01.04.2025, 19:54

Українців закликають реєструвати своє житло у Єдиному Державному реєстрі речових прав

Унаслідок повномасштабного вторгнення РФ в Україні знищено близько 13% житлового фонду. За даними офісу омбудсмена України, за час повномасштабного вторгнення понад 3,5 мільйона українців втратили житло.

Про це інформувала заступниця міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська під час діалогу "Інформаційна безпека власності в умовах воєнних викликів".  Про подію повідомляє Міністерство розвитку громад та територій України.

Учасники публічного обговорення. Фото: Мінгромад та територій України

Публічне обговорення відбулося 31 березня у рамках Проєктів «Посилення судових та позасудових засобів захисту прав осіб, постраждалих від війни в Україні» та «Сприяння розробці житлових рішень для осіб, постраждалих від війни в Україні», які реалізуються в межах Плану дій Ради Європи для України «Стійкість, відновлення та відбудова» 2023-2026.  

У відкритої дискусії взяли участь керівництва Мінюст та Мінрозвитку, народні депутати України, представники органів місцевого самоврядування, професійних, громадських організацій, профільні експерти та журналісти.  

Під час обговорення, зокрема розглядалися такі актуальні питання, як онлайн-реєстрація права власності та адаптація сфери державної реєстрації до воєнних викликів. 

"Ми будемо і надалі говорити про те, якої шкоди ми зазнали у зв'язку з повномасштабним вторгненням РФ і війною, яка триває вже четвертий рік. Частина архівів БТІ була втрачена, у зв'язку з чим правовстановлюючі документи щодо права власності громадян на житло були просто втрачені та не підлягають відновленню. І тому ми максимально підкреслюємо важливість внесення громадянами інформації в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. В Україні 13% житлового фонду знищено або пошкоджено", – заявила Наталія Козловська.

За словами Козловської станом на сьогодні в Україні налічується близько 9,6 мільйона неверифікованих власників житла. Це люди, які не зареєстрували своє право власності на нерухомість у Єдиному Державному реєстрі речових прав (ДРРП), що ускладнює  отримання компенсацій, зокрема через державну програму «єВідновлення». 

«Наразі у Реєстрі пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ) маємо понад 815 тисяч інформаційних повідомлень. Тільки близько 420 з них мають реєстраційний номер з ДРРП. Тобто 48,5% повідомлень, поданих громадянами, не містить такого номера», – зазначила Козловська.  

Представниця Міністерства закликала громадян реєструвати свою нерухомість у ДРРП.

«Це можна зробити у нотаріуса чи через ЦНАП. Для отримання компенсацій пошкоджене чи знищене майно має бути зареєстроване у ДРРП – наявність підтвердженого права власності на житло є обов’язковою умовою участі у програмі компенсацій», – зазначила Козловська.  

Спікер підкреслила, що в умовах війни ми не можемо розраховувати тільки на фізичні носії інформації. 

«Цифровізація документів про право власності допомагає нам не тільки вести актуальний облік житлового фонду, але й забезпечувати прозорість під час виплати компенсації і з рештою – всіх процесів відбудови», – наголосила Наталія Козловська.

Розгорнути більше...