04.07.2025, 17:06

В окупованому Криму застосовуються різні види мотивацій для работодавців, що наймають співробітників з інвалідністю

На ТОТ АР Крим активно реалізуються програми підтримки роботодавців, які готові надавати робочі місця особам з інвалідністю. Про це в ефірі підконтрольного російським окупантам «Радио Крым» заявив «заступник міністра праці та соціального захисту республіки Крим» Даніл Стаднік.

За його словами, на ТОТ АР Крим застосовуються різні види мотивацій, що передбачають як федеральні, так і «республіканські» заходи. Зокрема, окупаційна «влада» регіону надає 3 типи субсидій: на створення робочих місць для осіб з інвалідністю, на компенсацію витрат із виплати заробітної платні та на організацію стажувань із подальшим працевлаштуванням.

Крім цього, підтримка надається також через Соціальний фонд Росії та російське міністерство економічного розвитку, зокрема в рамках програм соціального підприємництва, орієнтованих на зайнятість осіб з інвалідністю. Відзначається, що субсидії є доступними не лише для осіб з інвалідністю I та II груп, а й для учасників війни проти України, які отримали інвалідність. У випадку осіб з інвалідністю ІІ групи сума компенсації витрат на створення робочих місць може сягати 200 тисяч рублів (понад 106 тис. гривень).

На додачу Даніл Стаднік розповів, що, згідно зі змінами в кримському «законодавстві» щодо квотування робочих місць розширюють можливості для роботодавців: наразі компанії з чисельністю співробітників понад 35 осіб можуть виконувати квоту не лише прямим чином, а й за погодженням з організаціями, де працюють особи з інвалідністю. Особливо актуальними, на думку «чиновника», ці нововведення є для малого та середнього бізнесу: якщо роботодавець не може створити робоче місце з технічних причин, він має право укласти угоду з організацією, яка працевлаштовує осіб з інвалідністю, та компенсувати витрати на зарплатню. Крім цього, роботодавці можуть отримувати списки відповідних організацій та кандидатів у «центрах зайнятості».

Додатково відзначається, що розрахунок квоти відбувається щоквартально, а не раз на рік, що нібито дозволить враховувати ситуацію на ринку праці більш оперативно.

За даними, які навів Даніл Стаднік, наразі на ТОТ АР Крим наявні квоти на понад 5,7 тисяч робочих місць для осіб з інвалідністю, з яких зайняті більше ніж 5 тисяч. Загалом в окупованому регіоні працюють близько 17 тисяч осіб з інвалідністю, і відсоток їхнього працевлаштування стабільно перевищує 80%, що є одним з найвищих показників.

Разом з тим голова «Кримської республіканської асоціації підприємців-інвалідів» Іван Плохотнічєнко зазначив, що на ТОТ АР Крим необхідно посилювати контроль якості робочих місць, які створюються для людей з інвалідністю, та стимулювати підприємців, готових приймати на роботу осіб з обмеженими можливостями. За його словами, зазвичай робочі місця для цих категорій населення створюються формально, без урахування стану здоров'я та потреб конкретної людини.

«Інваліди не всі однакові. Це хворі люди, в кожного є свої особливості. Нормативно передбачено створення робочого місця, пристосованого для інвалідів, доступне середовище, створення санітарно-побутових умов. Саме робоче місце має відповідати [вимогам]»,  висловився Плохотнічєнко, закликавши «владу» ТОТ АР Крим передбачити нематеріальні заходи підтримки роботодавців на кшталт надання приміщень, пільгової оренди, адміністративних преференцій тощо.

Також він розповів про запуск проекту супроводжуваного працевлаштування, який реалізується коштом гранту від «міністерства праці та соціального захисту республіки Крим». 

«Ми працюємо з групою інвалідів, які мають ментальні порушення. Вони реально можуть працювати 2–3 години. Для таких програм ми хотіли б мати і якесь державне замовлення, тому що таке виробництво не може конкурувати з підприємствами, заводами та фабриками. Але така робота чинить великий вплив на інвалідів  це фактично трудова реабілітація»,  зазначив Плохотнічєнко, додавши, що очолювана ним «асоціація» планує звернутися до окупаційних «органів влади» з проханням про державні замовлення на прості роботи для таких виробництв.

Разом з тим стало відомо, що російський диктатор Владімір Путін на тлі рекордного кадрового дефіциту в РФ та на окупованих нею територіях України розпорядився вжити додаткових заходів зі стимулювання роботодавців до працевлаштування осіб з інвалідністю. Зокрема, Путін доручив кабінетові міністрів оцінити ефективність праці центрів зайнятості та роботодавців з підтримки осіб з інвалідністю при їхньому працевлаштуванні та адаптації на робочих місцях і надати пропозиції щодо покращення відповідних механізмів, а також розглянути можливість збереження щомісячних доплат за особливі заслуги для осіб з інвалідністю, які влаштовуються на роботу. Відповідальними за реалізацію цих ініціатив до 1 вересня призначено прем'єр-міністра РФ Міхаіла Мішустіна та голову організації «Деловая Россия» Алєксєя Рєпіка.

Відзначається, що доручення кремлівського диктатора стали реакцією на кадрову кризу в РФ та на окупованих нею територіях України, що стрімко загострюється. Зокрема, до кінця 2024 року російським компаніям бракувало рекордної кількості у 2,6 млн співробітників, що на 17% більше, ніж у 2023 році: найбільший дефіцит кадрів було зафіксовано у промисловості, торгівлі та на транспорті. Це пов'язується зі скороченням припливу трудових мігрантів через санкційний тиск та погіршення міграційного законодавства, послабленням рубля та «низкою економічних потрясінь». Ситуацію також поглиблює повномасштабна війна проти України: у 2022 році було мобілізовано близько 300 тисяч чоловіків, у 20232024 рр.  ще близько 740 тисяч; до того ж, від 650 тисяч до 1,1 млн громадян РФ залишили країну задля порятунку від мобілізації на та знак незгоди з політикою путінського режиму.

Разом з тим громадяни РФ почали масово переходити до сфер із вищими прибутками й меншими вимогами  зокрема, доставки, таксі та оборонної промисловості. Ситуація погіршується також через демографічну кризу: за даними офіційної статистики, у 2024 році природне зменшення населення перевищило 596 тисяч осіб  більш ніж на 20% від показника 2023 року. За прогнозами, до 2046 року чисельність населення РФ може скоротитися до 130,6 млн людей. Наразі ж вирішувати проблему дефіциту кадрів держава-агресор намагається, серед іншого, за рахунок залучення людей старшого віку: за перше півріччя було розіслано понад 5 мільйонів запрошень кандидатам старше 50 років, що майже вдвічі перевищує показник аналогічного періоду 2024 року.

Розгорнути більше...