-
10.03.2026, 21:54
Фото
У Севастополі поховали двох військових злочинців, які воювали проти України
-
10.03.2026, 20:31
Фото
У Криму проблеми з ППО: то її немає, то вона не справляється
-
10.03.2026, 18:23
Фото
У Севастополі запровадили режим надзвичайної ситуації через атаки БпЛА
-
10.03.2026, 16:23
Фото
Окупанти заморозили будівництво медичного центру в Ялті, бо всі кошти – розікрали
-
10.03.2026, 14:32
В окупованому Сімферополі після зими аварійними стали близько 65 тисяч кв. метрів доріг
- 10.03.2026, 12:48 Фото
-
10.03.2026, 10:56
Фото
Нафтовий шок: ціна за барель перевищила 100 доларів уперше за 4 роки
-
10.03.2026, 09:05
Фото
Окупаційна влада перетворить підприємсвто «Кримтролейбус» в акціонерне товариство
-
09.03.2026, 20:32
Фото
У Севастополі незаконно знищили пляж «Скалки» в Карантинній бухті
-
09.03.2026, 18:44
Фото
Підприємці у Криму знімають латинські літери з вивісок, щоб обійти «мовний закон»
- 09.03.2026, 18:02 Фото
-
09.03.2026, 16:43
Фото
Від лопати до автомата: у Криму мігрантів змушують воювати проти України
-
09.03.2026, 15:31
Фото
Окупанти в Криму ліквідовують «податкові інспекції» та переходять на дворівневу систему управління
-
09.03.2026, 13:22
Відео
Фото
ССО та ВМС України завдали ударів по ключовим об'єктам окупантів в Криму та Донеччині
-
09.03.2026, 12:32
Фото
У День народження Тараса Шевченка активісти «Жовтої Стрічки» нагадали про спротив в окупації
- 09.03.2026, 10:34 Фото
-
09.03.2026, 08:29
Фото
Окупанти прибрали до рук клінічний санаторій на півдні Криму
-
08.03.2026, 19:04
Фото
Кримська «влада» пообіцяла фінансування бізнесу «ветеранам СВО»
-
08.03.2026, 16:47
Фото
Вони були за Росію: ідентифікували тіла 1 881 кримця, загиблого на війні проти України
-
08.03.2026, 14:15
Фото
Швеція затримала судно «тіньового флоту» РФ з краденим кримським зерном
24.01.2026, 21:55
Вірменський храм в окупованій Феодосії потребує термінового порятунку
12 січня 2026 року мешканці старої частини окупованого міста Феодосії стали свідками чергового акту руйнування історичної спадщини. Церква святих архангелів Гавриїла і Михаїла, збудована у 1408 році, не витримала десятиліття занедбаності. Після сильних опадів частина кладки дзвіниці обвалилася, заблокувавши один із входів.
За даними місцевих мешканців, у середині січня було зафіксовано часткове обвалення дзвіниці недіючого храму, вхід до якого заборонено будь-кому.

Історична спадщина. Цей храм, що побудований ще в 15 столітті, є однією з найцінніших пам’яток середньовічної вірменської архітектури на півострові. Попри те, що Росія внесла об’єкт до списку «культурної спадщини федерального значення», реальних кроків для його порятунку за роки окупації зроблено не було.
Церква Святих архангелів Михаїла і Габріеля — це не просто релігійна споруда, а свідок багатокультурної історії Криму часів Генуезької Газарії. Її архітектура поєднує традиційні вірменські форми з елементами італійського зодчества, що робить її унікальною для всього Чорноморського регіону.
Храм архангелів Гавриїла і Михаїла прикметний також тим, що в 1848 році в ньому відбулося таїнство вінчання за канонами вірменської церкви 31-річного митця Івана Айвазовського (Ованеса Айвазяна) з донькою петербурзького лікаря, англійкою за походженням Джулією Ґрейвс, що стала його першою дружиною.
Руйнування храму. У вірменській громаді Криму зазначають, що проблеми в храмової будівлі виникли давно і не обмежуються занепадом дзвіниці. Наразі об'єкт культурної спадщини визнано аварійним: на одній з його стін наявна велика тріщина, що здіймається до склепінь.
Крім цього, ґрунтові води затоплюють інший вірменський середньовічний храм Феодосії – Сурб Саркіс, на території якого розташована могила Айвазовського: служителям доводиться відкачувати воду насосом. Дренажну систему на території об'єкта через його історичний статус спорудити неможливо.
«Проєкт є, а грошей немає». Ситуація навколо храму є класичним прикладом «бюрократичного тупика» російської окупаційної влади. Представники місцевої вірменської громади вже не приховують розпачу. Георгій Акопян, голова «Кримського вірменського товариства», у своєму коментарі кримським ЗМІ зазначив:
«Проєкт першочергових протиаварійних робіт для цієї церкви вже практично готовий. Ми пройшли всі етапи погоджень. Проблема одна — фінансування. Ми дуже сподіваємося на державну підтримку чи допомогу меценатів, бо час для порятунку пам'ятки вже навіть не спливає, він вичерпаний».
Вібрації та вандалізм. Будівля, зведена з місцевого вапняку, протягом тривалого часу перебувала в аварійному стані. Відсутність належної гідроізоляції та консерваційних робіт призвела до критичного намокання стін та деградації кладки. Обвал дзвіниці став закономірним результатом багаторічної бездіяльності окупаційної влади, яка обмежувалася лише паперовими звітами про «охорону» історичної пам'ятки.
Окрім природних факторів, пам’ятку добиває сучасна інфраструктура. Місцеві активісти в окупованій Феодосії скаржаться на те, що охоронна зона храму фактично перетворена на стоянку:
«Храм закритий для людей, але відкритий для вібрацій. Машини паркують прямо під стінами, попри всі заборони. Від цього древня кладка просто сиплеться. Одна з колон дзвіниці вже повністю втрачена, а тріщини на фасаді такі, що туди можна просунути руку», — розповідають мешканці району у соціальних мережах.
Ціна «федерального значення». Хоча окупаційне "Міністерство культури Криму" в січні 2026 року звітувало про успішну реставрацію 203 об'єктів культурної спадщини з 2014 року, вірменський храм у цей перелік не потрапив. Весь «захист» від держави-окупанта обмежився паперовим статусом об’єкта федерального значення.
В окупаційній «адміністрації» міста заявляють, що нічого не можуть вдіяти: пам'ятку архітектури свого часу було передано в безоплатне користування релігійній громаді, підпорядкованій Російській і Новонахічеванській єпархії Вірменської апостольської церкви, яка, відповідно до законодавства держави-окупанта, повинна утримувати майно в належному стані та негайно сповіщати регіональне «міністерство культури» про будь-які пошкодження. Оскільки цього не було зроблено, «адміністрація» Феодосії звернулася до «республіканського центру» з проханням надіслати профільних фахівців, аби ті оцінили стан історичного храму та перевірили факти, оприлюднені в соціальних мережах.
Кримські краєзнавці, які намагаються привернути увагу до проблеми, констатують:
«Ми втрачаємо унікальний культурний код. Цей храм — це суміш вірменського середньовіччя та романського стилю. Якщо негайно не розпочати укріплення стін, наступна зима може стати для споруди останньою».
Експерти неодноразово наголошували на необхідності термінових протиаварійних робіт. Однак ресурси, які мали б спрямовуватися на реставрацію справжніх пам’яток, окупанти витрачають на пропагандистські заходи або сумнівну забудову історичних зон.
Раніше «Голос Криму» писав про те, як в окупаційна влада містечка Інкерман, східне передмістя окупованого Севастополя, в якості арештованого майна боржників виставила на торги споруду колишнього будинку культури.