на його думку, найголовнішим виміром в контексті пропаганди є питання культурної спадщини.

«Саме за допомогою своєї роботи в культурі Росія створює міф, за допомогою якого надалі створюється альтернативна реальність. Ці культурні пам’ятки, що розкопуються, цінності, що демонструються – вони в очах пропагандистів є матеріальним підкріпленням слів», – зауважив він.

Розглядаючи питання дій України в тематиці збереження спадщини, постає проблема неможливості відновлення контролю над тими територіями та припинення окупаційної діяльності. Луцик зауважив, що держава може протистояти цьому через розслідування та санаційну політику, однак «це історія нова й складна», аналогів цим злочинам немає, тож все відбувається повільно, попри нагальну потребу у швидкому реагуванні.

Дослідник Норвезького інституту досліджень культурної спадщини Семюєль Ендрю Харді підтримав тезу про складність документації російських культурних злочинів, зауваживши, що багато людей на міжнародному ринку навіть не зважають на походження таких цінностей. Щобільше, іноземні культурні інституції й досі співпрацюють з російськими культурними інституціями не створюючи стосовно них політики співпраці.

Окрім цього, на думку старшої наукової співробітниці Інституту археології НАН України Евеліни Кравченко, Росія використовує пам’ятки культури як ідеологічну зброю. Відтак спостерігається зміна ментального значення культурної спадщини та трансляція ворожих наративів, що виливається у підміну пам’ятки, після чого вона втрачає свою автентичність.

А ось Святослав Познаховський, начальник відділу прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя поділився, що на сьогодні немає точної інформації про те, яку кількість історичних та культурних пам’яток вивезла Росія з окупованих територій. Україна має можливість фіксувати лише те, що окупанти виставляють на міжнародних виставках та музеях.

Читайте по темі: Висвітлення Криму в іноземних ЗМІ: проблеми та виклики

270 views
Розгорнути більше...