14.11.2023, 15:39

Бессарабов, Штибликов, Дудка… не забуваймо про кримських бранців

Михайло Гончар і Павло Лакійчук розповідають про своїх друзів, які перебувають у російських в’язницях. Фото зі сторінки Павла Лакійчука

Вранці 9 листопада 2016 року в севастопольську квартиру заступника головного редактора часопису «Чорноморська безпека» Олексія Бессарабова увірвалися люди в масках. Повалили на підлогу господаря, скували кайданками.

Після чого перевернули у помешканні все до гори дриґом. Нічого не знайшовши, накинули на голову жертві його ж куртку, затягли його в чорний «Барґузін» з тонованими вікнами і зникли в невідомому напрямку. Приблизно в той же час прямо на вулиці феесбешні «маски-шоу» схопили і вивезли невідомо куди директора міжнародних програм Севастопольського Центру «Номос» Дмитра Штибликова. Цього ж дня біля районної поліклініки було викрадено військового пенсіонера, колишнього командира корабля «Сімферополь» ВМС України Володимира Дудку… Тільки майже через тиждень стало відомо, що ця трійка друзів перебуває в Сімферопольському СІЗО. Окупаційна влада звинуватила Штибликова, Бессарабова і Дудку «в підготовці диверсії на об’єктах військової інфраструктури та життєзабезпечення у Севастополі за завданням воєнної розвідки України».

Пізніше стало відомо, що декілька днів бранців тримали в підвалі одного з приватних помешкань Сімферополя, де нещадно катували, «вибививаючи» «зізнання» у співпраці з воєнною розвідкою і підготовці до начебто диверсій. Про знущання над бранцями, подробиці фальсифікації справи «севастопольських диверсантів» докладніше можна дізнатись з матеріалів вже забороненого в Росії Правозахисного центру «Меморіал».

Політв’язні Дудка, Бессарабов, Штибликов. Фото зі сторінки Павла Лакійчука

За сфальсифікованими обвинуваченнями у диверсійній діяльності на користь українських спецслужб Штибликова, Бессарабова та Дудку окупаційний Севастопольській суд «в закритому режимі» засудив до тривалого ув’язнення. Олексій Бессарабов і Володимир Дудка своєї вини не визнали і отримали сповна – по 14 років колонії суворого режиму. Дмитро Штибликов, під тиском та шантажем, пішов на «співпрацю зі слідством» і отримав 5 років колонії. Та виявилося, що російське «правосуддя» лише вміло обвело Дмитра навколо пальця – в грудні 2020-го йому висунули нове обвинувачення в «державній зраді», за яким засудили ще до 20 років позбавлення волі! До слова, 8 листопада, Дмитрові  Штибликову виповнилося 53 роки…

Хто ж вони, «севастопольські диверсанти», яких так боялися окупанти? Севастопольців Дмитра Штибликова, Олексія Бессарабова та Володимира Дудку об’єднує разом те, що вони до звільнення в запас служили у Військово-морських силах України і були друзями. До окупації ми з Дмитром і Олексієм разом працювали експертами в Центрі сприяння вивченню геополітичних проблем і євроатлантичного співробітництва Чорноморського регіону «Номос», були членами редакції та авторами статей в журналі «Чорноморська безпека».

Арешти і тиск на українців в окупованому Криму тривають і посилюються. За даними КПГ щонайменше 117 кримчан перебувають в Росії в місцях позбавлення волі в рамках політично вмотивованого переслідування. І це тільки ті, про кого вдалося зібрати матеріали українським правозахисникам! Реальні цифри на порядок більші. А ситуація, подібна до тої, що сталася з Дмитром Штибликовим, коли після терміну ув’язнення окупанти навмисно знущаючись дають повторний, не поодинока. Така собі форма тортур. Буквально днями, 10 листопада, російський «суд» додав ще 4,5 років ув’язнення кримському політв’язню Олегу Приходьку. За «виправдання тероризму та публічні заклики до розв’язання агресивної війни» (усім відомо що мають на увазі під цим в державі-агресорці). Загалом його засудили до 9,5 років позбавлення волі. Наразі, в українських політичних бранців в Росії шансів вийти живими на свободу майже нема.

Український народ щодня веде битву не на життя, а на смерть з кровожерливим агресором. Щодня дізнаємось про смерті і полон наших побратимів. Пам’ятаємо про Героїв «Азову». Не забуваймо й про кримських бранців. Крим – це Україна! Ми повернемося і повернемо! Кати відповідатимуть по заслугам!

Переможемо!

Довідково: Матеріал про Кримських бранців Кремля – наших колег по севастопольському Центру «Номос», 20 років від заснування якого виповнюється 23 листопада, читайте в наступному номері «Чорноморської безпеки». Це буде перший випуск часопису після 24 лютого 2022.

Павло ЛАКІЙЧУК
керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ»

389 views
Розгорнути більше...