26.02.2024, 18:50

На Заході є проблема сприйняття Криму, – Рорі Фіннін

Під час виступу у межах форуму «26-2-14: Війна почалась у Криму», доцент кафедри українознавства Кембриджського університету, який займається кримським питанням, Рорі Фіннін заявив про проблему сприйняття Криму на Заході.

«Якщо ми зробимо крок назад, проблема має дві причини. Перша – ми дуже погано вивчаємо Росію та російську історію. На вивчення у школах Великої Британії, Америки, Франції впливає афоризм Черчилля про Росію – це таємниця, оповита загадкою, всередині іншої загадки. Якщо Росія є загадкою, не треба намагатися зрозуміти її правильно, натомість спрацюють стереотипи», – сказав експерт.

Він зазначив, що є інші науковці, які звертаються до російського культурного канону. Вони ідеалізують його, «бачать себе у цьому просторі «Лебединих озер».

«Ця орієнтація на засоби російської м’якої сили, викликає інтелектуальну лінь щодо Росії. Це велика проблема. Вивчати легше, якщо вивчати тільки Москву чи Петербург. Вивчати Пастернака приємніше, аніж імперіалістичні вірші Тютчева. Через це ідеї так званого слов’янського братерства не ставляться під сумнів на Заході», – додав Фіннін.

За його словами, друга причина – неповне дослідження феномену імперії. Вживалося, що імперія це те, що має океан, який відокремлює центр від її колоній. На Заході традиційні морські імперії були у центрі дослідження, через що недостатньо досліджували сухопутні імперії, як Росія.

«Інший історичний фактор, особливо важливий для Великої Британії, де є сильна пам’ять Кримської війни у середині 19 століття. Імперська битва, коли османські, британські, європейські союзники протистояли Росії за контроль над Чорноморським регіоном. Це важливо пам’ятати, тому що війна була першою війною у кріслах. Вона охопила глядачів по всьому світу, що схоже на реальний час. Війна посилила зв’язок між Кримом та Росією, навіть між назвами, і це сталося на західних ментальних картах. На жаль, цей ефект дуже тривалий і зберігається донині», – резюмував він.

433 views
Розгорнути більше...