21.02.2025, 17:30

Спротив почався з дня моменту проголошення отримання незалежності Україною, – Щекун

У п’ятницю, 21 лютого, в Українському кризовому медіацентрі відбулася пресконференція Кримськотатарського Ресурсного Центру, присвячена Дню спротиву окупації Криму, який щорічно відзначається 26 лютого.

Представник Крайової Ради Українців Криму Андрій Щекун розповів про ситуацію з українською мовою на окупованому півострові:

«На півострові повністю знищена вся україномовна освіта в цілому. Знищені всі україномовні класи, школи, дитячі установи. Фактично українська мова в Криму переслідується, переслідується українська пісня, українське слово у соціальних мережах. Це все направлено на знищення національної української ідентичності, і ці фактори наявні і задокументовані в правоохоронних органах України», – зазначив він.

Щекун підкреслив, що зараз громадська організація опрацьовує і документує факти, хто вчиняє ці злочини. У 2024 році завдяки такій діяльності було відкрито два кримінальних провадження що двох «міністерок освіти».

«Це Наталя Гончарова та Валентина Лаврик. Пані Гончарова ще йшла по статті щодо зрадництва у 2014 році, коли вона фактично прийняла і ввійшла до складу колабораційного уряду. І пані Лаврик, яка сьогодні вже очолює так зване «Міністерство освіти» Криму, яка також є не тільки зрадницею, на нашу думку, а також і колаборанткою, про що ми зазначали в наших заявах і зверненнях до правоохоронних органів влади», – пояснив представник КРУК.

Він також нагадав про два рішення міжнародних судів за 2024 рік, а саме 31 січня 2024 року Міжнародний суд ООН ухвалив рішення щодо дискримінації освіти державною мовою та інші аспектів порушення прав людини в АР Крим та місті Севастополь. Друге, датоване 25 червня 2024 року, рішення Європейського суду з прав людини, де прописані факти дискримінації освіти кримськотатарською та українською мовами.

«Ми повинні далі просувати тему щодо збитків, завданих Україні внаслідок тимчасової окупації Криму. Я вважаю, що Міністерство юстиції України, МЗС, Міністерство освіти і науки повинні підготувати позов, з основою на цих двох рішеннях суду, щодо факту злочину, який здійснює РФ, і відрахувань збитків, які задані Україні внаслідок окупації», – заявив Щекун.

Представник КРУК додав, що спротив не почався 26 лютого 2014 року, чи 20 лютого, чи 9 березня. Спротив почався з дня моменту проголошення отримання незалежності Україною.

«Це спротив, коли кримські татари поверталися у кінці 80-х років на свою землю, спротив періоду, коли російський президент прийшов до влади, встановив російський час та почав курс на РФ, спротив розподілу Чорноморського флоту, коли Росія в часи Помаранчевої революції намагалася захопити АР Крим, використовуючи свою агентуру. Це спротив, який триває до сьогоднішнього дня і закінчиться повністю розпадом РФ, дефедералізацією цієї країни-агресора, і тільки тоді ми будемо жити у вільному, спокійному Криму, і територіальна цілісність України буде збережена», – наголосив він.

39 views
Розгорнути більше...