Блог
Президент США після телефонної розмови з путіним не втратив оптимізму про перспективи миру
Минулого року Дональд Трамп пообіцяв завершити війну в Україні за "24 години". Минулого тижня він заявив, що питання не вирішать, доки він і президент Росії не обговорять це особисто. 19 травня ситуація знову змінилася. Після двогодинної телефонної розмови з Путіним американський президент заявив, що умови мирної угоди можуть бути узгоджені лише між Росією та Україною – і, можливо, за допомогою Папи Римського. Проте президент США не втратив оптимізму про перспективи миру і написав у соціальних мережах, що Україна й Росія "негайно розпочнуть" переговори про припинення вогню та зупинку війни.
Президент України Володимир Зеленський та американський лідер Дональд Трамп також провели дві телефонні розмови у різних форматах до і після розмови президента США з В.Путіним. Обговорили, зокрема, припинення вогню та санкції США проти Росії. Про це Володимир Зеленський розповів під час брифінгу.
"Перший дзвінок був про те, що дуже важливо для України. Це припинення вогню", - розповів Зеленський.
"У нас була розмова довга, різна по характеру. Президент Трамп вважає, що найважливіше прямі перемовини між Україною і Росією, що російська сторона буде давати відповідні сигнали, які вони бачать, як може бути припинення вогню і наступні кроки їх бачення", - додав В.Зеленський.
Він також попросив Трампа, що якщо бачення російської сторони не буде підтримано Україною, "ми б хотіли, щоб про це мали можливість поговорити й щоб США мали можливість розглядати це як небажання саме російської сторони закінчити війну, тому що якісь ті чи інші складні умови можуть бути запропоновані".
В.Путін також зробив перші заяви після розмови з Трампом. Зокрема, диктатор заявив, що їх розмова була "змістовною та корисною".
"Росія виступає за зупинення бойових дій, але необхідно виробити найефективніші шляхи руху до миру", - заявив він.
"Росія готова працювати над меморандумом з Україною, що включає і припинення вогню". Спікер російського президента Дмитро Пєсков заявив, що немає конкретних термінів підготовки меморандуму з Україною з приводу можливого майбутнього припинення війни та мирного договору. Зрозуміло, що всі хочуть зробити це максимально швидко. Але "диявол криється в деталях". Будуть сформульовані проекти з російського боку, і з українського боку. Буде проведено обмін цими проектами документа. Ну й потім - складні контакти щодо вироблення єдиного тексту".
Також російський чиновник заявив, що контакти між РФ та Україною зараз "відтворені і продовжуються", і що наразі не ухвалювалося рішення, де вони будуть. Речник Кремля також підтвердив зацікавленість РФ "в усуненні першопричин конфлікту" з Україною.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте вважає позитивним той факт, що президент США Д.Трамп «почав відкривати лінії спілкування» з російським президентом Володимиром Путіним. Рютте також додав, що адміністрація США активно залучена до переговорного процесу і тісно координує свої дії з Європою та Україною. Президент Фінляндії Александр Стубб заявив, що союзники України постійно намагаються донести до Трампа, що Україна здатна вести оборонну війну, а ситуація в Росії гірша, ніж передбачалося. Стубб підтримує тиск партнерів Києва на Москву через небажання вести мирні переговори.
“За обсягом економіки Росія менша за Італію. У військовому відношенні вона хотіла позбавити Україну суверенітету та територіальної цілісності ще три роки тому. Цього року вона просунулася менш ніж на один відсотковий пункт, її відсоткова ставка становить понад 20%, а її резерви закінчилися”, — підсумував Стубб.
Верховна представниця ЄС з закордонних справ Кая Каллас, відзначила, що телефонна розмова президента США Дональда Трампа з Володимиром Путіним продемонструвала небажання миру з боку РФ, а тому тиск на Кремль буде посилений.
"Я вважаю важливим, щоб було повне та безумовне припинення вогню. Україна вже погодилася на це більше ніж 60 днів тому. І ми домовилися, що якщо Росія не погодиться з цим, то ми будемо чинити більший тиск. Тож ми домовилися про 17-й пакет санкцій, і продовжуємо працювати над наступним сильним пакетом санкцій, щоб чинити більший тиск на Росію, щоб вони також хотіли миру", - сказала Каллас.
"Росіяни хочуть, щоб ми думали, що санкції не працюють, що вони шкодять вам більше, ніж нам. Це неправда", - сказала вона.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що розмова президента США Дональда Трампа з кремлівським очільником Владіміром Путіним продемонструвала, що Росія не готова іти на жодні поступки. Він додав, що Путін затягує час, і тому
"припинення вогню поки не передбачається. На жаль, Путін, мабуть, як і раніше, не зацікавлений у мирі або припиненні вогню, принаймні на умовах, прийнятних для інших", – сказав міністр.
Попри гучні заяви про прагнення до миру, телефонна розмова президента США з правителем РФ не принесла жодного прориву. Світ побачив лише чергову паузу — ілюзію переговорів без результату. Про це пише The Telegraph. Очікування, що Трамп виступить жорстко — висуне ультиматум Кремлю, погрожуючи новими санкціями — не справдилися, зазначає видання. Путін, зі свого боку, заявив про готовність обговорювати мирну угоду. Але далі слів справа не зрушила. Так що далі? “Угода лише про продовження переговорів — це дуже низька планка”, — наголошує The Telegraph. Реальні розбіжності залишаються невирішеними: майбутнє українських територій, статус армії, гарантії безпеки, відносини з НАТО. Питання “що далі?” залишається без відповіді. Чи має Трамп план Б на випадок провалу перемовин? Якщо ні, йому доведеться шукати його терміново. Вибір вузький: або повернення до політики Байдена з військовою підтримкою України та посиленням санкцій, або відступ із процесу і передача ініціативи європейцям.
Низка лідерів країн ЄС остерігаються, що президент США Дональд Трамп відмовляється від своїх зусиль зупинити російсько-українську війну. Про це пише Bloomberg. Тиждень тому, коли Трамп закликав до 30-денного перемир'я та погрожував санкціями Росії, лідери Європи були сповнені ентузіазмом. Але розмова Трампа з російським диктатором Володимиром Путіним розчарувала Європу. Після розмови з Путіним Трамп заявив, що Україна та Росія розпочнуть мирні перемовини, ймовірно, без США. При цьому президент США не говорив про санкції та не говорив про тиск на російського президента.
Цю ідею він виношує ще з 1980-х років. Західні економісти, які вивчають Росію, відкидають таке бачення. РФ залишається корумпованою країною з погано керованою економікою, що залежить від експорту енергії та корисних копалин. Третя помилка полягає в тому, що Україну можна змусити здатися. Фраза Трампа "у вас немає карт" стикається з потужною підтримкою Європи, впевнені журналісти. Минулого місяця президент США попередив, що Росія не повинна атакувати цивільну інфраструктуру. Але в ніч з 18 на 19 травня Росія завдала свого найбільшого удару дронами по українських містах за всю війну. Тому не безпідставно розмова між Путіним і Трампом чітко дає зрозуміти, що будь-яке припинення вогню чи мирна угода все ще далеко за горизонтом. Щоб хотіти миру, потрібні двоє. Щоб хотіти війни, потрібен лише один. Тож, щоб змусити Росію хотіти миру, потрібно посилити тиск на Росію.
Опублікований матеріал є авторським. Думки, що викладені в блогу автора, можуть не збігатися з позицією редакції ІА «Голос Криму».
Інші дописи автора
-
Національний захист і оборона
Кремль використовує дипломатію для того, щоб затягувати час і уникати рішучих кроків до миру
16.05.2025, 21:55 -
Зовнішня політика
500% тарифів на країни, які імпортують російську нафту: можливо після переговорів у Стамбулі
15.05.2025, 07:30 -
Національний захист і оборона
Зустріч у Стамбулі 15 травня 2025 року відбудеться, скоріш за все
13.05.2025, 08:23
Популярні дописи
-
Національний захист і оборона
493
-
Зовнішня політика
394