02.05.2024, 06:43

Як рішення Комітету ООН щодо порушень прав людини в Криму вплине на долю бранців

Менеджерка Кримськотатарського ресурсного центру Людмила Коротких вважає, що це проривне рішення. Йдеться про визнання Комітетом ООН з прав людини, що нав’язування російського громадянства жителям тимчасово окупованого Криму є дискримінацією.

«В комітеті ООН вже були рішення щодо кримських справ, але не було рішення, яке б настільки безпосередньо стосувалося ситуації з окупацією Криму. Це проривне рішення. Так, Комітет ООН – це не судова, це квазісудова інституція, проте вона має досить великий вплив на формування міжнародних стандартів прав людини в усьому світі і рішення комітету є документами м’якої сили. Так, це не конвенції, не зобов’язувальні документи, але вони мають велике значення, оскільки вони схвалюються не так часто. Тому вони мають іноді більшу вагу, ніж рішення Європейського суду з прав людини саме у контексті формуванні політики чи позиції, в цілому, щодо певного питання», – зазначила вона.

Коротких додала, що це рішення також може бути прикладом іншим, як проходити ці процедури.

«ЄСПЛ також орієнтується не лише на власну практику, а також на думку таких авторитетних міжнародних інституцій як комітет ООН з прав людини. Тому в перспективі, зокрема, і в ЄСПЛ, це значно посилює позиції Україні і тих заявників, які скаржилися проти РФ за порушення прав як в умовах окупації, так і щодо нав’язування громадянства», – підкреслила фахівчиня.

Також, за її словами, Комітет визнав незаконним переміщення людей з окупованих територій. Зокрема, це особи, які були взяті під варту українською правоохоронною системою, однак їх судили вже окупанти і відправили відбувати покарання до РФ.

«Це важливо стосовно справ політичних бранців, яких також арештовують в Криму, а потім відправляють до РФ. Спочатку на суди, а потім для так званого відбуття покарання. Тобто, вже сформована міжнародна правова позиція, що такі дії є незаконними і не можуть бути застосовані до людей в Криму, оскільки вони користуються захистом 4 Женевської конвенції», – наголосила Коротких.

Джерело: QIRIM.News

387 views
Розгорнути більше...